Rajska ptica v lectu
Z namenom ohraniti in nadgraditi tradicijo lectarstva so na Blejskem gradu v prostorih tiskarne odprli razstavo lectovih izdelkov.
Bled – ´Luna je vid`la, sonce pa ne, kak` je poljubljal fantič dekle` in ´Kolikor kapljic v morju blesti, toliko sreče ti tvoj ljubček želi` sta le dve med sporočili, ki so jih ljudje nekoč, ko še niso poznali sodobne tehnologije, pisali na lectova srca in si jih podarjali. Z namenom ohranitve in nadgradnje tradicije izdelovanja lectarstva sta se Zavod za kulturo Bled in Hiša Lectar Radovljica odločila za projekt Rajska ptica v lectu. Tako so v okviru prireditev Praznični december na Blejskem gradu v prostorih grajske tiskarne odprli lectarsko razstavo, s katero Hiša Lectar Radovljica praznuje tudi peto obletnico odprtja Muzeja lectarstva v Radovljici, ki je edini tovrstni v Sloveniji. Na razstavi si bo poleg rajske ptice mogoče ogledati tudi druge izdelke in celoten proces njihove izdelave. "Izdelek rajska ptica v lectu predstavlja Bled kot podobo raja, vir življenja, večno življenje, rodovitnost in bogastvo. Je ena najlepših najdb iz grajske Pristave v obliki broške, razstavljena v muzeju na Blejskem gradu," je povedala Lea Ferjan iz Zavoda za kulturo Bled in dodala: "Poleg tega, da je lect okusen, je tudi lep okras in turistični spominek."
Lastnik Hiše Lectar Radovljica Jože Andrejaš in njegova soproga Lili Andrejaš sta ob odprtju razstave povedala, da tudi v prihodnje načrtujeta številne lectarske projekte. "V eni od dodatnih sob, ki jih načrtujemo v Radovljici, bomo predstavili lect iz celotne Evrope, v drugi pa bodo obiskovalci lahko med enourno delavnico izdelali svoj lect in ga odnesli s seboj." Poudarila sta tudi, da bo letos pet evropskih lectarskih muzejev (iz Nemčije, Poljske, Francije, Češke in Slovenije) ustanovilo združenje Evropski muzej lecta.
Z muzejem lecta sta sicer povezani še dve novosti. Spomladi je izšla barvna slikanica za otroke avtorice Biljane Škoberne, v kateri dva polžka deklici Rebeki preprosto, a kljub temu izčrpno in zanimivo pojasnita, kako nastane lectovo srce, kakšen pomen je imelo nekoč in kakšnega ima danes. "Knjižica je nastala z namenom, da se naša kulturna dediščina ohranja, da otroci rastejo z njo in se tako ne pozabi," je dejala Škobernetova.
V Hiši Lectar Radovljica pa so pred nedavnim posneli tudi kratki film Rdečelaska režiserke in scenaristke Rahele Jagrič. Film prikazuje rdečelasko, zaradi barve las nezadovoljno s svojo podobo, ki v lectarski delavnici ob poistovetenju z dragocenim rdečim lectovim srcem doživi pozitivno izkušnjo. Film se bo v prihodnjem letu predstavil tudi na filmskem festivalu Berlinale.