Nedavno srečanje v Naklem (Foto: arhiv praznovanja)

"V Naklo pojdem"

Tako je dejala tovarišica Ivanka, ki je poučevala prvošolce Osnovne šole Naklo iz generacije 1961. Po petdesetih letih so obujali spomine na prve šolske dni.

Pisalo se je leto 1961 … »Drage sošolke in sošolci, minila so leta, minilo ni vse. Res, kar petdeset let se je nabralo, odkar smo v nakelski šoli prvič sedli v šolske klopi,« je pisalo na vabilu za srečanje v gostilni Marinšek v Naklem, ki sta ga pripravila sošolca Eli in Vine. Njuna sošolka Urška Meglič pa se je zavezala, da poišče še njihovo tovarišico Ivanko; o tem je povedala: »Resno sem vzela to nalogo in poklicala učiteljice po Gorenjski, Štajerski, Dolenjski in tovarišico Ivanko našla v Ljubljani. Potrdila je, da pride.«

Nekateri sošolke in sošolci se niso videli že dolga leta, zato je bilo srečanje še toliko bolj prisrčno in veselo. »Tovarišica Ivanka nam je povedala, da je prišla v Naklo kot osemnajstletno dekle z namenom, da poučuje prvi razred. Imela je priložnost poučevati kar v treh šolah, v Naklem, na Golniku in na Jezerskem. V roke je vzela zemljevid, poiskala kraje in prst se ji je ustavil na kraju Naklo. Sprejel jo je ravnatelj šole, tovariš Kožuh,« je povzela Megličeva. Bil je prvi september 1961, v prvem razredu je sedelo sedemindvajset učencev. »Lepo smo se imeli in razumeli,« se strinja generacija 1961.

»Seveda na srečanju po petdesetih letih ni manjkalo dobre volje, tudi presenečenj ne, saj smo za spomin dobili majice s fotografijo prvega razreda, na harmoniko pa nam je igral sošolec Ivo,« je še povedala Urška Meglič in dodala, da se bodo odslej srečevali vsako leto.

Pesmica za tovarišico Ivanko

50 let je, odkar smo stopili

prvič v stare šolske klopi,

roke smo vedno si skrbno umili,

vedno pri vas smo pridni bili.

 

Predmete vse smo radi imeli,

skupaj bili vsi smo veseli,

zdaj pa ostal le spomin je na to,

kaj smo imeli in kaj je bilo.

 

Kmalu zatem smo vse pozabili,

vsak je od nas šel le svojo pot,

zdaj pa smo skupaj vabilo dobili,

seveda, da srečamo se.

 

Tu smo zato, ker smo se spoznali

dolgo nazaj, ko nismo še brali,

ampak spomini na to še živijo,

na glavi nam naši lasje že sivijo.

 

Zdaj pa tukaj na stolih sedimo

in mislimo si, kaj vse je že mimo.

Pa najrajši kozarček al' dva

spijmo od vrha pa čisto do dna.

 

Napisala: Nika

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 28. junij 2019 / 08:51

Junij morda rekordno vroč

Maj je bil najhladnejši po letu 1991, ta mesec pa za biti enako vroč kot rekordni junij leta 2003.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:09

Posodobitev gorenjske železniške proge

Nadgradnja železniške proge Ljubljana–Jesenice, s katero bodo zagotovili njeno večjo zmogljivost in varnost, bo predvidoma stekla oktobra prihodnje leto. Zgradili bodo tudi več cestnih podvozov.

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:03

Krvna skupina 0+, trideset litrov

Rina Klinar je v skoraj štiridesetih letih krvodajalstva kri darovala kar enainsedemdesetkrat. Nekdanja direktorica Radia Triglav in bivša ministrica je danes dejavna upokojenka, ki še vedno spremlja...

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:58

Nihalki bodo zamenjali vrvi

Družbo Velika planina bo še naprej vodil Leon Keder, so te dni odločili nadzorniki, saj je v teku nekaj velikih projektov, ki jih želi dokončati.

Gorenjska / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:57

Nasilje ne izbira po starosti

Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem deluje že štiri leta, po pomoč pa se je v tem času obrnilo že več kot štiristo žensk, moških in tudi otrok, ki so se znašli v stiski...

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:56

Zlatorog »u kon'c sveta«

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je na ogled zanimiva dokumentarna razstava o hotelu Zlatorog. Blišč in beda u kon'c sveta je kar pravi naslov, saj je nekoč hotelski biser danes v precej kla...