Jubilej ljubljanske nadškofije
Danes ob 16. uri bo ljubljanski nadškof metropolit dr. Anton Stres s slovesno mašo v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja začel jubilejno leto v čast 550-letnice ustanovitve ljubljanske škofije oziroma sedanje nadškofije.
Ljubljana - Šestega decembra, na praznik sv. Nikolaja (Miklavža) 1461 jo je ustanovil tedanji rimsko-nemški cesar Friderik III., njegovo odločitev pa je 6. septembra 1462 potrdil papež Pij II. in za prvega škofa imenoval Sigmunda Žiga Lamberga, ki je škofijo vodil v letih 1463–1488. Njegov oče Jurij Lamberg je bil lastnik gradu Gutenberg pri Tržiču. Sedanji nadškof dr. Anton Stres je 35. ljubljanski škof oziroma nadškof. Ljubljana je bila namreč do sredine šestdesetih let preteklega stoletja z izjemo obdobja med letoma 1787 in 1807 škofija, ki so jo vodili škofje. V nadškofijo jo je decembra 1961, ob petstoletnici ustanovitve, povišal tedanji papež Janez XXIII., škof Anton Vovk pa je bil povišan v nadškofa. Od novembra 1968 naprej je ljubljanska nadškofija tudi cerkvena pokrajina. Antonu Vovku so na nadškofovskem sedežu sledili dr. Jožef Pogačnik, rojen leta 1902 v Kovorju, ki je bil tudi prvi metropolit, dr. Alojzij Šuštar, dr. Franc Rode, Alojzij Uran in dr. Anton Stres. Pomožnih škofov je bilo 14. Zadnji je dr. Anton Jamnik.
V čast obletnice so načrtovani nekateri pomembni dogodki. Izšla je monografija o zgodovini nadškofije, v galeriji Družine na Krekovem trgu v Ljubljani pa je odprta razstava o zgodovini nadškofije. Organizirana bodo različna romanja, molitvena srečanja, posvetovanja. Sklepna slovesnost ob sklepu jubilejnega leta pa bo 9. decembra prihodnje leto v ljubljanski stolnici. Ljubljanski škof metropolit dr. Anton Stres je ob začetku prazničnega leta zapisal, da temeljno poslanstvo nadškofije ostaja versko in moralno. »V primerjavi s preteklostjo so odpadle številne izobraževalne, kulturne in družbene dejavnosti, čeprav se jim ne odpovedujemo. Toliko bolj pa zato izstopa naša prva dolžnost oznanjevanja krščanske vere in njenih moralnih vrednot,« je še zapisal.