Severju in nam v ponos
Letošnji dobitniki Severjevih nagrad so: predsednik, koristoljubka, hinavec in diktator. Gre za vloge, ki so jih v posameznih predstavah tako dobro uprizorili Matjaž Tribušon, Romana Šalehar, Jure Kopušar in Mario Dragojević.
V nedeljo so na Loškem odru že enainštiridesetič podelili Severjeve nagrade za igralske dosežke v preteklem letu, v nadaljevanju pa si je občinstvo, kot veleva dolgoletna tradicija, ogledalo še gledališko predstavo, tokrat komedijo Mali diktator v režiji Tijane Zinajić in v izvedbi Šentjakobskega gledališča Ljubljana. Na mestu predsednika upravnega odbora Sklada Staneta Severja je po več kot dvajsetih letih Miho Ješeta, aktualnega škofjeloškega župana, zamenjal gledališki in radijski režiser Aleš Jan, ki je v uvodnem nagovoru poudaril pomembnost slovenskega gledališča in njegovo uspešnost doma, pa tudi na festivalih v tujini. Večer se je namreč začel z radijskim posnetkom Staneta Severja in sicer njegovo interpretacijo iz Cankarjevih hlapcev, ko je igral lik Jermana, na radiu pa tudi župnika. Ta predstava je bila sicer v petdesetih letih izjemno uspešna tudi na gostovanju v Parizu.
Žirija v sestavi: Damjana Černe (predsednica) in člani Branko Šturbej, mag. Tea Rogelj, Alenka Bole Vrabec in Staša Mihelčič je soglasno odločila, da Severjevo nagrado za dosežke na slovenskih poklicnih odrih prejmeta Matjaž Tribušon in Romana Šalehar. Prvi je član ansambla SNG Drama Ljubljana, nagrado pa je prejel za vlogo Charlesa Smitha, moškega v obleki, sicer predsednika ZDA, v predstavi November Davida Mameta. »Matjaž Tribušon je osrednji lik v Novembru podal z zavidanja vredno igralsko kondicijo in v enem samem vehementnem zamahu, s katerim ni naslikal le vrhunskega igralskega portreta, temveč v njem zaobjel tudi kritično podobo sodobne družbe oziroma sveta, ki rojeva politike, kakršen je Charles Smith. Nagrado je prejela tudi Romana Šalehar iz Slovenskega mladinskega gledališča za vlogi v predstavah Kralj Lear in Mefisto. »Brezpogojna predanost ima v igralski upodobitvi Romane Šalehar nekaj večnega, nekaj iz brezčasja moško-ženskih odnosov. Pristajanje na podrejenost, na dajanje, ne da bi pričakovala vračilo, izraža tako v krotkosti kot v železni odločnosti, kadar je ta potrebna,« je žirija med drugim zapisala ob vlogi Angelike v Mefistu.
Nagrado za študenta dramske igre je prejel Jure Kopušar za vlogo Tartuffa v istoimenski Molierovi komediji, ki jo je zasnoval v šestem semestru AGRFT v Ljubljani. »Tartuffe v interpretaciji Jureta Kopušarja obeta, da v slovenski gledališki prostor vstopa nadvse zanimiva, nadarjena in samosvoja igralska osebnost,« smo slišali v obrazložitvi. Nagrado za igralsko stvaritev v slovenskem ljubiteljskem gledališču je prejel tudi Mario Dragojević, član Šentjakobskega gledališča Ljubljana, za vlogi Adenoida Hynkla oziroma Brivca v Malem diktatorju Andreja Jakliča in Tijane Zinajić ter za Agadorja v Tičji kletki v priredbi in režiji Gašperja Tiča. Da je Dragojević več kot zasluženo prejel Severjevo nagrado, smo se na Loškem odru lahko prepričali v nadaljevanju večera. V komediji, ki je ustvarjena po filmu Charlieja Chaplina iz leta 1940, je prepričljivo oblikoval lika trmastega in vehementnega diktatorja na eni in malega, naivnega, a človeškega brivca. »Z jasno dikcijo in pretanjeno komičnostjo, ki jo izžareva predvsem njegov fizis, je uspel zgraditi avtonomna lika, osvobojena zgolj posnemanja mojstrskega Charlieja Chaplina,« je dodala žirija.