Vaščani slavili ob ukročenem plazu
Vaščani Smoleve so ob koncu sanacijskih del na plazu, ki je že od leta 1998 ogrožal del vasi, pripravili vaško slavje. Država je temu namenila 850 tisoč evrov, občina 50 tisoč za projekte in meritve.
Smoleva – Zemeljski plaz v Smolevi se je pojavil že leta 1998 in ker so strokovnjaki opozarjali, da utegne poleg domačij ogroziti tudi dostopno cesto in potok, so že leta 2000 začeli s sanacijo, saj so meritve pokazale, da je v spodnjih plasteh veliko vode in da zemljina drsi. O tem je na vaškem slavju v Smolevi, kamor so povabili vse sodelujoče pri sanaciji, spregovoril župan občine Železniki Mihael Prevc. Povedal je, da je bila sanacija predvidena v treh fazah. V prvi bi poskrbeli za odvodnjavanje in izdelavo globokih drenaž. Nato bi sledile meritve in če bi se plaz še zmeraj aktivno premikal, bi bili potrebni naslednji fazi, gradnja dveh pilotnih sten in opornih zidov, pa tudi sanacija dovozne ceste. Leta 2002 je podjetje VGP iz Kranja izvedlo prvo fazo in stanje na plazu se je občutno izboljšalo. Preostali fazi morda ne bi bili potrebni, če ne bi katastrofalne poplave septembra 2007 povzročile, da se je plaz začel drastično premikati. Tako so v sklop programa Ministrstva za okolje in prostor za sanacijo škode po poplavah vključili tudi sanacijo plazu v Smolevi in leta 2009 tudi začeli z izbranim podjetjem PUH z zahtevno drugo in tretjo fazo. Kot je na slavju pod Jelenčevim kozolcem, kjer je bil pred leti eden od odlomnih robov plazu, povedal župan Prevc, so v občini doslej že sanirali 49 plazov, 38 jih še morajo, najzahtevnejši od vseh je bil prav ta v Smolevi.
Predsednik vaške skupnosti Franc Jelenc je v imenu vaščanov izrazil veselje, da je plaz ukročen in se zahvalil vsem, ki so k temu pripomogli. Njegova stara hiša se je ob plazenju kar prelomila na pol, sicer pa je plaz ogrožal tudi cesto, ki z dolino povezuje sedem domačij. »Plaz in njegova sanacija bosta del vaške zgodovine, o njej bo pričal tudi zapis v zborniku Železne niti,« nam je še povedal Jelenc. Slavja pod kozolcem se je udeležil tudi Ervin Vivoda, vodja sektorja za trajne sanacije pri Ministrstvu za okolje in prostor, ki je potrdil, da je šlo za zahtevno sanacijo, za katero je denar zagotovila vlada, izvedli pa so jo ob dobrem sodelovanju z vsemi, tudi z lokalno skupnostjo. Izrazil je tudi veselje nad povabilom hvaležnih vaščanov, saj je dejal, da jih ljudje običajno kličejo iz drugih razlogov, največkrat zato, da jih kritizirajo.