Ohranjanje prestiža

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI Avantgarde

Težko je prikimati trditvi iz Stuttgarta, da je razred C nov avtomobil. Ker je že po zgolj osveženi zunanjosti jasno, da je šlo ob letošnji osvežitvi predvsem za spremembe pri vsebini in ne toliko za obliko. Res pa je, da so to pri trikraki zvezdi opravili temeljito, kot se za prestižno znamko tudi spodobi.

Zato je treba priznati, da je novi, pardon, osveženi razred C oblikovno privlačnejši, tudi nekoliko agresivnejši, zato verjetno drži, da si Mercedes-Benzovi strategi za njegovim volanom želijo tudi več mlajših voznikov. In zato so se kar precej potrudili in na sprednji del namestili izrazitejše žaromete, bolj športno masko hladilnika in drugačne reže za zajemanje zraka v motorni prostor. V prid boljšemu rezanju zraka je bilo treba preoblikovati še sprednji odbijač, motorni pokrov, blatnika in še nekaj drugih karoserijskih delov.

Enako ali še bolj zavzeto so se oblikovalci lotili notranjosti, ki je bila do osvežitve deležna kar precejšnjih kritik. Stilisti so se potrudili, da so deli plastike usnja in vložkov v videzu brušenega aluminija lepo usklajeni med seboj, nikjer ni več sledu cenenih materialov in voznik ima pred seboj filigransko natančne in dobro pregledne merilnike. Večino sistemov je mogoče nastaviti s stikali na volanu, nekatere pa z okroglim vrtljivim in pomičnim stikalom na sredinski konzoli. Privajanje ni preveč zapleteno in kmalu vsi ukazi vozniku preidejo v kri.

Prvo manjše razočaranje sledi po zagonu motorja, kajti 2,1-litrski turbodizelski štirivaljnik je za avtomobil prestižne znamke in nasploh za čase sodobnih tovrstnih motorjev preglasen in prerobat. Resnici na ljubo so njegove zmogljivosti zadovoljive, vendar nič več kot to in kakšnih izjemnih dosežkov s tem pogonskim strojem ni pričakovati. A vožnja je še vedno dovolj dinamična in neutrudna, veliko zaslug ima pri tem sedemstopenjski samodejni menjalnik, ki dokazuje, da jim gre v Stuttgartu avtomatika bolje od rok kot ročni menjalniki. Motor, menjalnik in podvozje skupaj tvorijo zelo solidno kombinacijo, ki se izkaže tudi pri porabi goriva. Seveda pa tudi pri tem Mercedes-Benzovem avtomobilu ostaja vprašanje, ali ni morda modro pogledati še k bližnji konkurenci.

Osnovni tehnični podatki

Gibna prostornina: 2143 ccm

Največja moč pri v/min: 125 kW/170 KM

Najvišja hitrost: 231 km/h

Poraba goriva po EU norm.: 6,0/ 4,1/ 4,8 l/100 km

Maloprodajna cena: 34.320 EUR

Uvoznik: Autocommerce, Ljubljana

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 7. februar 2016 / 21:36

Živahen prestopni rok kranjskih drugoligašev

Kranj – Prejšnjo nedeljo se je končal prestopni rok za nogometaše. Do številnih sprememb je tako prišlo tudi pri obeh drugoligaških moštvih iz Kranja. Zarico Kranj so zapustili Darko Babič, Cristia...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Trud Turističnega društva Begunje je opažen

V anketi je sodelovalo 115 prebivalcev Begunj. V njihovem kraju je v načrtu selitev pokopališča na lokacijo za graščino. Anketirane smo vprašali, ali menijo, da je lokacija proti Krpinu ustrezna....

Kranj / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Prezrti v učnih načrtih

Vodstvo Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941-1945 je predstavilo pogled na aktualno politično dogajanje.

Gospodarstvo / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Vsaka s svojo zanimivo zgodbo

Kmetica leta je postala Francka Javeršek s Kozjanskega, med šestnajstimi kandidatkami jih je bilo tudi sedem s širšega gorenjskega območja - vsaka s svojo, zanimivo zgodbo.

Šport / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Janko je prevozil najstarejšo kolesarsko dirko na svetu

Brevet ali z drugim imenom Randonee je organizirana ekstremno dolga kolesarska vožnja.

Kronika / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Pritiski se izvajajo tudi z ovadbami

Pritiski na policijo se danes kažejo tudi v tem, da policiste osumljenci ovajajo, policijski vodje pa se morajo zagovarjati pred parlamentarnimi komisijami.