Le strokovnjak "preobuje" naj avtomobil
Po zakonu je treba avtomobile na zimske razmere pripraviti do 15. novembra. Strokovnjaki voznikom svetujejo tudi upoštevanje pravila 7 stopinj Celzija: pod to temperaturo namreč letne pnevmatike otrdijo, njihova zavorna pot pa se zato precej podaljša. Pomembno je tudi, kdo vam pnevmatike zamenja.
Ljubljana – Do 15. novembra morajo po zakonu o pravilih cestnega prometa vsi vozniki na svoje avtomobile nadeti zimsko opremo. Na zimske razmere bodo tako v teh dneh v Sloveniji pripravili okoli milijon vozil, v sekciji avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pa opozarjajo, da ni vseeno, kdo »preobuje« vaš avtomobil. »Kdor izvaja montažo pnevmatik le kot dopolnilno dejavnost, se o tehnoloških novostih ne usposablja ažurno, zato lahko ob nestrokovni menjavi pride do napačnega delovanja pnevmatik oziroma lahko pnevmatike delujejo celo nasprotno, kot bi morale. Kjer ponujajo specializirano storitve vulkanizerjev, o njihovi usposobljenosti ne gre dvomiti. Vprašljive pa so menjave pnevmatik v sklopu trgovskih centrov, kar se dogaja v zadnjem času, ali pa v delavnicah, ki ponujajo specializirane storitev, na primer avtoelektriko, kot dodatno dejavnost pa tudi montažo pnevmatik,« poudarja sekretar sekcije Igor Pipan. V Sloveniji sicer vulkanizerstvo kot glavno dejavnost opravlja 199 podjetnikov in obrtnikov, kot stransko dejavnost pa ga opravlja še dodatnih 2170 avtoservisnih delavnic.
Globe do petsto evrov
Predpisana zimska oprema za vozila s skupno dovoljeno maso do 3500 kilogramov so zimske pnevmatike na vseh kolesih oziroma tudi letne pnevmatike, če imate v prtljažniku snežne verige, je razložil Tomaž Svetina iz Javne agencije RS za varnost v prometu. Na vozilih z največjo dovoljeno maso več kot 3500 kilogramov je treba zimske pnevmatike namestiti najmanj na pogonskih kolesih oziroma je treba imeti pri sebi snežne verige za pogonska kolesa. Kanal zimskih pnevmatik mora biti globok najmanj tri milimetre, pnevmatike pa morajo biti tudi ustrezno označene – po zakonu zadošča oznaka M+S.
Zimske razmere nastopijo, ko se začne vozišča oprijemati sneg oziroma ko je vozišče zasneženo, poledenelo ali zaledenelo. Dolžnost voznika je, da vozilo, ki ovira promet, odstrani s ceste, sicer lahko to na njegove stroške storijo pooblaščene osebe, je opozoril Svetina. Ob neupoštevanju zakona se globe gibljejo od 120 do 500 evrov za fizične osebe oziroma od 1200 do 5000 evrov za pravne osebe.
Pravilo sedmih stopinj Celzija
Ne glede na zakonodajo je priporočljivo zimske pnevmatike namestiti najkasneje pri sedmih stopinjah Celzija, saj pod to temperaturo zimska pnevmatika otrdi in je njena zavorna pot dvakrat večja kot pri zimski pnevmatiki, svetuje Tomaž Lanišek iz kranjske družbe Goodyear Dunlop Sava Tires. V gumarskem koncernu so lani opravili raziskavo v evropskih državah, tudi v Sloveniji, ki je razkrila, da le tretjina ljudi pozna prednosti in vozne lastnosti zimskih pnevmatik, dodaja. Med drugim se večina ne zaveda, da se tlak, ki je zelo pomemben za varno vožnjo, preverja pred vožnjo oziroma pri hladni pnevmatiki. Laniška sicer veseli, da je slovenski voznik bolj ozaveščen o vožnji v zimskih razmerah kot povprečen evropski voznik, k čemur prispevata zakonodaja in dejstvo, da pri nas imamo zimske razmere.