Avtor Lunine čarobne flavtice Blaž Pucihar v družbi učenk plesnega oddelka Glasbene šole Škofja Loka pod mentorstvom Ane Trojnar in Sonje Kerin Krek, ki bodo glasbeno pravljico uprizorile na odru. (Foto: Tina Pucihar Balant)

Toliko umetnosti iz ene knjige

Literatura, glasba, likovnost, ples ... Najprej so bile skladbe, potem pa je njihov avtor, pianist in skladatelj Blaž Pucihar odprl še druge svoje umetniške registre, napisal pravljico in rime ... in glasbena pravljica Lunina čarobna flavtica je postala tudi glasbeno plesna predstava.

Deklica z imenom Luna se odpravi na vlak dogodivščinam naproti. Ob sebi nima staršev ne prijateljev, ampak le svojo malo flavtico, na katero zna prelepo igrati. Z njo si na potovanju pridobiva prijatelje, razrešuje njihove probleme in jih osrečuje. Kmalu za to izve tudi zlobni zmaj … Pravljica, seveda, in ko listam po knjigi s čudovitimi ilustracijami, ob vsaki od enajstih zgodbic poiščem tudi notni zapis za skladbico, tudi tisto, ki jo zapoje Luna. Posamezne skladbice si na zgoščenki lahko poslušam, če pa bi znal igrati flavto, bi si privoščil zgolj klavirsko spremljavo. Sicer pa, tu je tudi zgoščenka s posneto glasbeno pravljico, danes, v soboto, ob 10. in 12. uri pa bodo v Sokolskem domu Lunino čarobno flavtico tudi premierno uprizorili na odru.

 

Prvo vprašanje pianistu, skladatelju in aranžerju, tokrat pa tudi pravljičarju Blažu Puciharju je torej, kaj je bilo prej, skladbe, pravljica ali ideja o plesni predstavi? »Najprej so bile seveda skladbe. Glasbo intenzivno komponiram zadnjih osem let, od priredb do novih skladb za zbore, orkestre, komorne skupine … Pišem glasbo različnih zvrsti,« pojasnjuje Pucihar, da je bila med prvimi naročniki njegova žena Ana Kavčič Pucihar, profesorica flavte na Glasbeni šoli Škofja Loka. Skladbice je potrebovala za svoje učenke, ki so z njimi lahko nadgrajevale občutek za melodičnost, ritmiko in posamezne tehnične prvine inštrumenta. Njuno sodelovanje je tako leta 2004 prvič obrodilo v učbeniku Flavta se igra, ki je bil letos kot uradna literatura vključen tudi v učni sistem angleških glasbenih šol. »Otroci se ob simpatičnih skladbicah lažje učijo inštrumenta, bolj z veseljem vadijo, na neki način se skozi igro naučijo bistvenih prvin igranja flavte,« nadaljuje Pucihar, ki je navdih za pisanje pravljice iskal tudi v drugem delu družine, svojih otrocih. »Napisal sem nove skladbe, si ob njih zamislil živali, kot so poni, želva, kolibri, delfin, tiger … in jih na koncu povezal v zgodbo. Dodal sem še punčko z imenom Luna, kar 96 odstotkov učencev flavte je namreč deklet, ter jo, živahno in simpatično, kot je, s flavto poslal na potovanje.«

 

Zanimivo, otrokom prijazno zgodbo odlikuje lep jezik, Blaž pa je pravljice obogatil tudi z rimami. Brez ilustracij seveda ne gre, zato je k sodelovanju povabil Igorja Šinkovca, knjigo pa je na sodoben in pregleden način oblikoval Igor Ražman. »Ko ima mala flavtistka na pultu note in igra, na sosednjem listu istočasno lahko gleda zgodbico z ilustracijo. Danes seveda ne gre brez priložene zgoščenke, na kateri sva vse skladbe že zaigrala jaz in Ana.«

 

Lunina čarobna flavtica pa je izšla tudi kot glasbena pravljica, v kateri v glavnih vlogah nastopajo znana igralska imena in glasovi Anja Koren, Gašper Jarni, Katja Levstik, Matija Vastl in Vladimir Greblo. Od tod do ideje, da bi pravljico uprizorili tudi na odru, ni bilo daleč. »Pravljica je bila zelo všeč Ani Trojnar, ki vodi plesni oddelek škofjeloške glasbene šole, in ideja te dni postaja prava glasbeno-plesna predstava.«

 

Kot je povedal Blaž Pucihar, na Akademiji za glasbo že dolga leta deluje kot korepetiror, je celoten projekt trajal tri leta, prva in najpomembnejša sodelavka pa je bila z željami in nasveti seveda žena Ana. Že ob rojstvu je pravljica dobila tudi prevod v angleščini. »V tujini tovrstne literature za učence flavte primanjkuje, otroci pa se pogosto srečujejo s pretežkimi skladbicami, medtem ko pri nas učenje flavte poteka bolj postopno. Lahko rečem, da imamo v Sloveniji zagotovo enega boljših sistemov glasbenega šolstva,« razmišlja Pucihar in dodaja, da je zanj najbolj pomembno, da bo vse skupaj predvsem všeč otrokom. Seveda pa lahko neskromno dodamo, da je z Lunino čarobno flavtico ustvaril presežek na področju glasbene literature za otroke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / torek, 24. november 2009 / 07:00

Planica je v lasti države

Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič in župan Kranjske Gore sta podpisala pogodbo o prenosu zemljišč v Planici.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Stečaj, če prisilka ne bo uspela

Usoda Drnče, enega najlepših hotelskih objektov na Gorenjskem, znova visi na nitki. V postopku prisilne poravnave so vajeti lastništva prevzeli upniki, sodišče pa bo odločilo, ali gre Drnča (oziroma l...

Humor / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Armenec zasluti biznis

Tale kava je odlična, smo razumeli Armenca na postajališču ob avtocesti, nakar nam je prodal še češnjeve zavitke, simpatična soseda pa kuhano koruzo.

Kranj / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Še ena dimnikarska ...

Kranj - »Dimnikar je prišel na dom, odprl vratca dimnika, posvetil v dimnik z baterijo, vratca zaprl in za to zaračunal 19,20 evra. Napisal je, da je delal deset minut, v res...

GG Plus / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Skrivnost Šmajdovega gradu

V Šmajdovem gradu v kanjonu Kokre naj bi se skrivali rokovnjači, še pred njimi naj bi se vanj ljudje zatekali pred Turki. Nedavno najden srebrnik letnico nastanka lahko zamakne še globlje v preteklost...

Prosti čas / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Veseli dan s Sparkyjem

Kranjčani z Zoisove in njene okolice zelo dobro poznajo hipermarket Spar, ki je v petek praznoval že enajsti rojstni dan.