Sanacija "edinke z Jelovice"

Konec tedna so obrezali in z jeklenicami na novo povezali 540 let staro lipo na Vodiški planini. Na ta način jo bodo, kot so prepričani strokovnjaki, ohranili tudi za prihodnje rodove.

Mogočna lipa, ki stoji na travniku tik pod Partizanskim domom na Vodiški planini, je stara približno 540 let in je z obsegom 694 cm druga najdebelejša lipa na Gorenjskem. Ker raste na planoti, kjer ni nobene druge lipe, ji pravijo tudi »edinka Jelovice«.

Ima dva večja vrhova, ki se zaradi velike teže krošnje nagibata vsak v svojo smer. Zaradi tega ji je v preteklosti grozilo, da se razcepi na dva dela, to pa bi pomenilo, da bi počasi odmrla. Pred dvajsetimi leti so zato vrhova povezali z jeklenimi vezmi – pletenicami, ki so jih konec preteklega tedna pod vodstvom strokovnjakov Zavoda RS za varstvo narave zamenjali, obenem pa opravili tudi tako imenovano nego krošnje. Lipi so obrezali in razredčili veje in tako zmanjšali možnost, da se pod težo različnih vplivov iz okolja polomijo.

»Pred dvajsetimi leti smo lipi prvič povezali krošnjo, ker ima dva vrhova, in jo zato, ker je na Vodiški planini pogosto zelo močan veter, močno vleče narazen. Po dvajsetih letih je prišel čas, ko moramo stare vezi nadomestiti z novimi. Sodobni postopki povezovanja so takšni, da pri tem drevo ostane nedotaknjeno in nepoškodovano. Ob tem bomo lipi z določenimi posegi tudi razbremenili krošnjo, predvsem odstranili suhe veje. Upam, da jo bomo lahko ohranili še za dolgo let, ker so takšna stara drevesa zelo pomemben nosilec spomina v prostoru in času,« je ob tem povedal Davor Arimaspu, gozdar z Zavoda RS za varstvo narave.

Zgodovina vodiške lipe sega daleč nazaj in je povezana z železarstvom na Jelovici. Pravijo, da so se na Vodiški planini pod lipo dobivali prav vsi narodi, ki so se nastanili na območju Jelovice: od Keltov, prek Rimljanov, pa do Slovanov. Kot vedo povedati na Zavodu za varstvo narave, so leta 1925 pod današnjo velikansko lipo zasadili novo lipo. Ta je danes dosegla že 120 cm obsega in ji je namenjeno, da bo nekoč nasledila svojo veliko predhodnico.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Ciperle caperle, strela božja

Na Odru treh herojev v Pirničah so po 55 letih ponovno uprizorili predstavo za mladino in odrasle Pastirček Peter in kralj Briljantin.

Objavljeno na isti dan


Medvode / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:56

Podhodi za dvoživke v Hrašah čez dve leti

Hraše – Hraše v medvoški občini veljajo za eno od črnih točk v Sloveniji za dvoživke v spomladanskem času. Vrsto let pa se kot nujna rešitev poudarja gradnja podhodov za dvoživke.

Nasveti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:55

Testiranje odslej tudi na Brniku

Testiranje na covid-19 je odslej mogoče tudi na brniškem letališču. Rezultati pa so znani v štirih do šestih urah.

GG Plus / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:52

Zgodbe gorenjskih družinskih podjetij

EY Slovenija predstavlja deset novih zgodb družinskih podjetij, med njimi jih je pet s širšega gorenjskega območja: Agromehanika iz Hrastja, Rast Tim iz Vesce pri Vodicah, Genis iz Kranja, Kmetija Pus...

Zanimivosti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:48

Božički darila poslali po škripcu

Splošno bolnišnico Jesenice so v sredo obiskali Božički, ki so otrokom na pediatrični oddelek kar po škripcu poslali igrače.

Kranj / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:47

V spomin: Emil Herlec - Milč (1931–2020)

Pretresla nas je novica, da Emila Herleca - Milča ni več med nami. Težko je verjeti, da je kleni, skoraj devetdesetletni prijatelj in reševalski tovariš preminil pri gledanju televizije. Poznali sm...