Jure Bolka (tretji z leve) je eden od najkvalitetnejših osebnih trenerjev na Gorenjskem.

Človek potrebuje nekoga, da ga priganja

Osebni trener ni vaš šef v službi niti vaš partner doma, ampak oseba, ki jo plačujete zato, da vas priganja k telesni vadbi v vašem prostem času.

Jure Bolka je osebni trener z diplomo, torej človek, ki je usposobljen za to, da vam pomaga spraviti se v gibanje. Zima je čas, ko so osebni trenerji sploh aktivni, saj ljudje, željni športne vadbe, začnejo vaditi v dvoranah, fitnes centrih ali telovadnicah ter se skušajo na najboljši način pripraviti na naslednjo sezono ali si zgolj zagotoviti fizično kondicijo.

Zakaj potrebujemo osebnega trenerja?

»Razlogov je več. Najbolj pogosti so pomanjkanje samodiscipline, potreba po kontroliranem načinu vadbe, pravilno načrtovani vadbi ipd. Torej, človek potrebuje tudi za svojo fizično kondicijo nekoga, ki ga priganja k vadbi. Seveda so pomembne tudi večkratne vmesne kontrole napredka ter stalno prilagajanje glede na napredek, če govorimo o začetnem pristopu. V nadaljevanju pa je vsakomur jasno, da ne moremo biti sami svoji trenerji, prehranski svetovalci, motivatorji in pomočniki. Tu načelo samozadostnosti odpove, ne zaradi pomanjkanja strokovnosti pristopa, ampak preprosto zavoljo tempa vseh vsakdanjih obveznosti. Rezultat je delo ekipe, več ljudi, ne domena posameznika.«

Kdo potrebuje osebnega trenerja?

»Osebnega trenerja, svetovalca ali nekoga, ki samo spremlja napredek pri vadbi, potrebujejo predvsem ljudje, ki se resno odločijo spremeniti svoj pogled na način vadbe. Tisti, ki se odločijo za temeljito planiran pristop po mnogih neuspešnih poizkusih na primer hujšanja. Gre pa velikokrat za to, da so te odločitve povezane z željo po spremembi nezdravih načinov in vzorcev prehranjevanja, vadbe in razmišljanja. Govorimo o kompleksnem pristopu, ki zajema celotno samopodobo in ni vezan samo na termine, preživete v fitnes centru.«

Kako usposobljeni so osebni trenerji?

»Usposobljenost osebnega trenerja precejkrat predstavlja dobršen razkorak med njegovim dejanskim delom, izkušnjami in rezultati in tistim, kar piše na licencah, diplomah, potrdilih o opravljenih tečajih ... Dejstva, ki so na papirju, niso zadosten dokaz o usposobljenosti. Biti osebni trener oziroma osebni svetovalec (meni osebno ljubši izraz) pri vadbi in prehrani; pomeni, biti oseba, ki iz pogovora s stranko razbere, kakšna so tudi vsa neizrečena pričakovanja, kje tiči možnost odstopanja od dogovorjenega, kakšne so prepreke in kako vzpostavimo odnos, ki temelji na zaupanju. Ne bi pretiraval, ampak biti z nekom več mesecev skupaj na terminih, posvetih in v kontaktu, ni samo stvar odločitve in denarja, ki ga posameznik odšteje za vadbo - to pomeni vzpostaviti odnos, ki bo temeljil predvsem na zaupanju. Tega pa na tečajih in usposabljanjih na papirju ni možno podati. In tukaj pride do največjih razlik med posameznimi osebnimi trenerji.«

Kakšni so odzivi varovancev? So zadovoljni s pristopom?

»Predvsem se veliko srečujemo. Na terminih osebnih vadb, na skupinskih treningih, veliko jih po začetnem mesecu, dveh, treh potem nadaljuje na podlagi vadbenega kartona (načrtovane vadbe) samostojno v fitnesu ali se mi pridružijo na kakšni izmed vadb, katere ponujamo (Flowin, kolo, Zumba, Bodypump, Pilates ...). Ker skoraj vsi varovanci ostajajo člani našega fitnes centra, sklepam, da so zadovoljni, ker drugače ne bi nadaljevali aktivnosti v moji in družbi našega osebja.«

Kaj pa cene? So storitve osebnih trenerjev, svetovalcev drage?

»Osebna trenerstva imajo v Sloveniji zelo različne cene. Od sto do petsto evrov mesečno, kar je odvisno od ponudnika, območja, kjer se tovrstne storitve izvajajo, od tega, kaj storitev vse vključuje … V našem fitnes centru je vključeno tudi svetovanje pri izdelavi in sama izdelava jedilnika (po opravljeni "domači nalogi" varovancev, ko na podlagi tedenskega zapisa tega, kaj jedo, naredimo analizo in se lotimo sprememb ...). Ponujamo pa tudi možnost treningov v parih, menda taka odločitev za zakonce predstavlja zelo kvalitetno porabljen čas in zmanjša možnost konfliktov, ker za nepotrebne stvari preprosto zmanjka energije (smeh).«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 8. februar 2017 / 10:25

Mladi brez težav pridejo do cigaret

Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija opozarja na prodajalne tobaka v neposredni bližini slovenskih šol.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 2. februar 2022 / 21:13

Spoznala sta se na avtobusu

Da sta se Francka Hribar in Jože Čebašek zaljubila ter se kasneje poročila, sta veliko pripomogla še fotografiranje in dež. Prejšnji četrtek, 27. januarja, sta zakonca Čebašek iz Trboj praznovala že š...

Kultura / sreda, 2. februar 2022 / 21:12

Slamnikarska zgodba

Zgodba o slamnikarski dediščini Domžal

Kranj / sreda, 2. februar 2022 / 21:11

Med bratskimi tudi rusko mesto

Seznamu mest, pobratenih s Kranjem, so ta teden dodali tudi Jekaterinburg, četrto največje rusko mesto, gospodarsko in kulturno središče Urala.

Škofja Loka / sreda, 2. februar 2022 / 16:46

Investicij več, zadolževanje manjše

Proračun Občine Škofja Loka je po novem večji za dobrih pet milijonov evrov, največji del pa je namenjen investicijam, med njimi prometu, prometni infrastrukturi in komunikacijam.

Šport / sreda, 2. februar 2022 / 16:39

Na treningu z Mohoričem

Slovensko moško mladinsko kolesarsko reprezentanco je konec lanskega leta prevzel Kranjčan Nace Korošec. V okviru Fundacije Mateja Mohoriča jo podpira tudi naš kolesarski as, ki je mlade kolesarje pre...