Protokol ob cepiču na zgornji grajski terasi, na kateri ima trta zaradi stene in jugozahodnega položaja dobre možnosti za rast.

Najstarejša trta tudi na Bledu

Na zgornji ploščadi Blejskega gradu so zasadili cepič najstarejše trte na svetu, štiristo let stare trte z mariborskega Lenta, sorte modra kavčina ali žametna črnina.

Bled – Ob tisočletnici prve pisne omembe Blejskega gradu so se v Zavodu za kulturo Bled odločili oživiti tudi žlahtno tradicijo vinogradništva, ki je bilo nekoč del blejske kulturne krajine. Zato so v posebnem protokolu, pospremljenem s kulturnim programom, zasadili cepič najstarejše trte na svetu. Blejskemu županu in odslej tudi gospodarju trte Janezu Fajfarju jo je predal njen mariborski skrbnik Stane Kocutar. "Trta ima zelo dobre možnosti. Lega oziroma rastišče na Blejskem gradu je odlično, zavetrno, ob steni, nekoliko jugozahodno, kar je zelo dobro glede morebitne zimske pozebe. Prepričan sem, da bo trta zelo dobro uspevala, morda bo dozorelost grozdja nekoliko kasnejša in bo treba izkoristiti vso letno ponudbo sončnih žarkov do konca oktobra ter šele tedaj pripraviti trgatev. Prepričan sem, da bo kamnita stena delovala blagodejno in da boste leta 2014 prvič pridelali vsaj tako lepo grozdje kot zrase na trti – mami ob Dravi," je povedal Kocutar in dodal: "Naj vam zaupam še to, da je vaša trta od meseca aprila rasla v lončku v mojem domačem vrtu, kjer sem jo v jutru 11. oktobra izkopal in prenesel na Blejski grad. Če pa mi je dovoljeno, da sem še malce oseben, sem dejstva, da smo jo posadili na Bledu, tudi sam zelo vesel. Z Bleda je namreč doma moj spoštovani profesor, zgodovinar Franc Rozman, ki je prav letos praznoval sedemdesetletnico. Zato je sedemdeseta potomka najstarejše žlahtne vinske trte na svetu posajena s posebno pozornostjo tudi nekoliko v čast mojega dragega učitelja. Z veseljem bom spremljal njeno rast in bom poslej zanesljivo večkrat na Bledu kot sem bil doslej …"

Trto na Lentu, ki je po virih pariškega trtnega genskega inštituta najstarejša znana žlahtna vinska trta na svetu, odlikujejo bujna rast, bogata rodnost, odpornost proti boleznim in dolga življenjska doba. Leta 2004 je bila vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov. Občina Maribor pridelano vino uporablja v protokolarne namene. Praviloma je tako tudi pri potomkah v drugih delih Slovenije.

Ob priložnosti posaditve cepiča so na gradu odprli tudi razstavo izbranih fotografij iz letos izdane knjige Vladimirja Siliča Rezljana vrata na Slovenskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:21

Nadzirali tovornjakarje

Jesenice – Gorenjski prometni policisti so v torek na območju Jesenic izvedli krajši poostren nadzor nad tovornimi vozili. Kontrolirali so dvanajst vozil in pri osmih ugotovili nepravilnosti. En vo...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

24 ur košarke

Košarkarski klub Sava in Prošport center sta bila organizatorja prireditve 24 ur košarke, ki je potekala petnajstič.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Mravlca iz Tržiča

Urški Malovrh so vse bolj pri srcu daljši teki, ki ji predstavljajo tudi izziv za naprej.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Poljski tekači

Janez Ferlic, Andrej Mikelj, Stane Pernar, Boštjan Potočnik in Boštjan Urankar je peterica maratonskih tekačev, ki kilometre redno nabira na Sorškem polju.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Vinko Perčič: Zmage niso na prvem mestu!

Je tik pred zaslužnim pokojem. V Savi se je zaposlil leta 1963 in vse do danes ji je ostal zvest. Pet let je bil samostojni kalkulant, šest let vodja kalkulacij, nato je postal direktor sektorja...

Kultura / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Hrana nekoč

Po službi moram v trgovino po sadje in nekaj zelenjave. Ups, v Nemčiji ljudje umirajo zaradi kumar. Ne, baje so krivi kalčki. Ali pa tudi ne? Je hrana, ki jo kupujemo v trgovinah, sploh užitna? J...