"Obilno deževje, ki bi trajalo vsaj en teden, bi povzročilo hiter premik plazišča, sedimenti bi šli po vsej dolini. Odneslo bi struge, tega ne bi mogli obvladati," o nevarnostih plazenja Boršta (na sliki) pravijo v Rudniku Žirovski vrh. (Foto: arhiv RŽV)

Boršt drsi, denarja pa ni

Ekološka sanacija Rudnika Žirovski vrh je zaključena, vendar jalovišče Boršt drsi bolj, kot bi smelo. Ministrstvo za okolje in prostor ne potrdi denarja za nadaljnje delovanje, saj minister Roko Žarnič meni, da so v podjetju neracionalni. Danes je na to temo krizni sestanek.

Todraž – Rudnik Žirovski vrh (RŽV) v zapiranju je lani zaključil ekološko sanacijo, letos pa so preostali zaposleni začeli izvajati naloge dolgoročnega upravljanja, med katere spada tudi petletno obdobje monitoringa, prek katerega bodo ugotavljali stanje pred, med sanacijo in po njej. »Odlagališče Jazbec je stabilno in ni težav, odlagališče Boršt pa ni zaključeno, saj je treba sanirati še star plaz, vendar nimamo potrjenega niti letošnjega finančnega načrta,« pravi direktor Peter Dolenc.

Že pred dvajsetimi leti so v rudniškem podjetju ugotovili, da je podlaga na Borštu začela drseti, v enem letu kar za meter in pol. V letih 1994 in 1995 so naredili drenažni rov in vrtine, ki bi speljali večje količine vode. Plaz se je ustavil, premiki so bili manjši od centimetra na leto. Leta 2008 so spet ugotovili, da se je podlaga premaknila (za dobrih 15 centimetrov), vzrok pa so obilne padavine septembra 2007. »Nujno moramo znižati nivo podtalnice na odlagališču, kar je možno le z dodatnimi vrtinami,« pravi Dolenc.

Začudeni tudi na občini

Delati naj bi končali prihodnje leto, do sedaj so sanirali poškodbe v obstoječem rovu, vendar se pojavljajo nove in kažejo na to, da se plaz še vedno premika (letos manj zaradi suše). »Brez sanacije bi se lahko plaz, s tem pa sicer sanirano jalovišče Boršt v primernih razmerah premaknilo tudi za več kot deset metrov. S tem bi zgoraj nastal rob, v katerega bi se lovila voda in spirala ostanke jalovine v vodo,« nadalje pojasnjuje Dolenc. V okolici rudnika sicer lani niso bile presežene dovoljene vrednosti radioaktivnega sevanja (velikokrat ga je manj kot v naravnem okolju) niti amonijevega iona v vodi, zmanjšala se je tudi emisija radona v zraku.

Direktor je stanje v rudniku predstavil svetnikom občine Gorenja vas-Poljane, saj rudnik vsako leto poroča o vplivih rudnika na okolje. Novica je bila zanje in župana Milana Čadeža presenečenje: »Stroka je povedala, da premik plazu ne sme biti večji od dveh centimetrov, šele takrat bo sanacija Boršta končana. Vem, da manjka denarja v državnem proračunu, ni pa običajno, da ni zagotovljeno financiranje še sredi septembra.« Za monitoring do leta 2014 rudnik potrebuje približno pol milijona evrov letno. Občinski svet je sprejel sklep: »Glede na nestabilno stanje odlagališča Boršt, pozivamo Ministrstvo za okolje in prostor, da zagotavlja financiranje za nadaljevanje sanacije po predpisih Varnostnega poročila, ki ga je potrdila Uprava republike Slovenije za jedrsko varnost.«

Žarnič: predrago in brez poročila

Z ministrstva za okolje in prostor so nam sporočili, da je minister Roko Žarnič izjemno nezadovoljen z dosedanjim vodenjem projekta zapiranja RŽV in spremljajočih aktivnosti, na kar je predstavnike NS opozoril že pred letom, a opaznih sprememb ni bilo: »Ker gre za zelo drago in dolgotrajno sanacijo, ki ji ni videti konca, je minister zahteval racionalnejše ravnanje z davkoplačevalskim denarjem. Želel je oceno tveganj in njihovo opredelitev ter finančno oceno najslabšega možnega scenarija, vendar RŽV tega ni bil pripravljen priskrbeti.«

Prav tako RŽV ni nikdar naslovil predloga za racionalnejše izvajanje monitoringa, kar bi lahko opazno zmanjšalo stroške, čeprav bi to lahko naredil. Zelo vprašljiva je tudi učinkovitost poslovanja tega poslovnega subjekta, saj je za pripravo varnostnega poročila za odlagališče Jazbec potreboval tri leta, pa je bilo poročilo kljub temu pomanjkljivo pripravljeno. »Minister se je odločil, da bo podpisal nadaljnje financiranje šele, ko bo prepričan, da so poteze racionalne in da vodijo direktno h končnemu cilju: prenosu celotnega projekta na Agencijo za radioaktivne odpadke v najkrajšem možnem času, v finančnih okvirih, ki jih določa Zakon o izvrševanju proračuna.« Žarnič je za danes sklical sestanek, na njem pa bodo prisotni tako nadzorni organi kot regulator in direktorati ministrstva, z namenom razrešitve nastale problematike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Stavijo na turizem

Krajevna skupnost Goriče se trdo bori za razvoj. Načrte imajo z nekdanjim okrevališčem in šolsko telovadnico. Ta mesec so praznovali skupaj z Golnikom, Goričami in Tenetišami.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Znebite se pomarančne kože

Če se v svoji koži počutite dobro, bodo to zagotovo opazili tudi ljudje okrog vas. Celulit je pri ženskah tista neprijetna nadloga, ki poleti marsikatero odvrne tudi od kopalk. Takšna odrekanja zagoto...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Muzej na kamniškem smučišču

Kamnik - Po Škofji Loki, Blokah, Cerknem in Kropi so se ljubitelji smučanja po starem v letošnji zimi minulo soboto srečali že petič, tokrat v Kamniku in na Veliki planini. Kamni...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Tudi slabovidni slikajo

Škofja Loka - V Centru slepih, slabovidnih in starejših so odprli likovno razstavo šestih ustvarjalk, članic Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj. Razstavljavke M...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Plesalca sta videti kot eno

Ko gledate pare na plesišču, kateri pritegne vašo pozornost: Tisti, pri katerem se že na daleč vidi, da ženska nosi hlače in je plesalec bolj kot ne dodatek (ki se ob vsem tem še presneto muči, d...

Gospodarstvo / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

V pasti primanjkljaja

Varčevanje lahko krizo še poglobi, saj še zmanjša domače povpraševanje, ne zagotavlja pa povečanja tujega. Slovenija je po javnofinančnem primanjkljaju povsem primerljiva z državami EU.