![](/images/20111205/312059993-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Posel z naravno energijo
Kamniška Zarja Kovis se je v dvajsetih letih razvila v eno vodilnih podjetij na področju energetskih sistemov pri nas. Terme Snovik kot vzorčni primer energetske učinkovitosti navdušujejo tudi v tujini.
Kamnik – Začetki kamniškega podjetja Zarja Kovis, ki ga danes povezujemo s številnimi energetskimi projekti po vsej Sloveniji, segajo pet desetletij nazaj, v nekdanje podjetje Zarja, ki se je ukvarjalo z elektroinstalacijami, steklarstvom in elektroniko. Pred dvajsetimi leti se je podjetje preoblikovalo v tri danes lastniško ločene enote, pri čemer se je novoustanovljena Zarja Kovis usmerila v dejavnost kovinske proizvodnje in energetskih sistemov.
»Na samostojni poti smo se s kovinskega dela preusmerili na projekte energetske učinkovitosti ter se sprva lotili izrabe termalne vode in projekta gradnje Term Snovik. Takrat še nismo vedeli, kaj se bo razvilo, a postopoma in vztrajno smo uresničevali svojo podjetniško vizijo in zadnjih deset let izvajamo okolju prijazne tehnologije,« je na predstavitvi podjetja ob dvajsetletnici uspešnega delovanja poudaril direktor Ivan Hribar.
Terme Snovik, ki so v celoti plod znanja, načrtovanja, izvedbe in nadzora Zarje Kovis, se danes ponašajo z vrsto okolju prijaznih in energetsko varčnih tehnologij - vakumski sončni sprejemniki za ogrevanje bazenske vode, toplotne črpalke voda-voda in zrak-voda, kotlovnica na biomaso … Kot primer dobre prakse si terme ogledujejo številni gospodarstveniki iz okoliških držav in Balkana, a terme še zdaleč niso edini pomembnejši projekt Zarje Kovis. Pred dvanajstimi leti so prevzeli upravljanje 68 kilometrov plinovodnega omrežja v Kamniku, z novimi kotlovnicami so opremili številne šole, v občini Semič imajo 25-letno koncesijo za daljinsko ogrevanje z biomaso, pripravili so lokalni energetski koncept za občino Gorenja vas-Poljane …
Zadnji dve leti intenzivno razvijajo tudi metodologijo za izkoriščanje nizkotemperaturnih termalnih vrtin (med drugim tudi v vrtini Kopačnica v Poljanski dolini, kjer so že postavili pilotni bazen), kar v njihovem poslu predstavlja novo prelomnico. »Podjetje v dvajsetih letih vseskozi posluje pozitivno, tudi letos bo tako, in čeprav se moramo za to tudi čemu odreči, smo zaradi uspešnih projektov letos na novo zaposlili tri sodelavce z univerzitetno izobrazbo. Do sedaj smo imeli tudi devet mladih štipendistov, celoten kolektiv pa šteje 23 zaposlenih,« je še povedal Hribar in dodal, da vseskozi intenzivno sodelujejo z lokalnim okoljem, kjer izvajajo projekte.
Vizija podjetja sega v Evropo, kjer se želijo uveljaviti kot celovit ponudnik rešitev za projekte energetske učinkovitosti s poudarkom na obnovljivih virih energije in okolju prijaznih tehnologij. V svoje načrte so kot nadgradnjo poslovne zgodbe zapisali tudi gradnjo novega poslovnega centra idej, znanja in prakse – nekakšnega energetskega inkubatorja, ki ga bodo zgradili na sedanji lokaciji v Mekinjah, za kar so že pred dvema letoma izdelali prostorski načrt.