Usoda Gradbinca Gipa, hčerinskega podjetja Skupine Primorje, bo znana do konca meseca. Slika je nastala v precej boljših časih, ko težav s posli in likvidnostjo še ni bilo. (Foto: Gorazd Kavčič)

Primorje se odpoveduje Gradbincu

V Primorju so pripravili sanacijski program, hčerinsko družbo Gradbinec GIP iz Kranja pa prodajajo. Če prodaja ne uspe, bodo predlagali prisilno poravnavo ali stečaj.

Kranj – Vodstvo Primorja je pred dnevi predlog sanacijskega programa Skupine Primorje poslalo v obravnavo bankam upnicam. »Postopek obravnave naj bi zaključili do 30. decembra, ob tem so banke upnice izpostavile pričakovanje, da bodo sanacijo s konkretnimi prispevki podprli tudi nebančni upniki,« pojasnjuje Ivana Bratož iz Primorja. Sanacijski program vključuje konverzijo terjatev v lastniški kapital, reprogram posojil in deloma moratorij na plačilo glavnic in obresti.

Glavna oblika poplačila zavarovanih upnikov, dobaviteljev in podizvajalcev bo tako konverzija terjatev, nezavarovani upniki pa naj bi bili v štirih letih poplačani 55-odstotno ali bolje. Ali bo sanacijski program uspel ali ne, je danes težko ugibati, zato pa z novim letom v Primorju načrtujejo pospešeno končanje odprtih projektov in tržnih gradenj ter odprodajo naložb, stanovanj in zemljišč na zalogi. Po načrtih predsednice uprave Marjane Novak čaka kranjski Gradbinec Gip prodaja ali prestrukturiranje v skladu z insolvenčno zakonodajo.

Na dodatno vprašanje, kaj bo z zaposlenimi, ali obstaja zanimanje za nakup Gradbinca in ali neprodaja avtomatično pomeni oklic prisilne poravnave ali stečaja, v Primorju odgovarjajo, da načrt sanacije še ni sprejet, zato podrobnosti v zvezi z odvisnimi družbami še niso znane. »Vsekakor bo usoda posameznih hčerinskih družb, tudi družbe Gradbinec GIP, sledila skupnemu cilju: ohraniti čim več poslov in referenc Skupine Primorje ter čim večje število zaposlenih.«

Ključni cilj sanacijskega programa je preživetje Primorja z osnovno dejavnostjo. V Gradbincu so delavci del plač za oktober sicer prejeli, preostali del naj bi izplačali v skladu z likvidnostnimi možnostmi. »Zelo slabo komuniciramo tako z direktorjem Darkom Vidakovićem kot tudi s predsednico uprave v Primorju Marjano Novak. Kot ste ugotovili tudi sami, je možnih več scenarijev, kateri se bo uresničil, ne vemo. Morda bomo več izvedeli jutri v Ajdovščini,« nam je včeraj povedal hišni sindikalni zaupnik Milan Borković. V Gradbincu Gipu je danes čez sto zaposlenih, po sindikalistovih besedah imajo dela dovolj: »Za Gorenjsko smo strateško pomembno podjetje, specializirano za visoke gradnje, in menim, da bi nas moralo Primorje obdržati.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / / 07:00

Novi telovadnici v Goričah in Besnici

S polaganjem temeljnih kamnov se je včeraj v Besnici in Goričah simbolično začela gradnja telovadnic ob osnovnih šolah.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 29. avgust 2014 / 17:57

Glasbeni zaključek gorenjskega poletja

Poletje se poslavlja, vendar se ravno v tem času na Gorenjskem precej dogaja. Velikokrat sicer nagaja muhasto vreme, a tudi tega smo se že malo navadili.

Šport / petek, 29. avgust 2014 / 13:50

Od avgusta v Moskvi

Domžalčan Dalibor Stevanović od avgusta igra pri ruskem prvoligašu, ekipi Torpedo Moskva. Vezni igralec, ki je pri 21-letih odšel igrat nogomet v tujino in tam ostal.

Rekreacija / petek, 29. avgust 2014 / 13:36

Janez je združil najboljše

Pilates, joga, fitnes in raztezne vaje so vadbe, ki so v zadnjih letih najpriljubljenejše tako med športnimi rekreativci kot tudi vrhunskimi športniki. Janez Šlibar je ustvaril »konglomerat« štirih va...

Bled / petek, 29. avgust 2014 / 13:27

Gorenjski gasilci v samem vrhu

Na enem najtežjih gasilskih tekmovanj Firefighter Combat Challenge so štirje gorenjski gasilci »pometli« celo s svetovno gasilsko elito. Najboljši čas je dosegel Domen Pavlič iz PGD Begunje.

Železniki / petek, 29. avgust 2014 / 13:26

Hiša je sedaj na trdnem

Pri Torkarjevih v Smolevi 5, kjer so še pred dobrega pol leta doživljali premikanje hiše in trepetali v strahu pred plazom, so sedaj zadovoljni, da je končana vsaj prva faza sanacije, ki je stabilizir...