Sanacija "edinke z Jelovice"

Konec tedna so obrezali in z jeklenicami na novo povezali 540 let staro lipo na Vodiški planini. Na ta način jo bodo, kot so prepričani strokovnjaki, ohranili tudi za prihodnje rodove.

Mogočna lipa, ki stoji na travniku tik pod Partizanskim domom na Vodiški planini, je stara približno 540 let in je z obsegom 694 cm druga najdebelejša lipa na Gorenjskem. Ker raste na planoti, kjer ni nobene druge lipe, ji pravijo tudi »edinka Jelovice«.

Ima dva večja vrhova, ki se zaradi velike teže krošnje nagibata vsak v svojo smer. Zaradi tega ji je v preteklosti grozilo, da se razcepi na dva dela, to pa bi pomenilo, da bi počasi odmrla. Pred dvajsetimi leti so zato vrhova povezali z jeklenimi vezmi – pletenicami, ki so jih konec preteklega tedna pod vodstvom strokovnjakov Zavoda RS za varstvo narave zamenjali, obenem pa opravili tudi tako imenovano nego krošnje. Lipi so obrezali in razredčili veje in tako zmanjšali možnost, da se pod težo različnih vplivov iz okolja polomijo.

»Pred dvajsetimi leti smo lipi prvič povezali krošnjo, ker ima dva vrhova, in jo zato, ker je na Vodiški planini pogosto zelo močan veter, močno vleče narazen. Po dvajsetih letih je prišel čas, ko moramo stare vezi nadomestiti z novimi. Sodobni postopki povezovanja so takšni, da pri tem drevo ostane nedotaknjeno in nepoškodovano. Ob tem bomo lipi z določenimi posegi tudi razbremenili krošnjo, predvsem odstranili suhe veje. Upam, da jo bomo lahko ohranili še za dolgo let, ker so takšna stara drevesa zelo pomemben nosilec spomina v prostoru in času,« je ob tem povedal Davor Arimaspu, gozdar z Zavoda RS za varstvo narave.

Zgodovina vodiške lipe sega daleč nazaj in je povezana z železarstvom na Jelovici. Pravijo, da so se na Vodiški planini pod lipo dobivali prav vsi narodi, ki so se nastanili na območju Jelovice: od Keltov, prek Rimljanov, pa do Slovanov. Kot vedo povedati na Zavodu za varstvo narave, so leta 1925 pod današnjo velikansko lipo zasadili novo lipo. Ta je danes dosegla že 120 cm obsega in ji je namenjeno, da bo nekoč nasledila svojo veliko predhodnico.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 11. julij 2020 / 14:18

S čarterji v Grčijo in še kam

Konzorcij treh največjih slovenskih organizatorjev potovanj – Kompasa, Palme in Relaxa – je pred dnevi znova vzpostavil čarterske lete s priljubljenimi počitniškimi destinacijami v regiji.

Objavljeno na isti dan


Tržič / četrtek, 6. december 2018 / 16:09

Hvaležni za vso pomoč

Oktobrska ujma je prizadela nekatera območja občine Tržič, družini Dovžan iz Tržiča je pobesnela Tržiška Bistrica odnesla hišo. Da v nesreči še vedno znamo stopiti skupaj, se je zopet pokazalo. Ne gre...

Rekreacija / četrtek, 6. december 2018 / 16:06

Zmagi Bečana in Koligarjeve

Miklavžev tek, zadnji v seriji Gorenjska, moj planet, sta dobila Timotej Bečan in Mojca Koligar, največ točk v seriji pa sta zbrala Gašper Bregar in Nives Skube.

Volitve 2019 / četrtek, 6. december 2018 / 16:03

Štebe za ponovitev glasovanja

Tomaž Štebe v Mengšu zahteva ponovitev volitev. Kljub temu je občinski svet na konstitutivni seji potrdil mandate šestnajstim svetnikom in županu.

Razvedrilo / četrtek, 6. december 2018 / 15:53

Stoti rojstni dan tete Mice

Pred tednom dni je stoti rojstni dan praznovala Marija Stanovnik iz Žirov. Kljub temu da je velik del življenja preživela v Ljubljani, je še danes močno povezana z domačo Gorenjsko. Zadnje leto živi v...

Kultura / četrtek, 6. december 2018 / 15:52

Prešernovo svetništvo

Svetništvo s poudarkom na i. Zakaj velja Franceta Prešerna imenovati za kranjskega kulturnega svetnika nam z razstavo Prešeren – kranjski kulturni svetnik, ki je na ogled v galeriji hiše, kjer je pesn...