Se nekaj dobrega dogaja - je nekaj lepega videti
Pred dobrim mesecem sem se razveselila delavcev Komunale Kranj, ki je v naselju Planina-Huje začela z urejanjem prehodov za pešce z dostopom na pločnik (za otroške in invalidske vozičke, nakupovalne vozičke in kolesarje).Veselja pa je bilo hitro konec, saj je samo na našem koncu ostalo še veliko prehodov brez klančin. Zdi se mi pa, da bi jo vsak prehod moral imeti! Sprašujem se, zakaj se je saniranje prehodov končalo; potreba je huda, verjetno se zatika pri financah. Verjemite, da ni prijetno z invalidskim vozičkom prečkati cesto in ovirati voznike, ki se jim vedno mudi.
Želim pa tudi deliti lepe občutke z bralci Gorenjskega glasa o ogledu Čebelarskega in čevljarskega muzeja na Sp. Brniku, čigar lastnik je čebelar Franci. Muzej smo si ogledali s člani skupine za samopomoč Rdeče vrtnice v DU Kranj. Med njimi je bilo kar nekaj dobrih poznavalk, ki so bile polne spominov na čebelarjenje iz otroštva. Čebelar Franci nas je sprejel s polno mero dobre volje in nam razkazal svoje »bogastvo«. Muzej je uredil v rojstni hiši žene Ančke oz. v hiši njenih staršev. Kaj vse naredijo pridne roke iz te male stare hiške? Spraševala sem se, od kod jima toliko volje, delavnosti in požrtvovalnosti. Oba sta moja sošolca iz osnovne šole, od takrat tudi traja »ljubezen«, ki je kljub življenjskim preizkušnjam (bolezen) iz njiju naredila človeka z veliko začetnico. Oba imata v sebi polno mero optimizma, prijaznosti in odprtosti za ljudi vseh starosti. Občudujem in spoštujem ju!
Muzej je tako popoln in dodelan, kot bi ga ustvarjala ekipa arhitektov in kustosov, pa vendar je (razen starin: skrinje, nabožne slike, posode, orodje in pripomočki – veliko tega je rešil pred uničenjem na odpadu) vse sobe uredil tematsko sam, kot si je zamislil. Najbolj pa me je presenetil pregled »donatorjev« starin, ki jih je v obliki satja vpisal na steni ene od sob z imenom in priimkom ter krajem. Res, zelo prisrčen pristop in spoštovanje donatorjev.
Ima pa »naš« čebelar še veliko zamisli in načrtov. Prostora za realizacijo idej pravi, da še ima. Vse to pa pove, da to delo opravlja s srcem in dušo. In njuno srce in dušo je čutiti v vsaki izmed sobic, ki so nabite z energijo in patino časa.
Za ogled se je potrebno naročiti oz. dogovoriti, da si rezervirata čas (tel.: 031/663 001). Ogled pa je brezplačen.
Francka Kropovšek