Tržič: Borut Sajovic ali Pavel Rupar
Katera bo prva poteza, ki jo boste naredili kot župan?
Sajovic: »Najprej mi morajo občani zaupati županski mandat, saj nič ni še odločeno. Zato prosim vse občane, ki si želijo, da Tržič postane pozitivno, sodobno, evropsko mesto, da gredo v nedeljo, 2. decembra, na volitve in izrazijo svojo voljo. Za prihodnost Tržiča gre. Šele nato bom lahko kot prvo potezo sklical posvet z vsemi izvoljenimi svetniki o načrtu dela in prihodnosti Tržiča. Načrtujem sestanke z nekaj ministrstvi o nadaljevanju nekaterih ključnih projektov – aglomeracija Loka (2,6 milijona evrov sredstev Evropske unije za komunalno opremljanje širšega Tržiča), zagotovitev dodatnega financiranja zdravstvenemu domu (nov prizidek), rekonstrukcija uničenega ter poškodovanega v oktobrski ujmi.«
Rupar: »Vsekakor bom najprej sklical vse zaposlene, se jim predstavil in njim in vsem obljubil, naj se ne bojijo ničesar, ker nisem ne maščevalen niti ne želim deliti ljudi v različne skupine. Ločevanja in izločitev sem sam preživel preveč. Jih bom pa seveda poprosil za poročilo o stanju, ki me čaka. Vsi projekti, ki so začeti tik pred volitvami, ostajajo nedokončani, tako nogometno igrišče, krožišče Sokolnica, območje BPT. Pa seveda porazno finančno stanje, ki ga bo treba sanirati.«
Katere vsebine bo z revitalizacijo dobilo območje nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice Tržič?
Sajovic: »Postalo bo ''mesto v mestu'' s prostori za mala podjetja in obrt ter mirno proizvodnjo, za stanovanja, storitvene dejavnosti in trgovine, parkovne površine, grbinasti poligon (pump track) ... V mandatu 2018–2022 imamo naslednje načrte: že v letu 2019 vzpostavitev središčnega Mestnega parka Tržič (parkovne površine, sprehajalne poti, kolesarski poligon, igrala, drevored), vrednost projekta je 330 tisoč evrov, od tega bo 113 tisoč evrov sofinanciranja Evropskega sklada za regionalni razvoj. Sledila bo izgradnja krožne pešpoti in kolesarske steze, ki bo povezovala staro mestno jedro s somestjem Tržiča. Postopno bomo nadaljevali z odkupom in rušenjem objektov skladno z novim OPPN. Preučili bomo vzpostavitve večjega športno-rekreativnega objekta skupaj z zasebno investicijo v turistične namene. Tako urejen kompleks se bo lahko ponudil na trg potencialnim investitorjem.«
Rupar: »Najprej bi se z lastniki rad pogodil o celotnem odkupu. Vem, da je blokada, ki so jo glede obnove in vsebin na BPT dali iz spomeniškega varstva Kranj, delno odpravljena. Težim k stanovanjski gradnji, ker je pomanjkanje nerazumljivo, hkrati pa sem imel že pred leti v načrtih prav tam graditi nogometno igrišče. Vsekakor je prostor primeren za mirno obrt, dejavnosti in malo gospodarstvo, ki mora dobiti pogoje in interes, da v ta prostor investira. Skupaj z manjšimi bloki do osem stanovanj, mirno dejavnostjo in športnimi ter parkovnimi deli bi tako dobil novo naselje, nov del Tržiča.«
Kje je najprimernejša lokacija Knjižnice dr. Toneta Pretnarja, ki je v prostorski stiski?
Sajovic: »V prostorih opuščene stavbe Peko PUR. Idejni projekti so že izdelani.«
Rupar: »Virtualne podobe, ki jih na račun občinskega proračuna objavljajo, niso realne. Lahko je narediti risanko z računalnikom, težje projekt realizirati. Sam vidim Knjižnico dr. Toneta Pretnarja v enem od delov BPT.«
Kako boste zagotovili spodbudno poslovno okolje?
Sajovic: »S širitvijo industrijske cone Loka, subvencioniranjem podjetij s ciljem dvigniti dodano vrednost in s tem tudi višje plače ter ustvarjanje novih delovnih mest v Tržiču. Z revitalizacijo BPT, kjer bo prostora za mala podjetja in obrt ter storitvene dejavnosti, z nadgradnjo projekta Tržičpodjeten.si in z nadaljnjim razvojem Tržiča kot turistične destinacije.«
Rupar: »Projekt nove industrijske cone v Podbreškem gozdu tik ob avtocesti je edino upanje, da se investitorji vrnejo, domača podjetja pa ostanejo, sicer bomo poleg Saxonie-Franke, Orodjarstva Knific in ničkoliko drugih podjetij, ki so odšla iz Tržiča, izgubili še ta redka, ki so tu. Sistem izgradnje takih con je ustaljen. Vse okoliške občine (Naklo, Žirovnica, Šenčur ...) so daleč pred nami. Tu smo ogromno nazadovali. Cena zemljišč ne sme presegati sto evrov na kvadratni meter, nazaj pa bi uvedel odpravljeno spodbudo za investitorje v tem obdobju, zato da bi vsako podjetje, ki zaposli deset delavcev, bilo oproščeno občinskih davkov. Več zaposlenih pa bi pomenilo toliko več let ... Tako smo pred leti v Tržič privabili Cablex, Kvibo, Intec, Tiko, Spar, Mercator ...«
Katera lastnost protikandidata je tista, ki jo cenite?
Sajovic: »Komunikativnost.«
Rupar: »Je odličen športnik glede na leta! Oba sva namreč enako stara ...«
Po čem bo občina Tržič najbolj prepoznana po štirih letih vašega vodenja?
Sajovic: »Po izjemnem razvoju na področju turizma in preobrazbi iz industrijske v sodobno, ugledno in evropsko primerljivo občino.«
Rupar: »Prepričan sem, da po novi industriji, po smučišču Nova Zelenica, muzeju Radetzky v razpadajoči tovarni Runo, kjer je bil Muzej ledene dobe skupaj z gradom Neuhaus. Največja promocija mesta so bili zagotovo športniki in olimpijci in upam ter želim si, da z Žanom Koširjem ne bo tega konec.«