Boštjan Poklukar je knjigo Delam protokol napisal predvsem zaradi velikega zanimanja za pravila protokolarnega dela.

Delam protokol

Boštjan Poklukar z Bleda, zaposlen v službi za protokol ministrstva za obrambo, je napisal knjigo z naslovom Delam protokol.

»Slovenci smo narod s srčno kulturo, zato nam protokolarna pravila ne povzročajo večjih težav. Ker se hitro učimo in prilagajamo v protokolarnih situacijah, znamo svoje gostitelje tudi pozitivno presenetiti in navdušiti.«

Od leta 1991 je predan pripadnik Slovenske vojske. V Službi za protokol Ministrstva za obrambo Republike Slovenije dela od leta 2009, kjer skrbi za protokolarne dogodke ministrice za obrambo Ljubice Jelušič, vrha ministrstva in Slovenske vojske. Svoje delo opravlja s srcem. Mnogi ga poznajo tudi kot nekdanjega člana in predsednika Godbe Gorje. Ko ga je oče kot fantiča peljal na blejsko regato, se mu je gospod, ki je vodil ceremonial podelitve medalj, za vedno vtisnil v spomin. »Želja se mi je izpolnila. Delam protokol,« pripoveduje Blejec Boštjan Poklukar, ki je zaradi velikega zanimanja za pravila protokolarnega dela pred nedavnim izdal knjigo Delam protokol.

 

V Sloveniji ni protokolarne šole ali akademije, kjer bi poučevali protokol. Vaš prvenec Delam protokol pa ima uporabno vrednost, saj so v njem opisani številni protokolarni dogodki, ceremoniali, vsebuje celo ilustracije protokolarnih situacij. So bralcu, ko prebere knjigo, jasna vsa protokolarna pravila?

»V knjigi Delam protokol sem se potrudil dosledno opisati posamezne protokolarne dogodke in ceremoniale. Bralcu daje uporabno vrednost, ko se znajde v situaciji, da mora dogodek sam organizirati. Udeležencem v protokolu pa širi razumevanje, kako se vesti.«

Smo Slovenci dobri poznavalci protokola ali se moramo še veliko naučiti?

»Slovenci smo narod s srčno kulturo, zato nam protokolarna pravila ne povzročajo večjih težav. Ker se hitro učimo in prilagajamo v protokolarnih situacijah, znamo svoje gostitelje tudi pozitivno presenetiti in navdušiti.«

Kako toga so resnici protokolarna pravila? Kaj na primer pomeni, če se oseba za visok dogodek ne obleče pravilno – recimo, če ženska nosi odprte sandale ali pa ima malce večji dekolte, krilo nad koleni? Ali pa, če je moški brez kravate?

»Določeni dogodki zahtevajo točno določeno vrsto obleke, kar se zapiše že na vabilu v kodi oblačenja. Primerna obleka je odnos do gostitelja, do dogodka, čisto spoštovanje, predvsem pa naša osebna izkaznica. Nekoč toga pravila oblačenja se danes močno krhajo. Krila nad koleni in moški brez kravate so naš vsakdan. Narobe? Kakor kdaj in kakor kje!«

Kako pomembno je za državnike, da spoštujejo protokolarna pravila in koliko ugleda lahko izgubijo zaradi nespoštovanja?

»Državniki morajo spoštovati in spoštujejo protokolarna pravila. Nespoštovanje protokolarnih pravil pomeni nespoštovanje države, njenega dostojanstva, ugleda in nespoštovanje gostitelja. Ob takih dogodkih največ ugleda izgubi država.«

Ali pravila v enaki meri veljajo za najvišje državne predstavnike kot za tiste, ki so povabljeni na nek državniški dogodek?

»Pravila bontona veljajo za vse enako. Govorim o osnovnemu medčloveškemu odnosu. V odnosu do svojega gostitelja smo seveda kot gosti spoštljivi. Enako spoštljivi moramo biti do svoje države, lokalne skupnosti, podjetja. Spoštovanje in vrednote smo dolžni prenašati na svoje otroke. Samo tako bomo obstali kot narod.«

Koliko časa ste pisali knjigo?

»Knjiga je bila napisana v dobrih treh mesecih. Pisal sem v zgodnjih jutranjih urah, takrat imam čisto glavo in jasno misel. Precej več časa pa je trajal strokovni pregled dela, ki so ga več kot odlično opravile moje kolegice in kolegi v različnih protokolarnih službah.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Orgazem, ki traja

Električni orgazam je svojo glasbeno pot začel kot punk in post punk band in kmalu postal ena najpomembnejših skupin novega vala in rokovske glasbene scene na območju nekdanje Jugoslavije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 13. junij 2007 / 07:00

Kriminal

Preskrbljen s cigaretami Trstenik - Neznani storilec je v noči na sredo vlomil v prostore trgovine Orehek na Trsteniku. Pregledal je vse prostore in p...

Splošno / sreda, 13. junij 2007 / 07:00

Boljša je preventiva kot kurativa

»Z obiskom v naši lekarni smo zadovoljni, saj center ponujanekaj prednosti, ker lahko na enem mestu stranke opravijo več stvari hkrati. Velika prednost lekarne je tudi parkirni prostor tik pred v...

Splošno / sreda, 13. junij 2007 / 07:00

Med pice in testenine prihajajo mehiški okusi

Kranjsko Picerijo in špageterijo BUF najdete še v Ljubljani in Mariboru, celo v Zagrebu in na Reki. Že ime lokala pove, da ponujajo velik izbor pic in testenin. Že v osnovi je na voljo kakšnih dv...

Splošno / sreda, 13. junij 2007 / 07:00

Prijaznost, dobro opravljeno delo in zdravi lasje

Direktor Frizerskega salona Mali v Kranju Sašo Mali je s svojim salonom začel v Škofji Loki. Danes ima štiri salone, s kranjskim, v Supernovi, pa je še posebej zadovoljen. V njihovem salon...

Kronika / sreda, 13. junij 2007 / 07:00

Iz banke odnesli trezor

Dobro organizirani vlomilci so v noči na torek vlomili v vrtnarski center Sloga v Kranju. V tamkajšnji poslovalnici Deželne banke Slovenije so prebili steno prostora, v katerem je bil trezor z več des...