Policisti pri raziskavi prometnih nesreč s pobegom zbirajo sledove ter obvestila udeležencev in prič. (Foto: Tina Dokl)

Vse več pobegov po nesrečah

Na gorenjskih cestah se je zgodila tudi smrtna prometna nesreča s pobegom povzročitelja.

Kranj - Gorenjski prometni policisti imajo vse več dela z raziskovanjem prometnih nesreč, v katerih povzročitelji zapustijo mesto nesreče, pogosto pa tudi ranjence, ne da bi jim dali prvo pomoč in obvestili policijo in reševalce.

Predlani so na območju Policijske postaje Kranj obravnavali 127 prometnih nesreč s pobegom, štirinajst tudi z ranjenimi udeleženci. Enajst nesreč, predvsem z lažje ranjenimi udeleženci je ostalo neraziskanih. Lani se je število primerov, ko so povzročitelji zapustili kraj prometne nesreče, povzpelo na 182, v trinajstih nesrečah so bili udeleženci tudi ranjeni, so bili pa policisti uspešnejši pri raziskanosti, saj je nepojasnjenih ostalo le šest nesreč z ranjenimi.

Še precej slabša je slika letošnjih prvih devetih mesecev, saj je v policijskih statistikah zabeleženih kar 173 nesreč s pobegom, v njih je bilo sedem ranjenih, in med tovrstnimi jih je pet še neraziskanih. V kroniki je tudi primer voznika, ki je povzročil prometno nesrečo pod vplivom alkohola in pobegnil; grozi mu tri tisoč evrov globe in odvzem vozniškega dovoljenja. Med nesrečami, v katerih pride zgolj do materialne škode, se jih največ zgodi na parkiriščih, kjer je običajno zelo malo ali pa nič sledov, ki bi policistom pomagali pri iskanju povzročiteljev.

Raziskanost oziroma izsleditev povzročiteljev je največkrat odvisna prav od uporabnih sledov, ki jih policisti najdejo na krajih prometnih nesreč, in od zbranih obvestil udeležencev in prič. Če policisti najdejo oprijemljive sledove, se s pomočjo kriminalistične tehnike lotijo tudi iskanja tako imenovanih mikro sledi. Pri raziskavah oziroma iskanju pobeglih povzročiteljev je policistom najbolj v pomoč količina in uporabnost podatkov, ki jih dobijo od udeležencev in prič. Najlažje je, če izvedo kar registrsko številko povzročiteljevega avtomobila, v nasprotnem primeru pa čim več uporabnih podatkov, kot so znamka, model in barva vozila, spol voznika, morebitne poškodbe na vozilu in smer vožnje s kraja prometne nesreče.

Seveda se policisti ne zanašajo samo na izjave prič. Pomemben dejavnik je temeljito opravljen ogled kraja nesreče, med katerim zberejo čim več uporabnih sledov, in seveda zbiranje obvestil v zvezi z nesrečo. Tako v primeru prometne nesreče s pobegom v fazi preiskave naredijo načrt raziskave, na podlagi katerega sistematično preverjajo vsa dejstva in dokaze. To so razgovori s pričami, obiski v delavnicah za popravilo vozil, trgovinah z avtodeli in podobno.

Na območju policijske preiskave Kranj je bila v preteklih letih ena prometna s smrtnim izidom, ko je povzročitelj pobegnil, vendar jo je policistom uspelo raziskati. Prav tako je raziskana tudi večina prometnih nesreč s pobegom, v katerih so bili udeleženci hudo ranjeni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 29. junij 2012 / 07:00

Subvencije bo možno vračati v obrokih

Kranj - Vlada predlaga državnemu zboru, da sprejme nekatere spremembe zakona o kmetijstvu, s katerimi naj bi postopke izvajanja ukrepov skupne kmetijske politike uskladili z zako...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

S torticami do sladkih nasmehov

Štiri prijateljice so ustanovile dobrodelno društvo Sladki nasmehi, ki v težkih trenutkih pričara nasmehe na obraze bolnih, revnih in otrok s posebnimi potrebami.

Kultura / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Jesen v Sori na platnu

Sora - V petek je bilo v Sori odprtje slikarske razstave s podelitvijo nagrad Ex-tempore Sora 2011. V organizaciji KUD Oton Župančič Sora so potekale že sedemnajstič. Letos je so...

Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Na Dansko, v Španijo pa še kam

Škofjeloški gimnazijci se vsako leto tradicionalno odpravijo ne več izmenjav. Tako so povezani z vrstniki na Danskem, v Španiji, Nemčiji, Avstriji, Italiji in na Češkem.

Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

V Šenčurju na ogled veliko vrst ptic

Društvo za varstvo in vzgojo ptic Lišček Kranj je ta vikend v Domu krajanov v Šenčurju priredilo društveno razstavo ptic.

GG Plus / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Število klicev na številko 112 narašča

V letu 2010 je bilo na Gorenjskem zabeleženo 1918 izrednih dogodkov, ob katerih so morale posredovati gasilske ali druge reševalne enote.