Sanacija "edinke z Jelovice"

Konec tedna so obrezali in z jeklenicami na novo povezali 540 let staro lipo na Vodiški planini. Na ta način jo bodo, kot so prepričani strokovnjaki, ohranili tudi za prihodnje rodove.

Mogočna lipa, ki stoji na travniku tik pod Partizanskim domom na Vodiški planini, je stara približno 540 let in je z obsegom 694 cm druga najdebelejša lipa na Gorenjskem. Ker raste na planoti, kjer ni nobene druge lipe, ji pravijo tudi »edinka Jelovice«.

Ima dva večja vrhova, ki se zaradi velike teže krošnje nagibata vsak v svojo smer. Zaradi tega ji je v preteklosti grozilo, da se razcepi na dva dela, to pa bi pomenilo, da bi počasi odmrla. Pred dvajsetimi leti so zato vrhova povezali z jeklenimi vezmi – pletenicami, ki so jih konec preteklega tedna pod vodstvom strokovnjakov Zavoda RS za varstvo narave zamenjali, obenem pa opravili tudi tako imenovano nego krošnje. Lipi so obrezali in razredčili veje in tako zmanjšali možnost, da se pod težo različnih vplivov iz okolja polomijo.

»Pred dvajsetimi leti smo lipi prvič povezali krošnjo, ker ima dva vrhova, in jo zato, ker je na Vodiški planini pogosto zelo močan veter, močno vleče narazen. Po dvajsetih letih je prišel čas, ko moramo stare vezi nadomestiti z novimi. Sodobni postopki povezovanja so takšni, da pri tem drevo ostane nedotaknjeno in nepoškodovano. Ob tem bomo lipi z določenimi posegi tudi razbremenili krošnjo, predvsem odstranili suhe veje. Upam, da jo bomo lahko ohranili še za dolgo let, ker so takšna stara drevesa zelo pomemben nosilec spomina v prostoru in času,« je ob tem povedal Davor Arimaspu, gozdar z Zavoda RS za varstvo narave.

Zgodovina vodiške lipe sega daleč nazaj in je povezana z železarstvom na Jelovici. Pravijo, da so se na Vodiški planini pod lipo dobivali prav vsi narodi, ki so se nastanili na območju Jelovice: od Keltov, prek Rimljanov, pa do Slovanov. Kot vedo povedati na Zavodu za varstvo narave, so leta 1925 pod današnjo velikansko lipo zasadili novo lipo. Ta je danes dosegla že 120 cm obsega in ji je namenjeno, da bo nekoč nasledila svojo veliko predhodnico.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 27. julij 2020 / 14:11

V nedeljo pet potrjenih okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj potrdili pet okužb z novim koronavirusom, opravili so 335 testov.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / nedelja, 23. oktober 2016 / 18:00

Novi šef

Vodenje Planet TV je prevzel Vladan Andjelković.

Kronika / nedelja, 23. oktober 2016 / 17:55

Avto pustil na tirih

Podnart – Radovljiški policisti so v ponedeljek pozno zvečer obravnavali voznika avtomobila, ki je na železniški postaji v Podnartu zaradi kršitve prometnih pravil zapeljal na železniške tire in na...

Gospodarstvo / nedelja, 23. oktober 2016 / 17:54

Zamenjava tolarskih kovancev še do konca leta

Kranj – V prvih oktobrskih dneh je minilo petindvajset let od uvedbe slovenskega tolarja, prvega lastnega denarja v samostojni Sloveniji, ki ga je Banka Slovenije izročila v obtok v obliki bonov v...

Mengeš / nedelja, 23. oktober 2016 / 17:53

Lovci poskrbeli za šolarje

Lovska družina Mengeš je v okolici svoje lovske koče pripravila krajšo šolsko učno pot, ki mladim pomaga spoznavati naravo ter delo in pomen lovstva.

Slovenija / nedelja, 23. oktober 2016 / 17:51

S Pižamo o pomembnosti varovanja okolja

Kranj – Goodyearova kampanja Pozor(!)ni za okolje se bo letos odvijala že sedmo leto zapored. Nacionalnemu gibanju za zmanjševanje ogljičnega odtisa, ki združuje več kot 16 tisoč dijakov in 60 part...