
Ribiški nesporazumi
"Stalno bomo težili k temu, da vode dobimo v celoti, ker je bohinjski ribiški okoliš naš in mislim, da bi moral biti v upravljanju Ribiške družine Bohinj," pravi župan Franc Kramar.
Bohinj – Problem delitve območij bohinjskega ribiškega okoliša je star več kot desetletje, a določene težave ostajajo nerešene. Meja, ki jo je določilo Ministrstvo za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano (MKGP) in določa, kateri del bohinjskih voda upravlja Ribiška družina Bohinj (RD Bohinj) in katerega Zavod za Ribištvo Republike Slovenije (ZZRS, bivši Zavod za ribištvo Ljubljana), naj bi bila sporna. Po podatkih RD Bohinj je do nesporazuma prišlo zaradi premika meje, ki naj bi po prvotnem kompromisu bila na železniškem mostu pri Bitnjah, nato pa je bila v uredbi premaknjena na Savski most pred Bohinjsko Bistrico. "S tem je RD Bohinj izgubila približno devetsto metrov Save Bohinjke ter gojitvena potoka Belco ter Jerečico," je povedal Miro Stare, predsednik RD Bohinj. "Obrazložitev ministrstva je bila, da je prišlo do ponovne razdelitve okoliša. ZRRS je izgubil nekatere gojitvene potoke v Bohinju, potem pa je bila kot kompenzacija zaokrožitev tega, da ta del pripada zavodu. Z RD Bohinj smo potem sklenili kompromis, da lahko na tistih petsto ali šeststo metrih lovimo skupaj," je dejal direktor ZZRS Dejan Pehar in poudaril, da ima zavod z RD Bohinj in Občino Bohinj dobre odnose. Pojasnil je še, da so v skladu z uredbo iz leta 1959 in zadnjo uredbo iz leta 2004 vode izločene iz okolišev. "Ne gre za geografsko območje. Vode so višjega pomena, saj so pomembne za reprodukcijo, zato imamo tudi ribogojnice."
Meja pa ni edino jabolko spora. Župan Občine Bohinj Franc Kramar meni, da se okoliš ne more razdeliti: "Pripada eni usposobljeni ribiški družini. Zavod si je uzurpiral pravico, da je izvzel iz tega okoliša vode od železniškega mostu do Soteske – za intenzivno vzrejo ribjih podmladkov in za ihtiološke raziskave. Oni bi morali tam notri opravljati strokovno znanstveno delo, prodajajo pa dovolilnice za komercialni ribolov."
Pehar za prodajo dovolilnic pravi, da ni nobenih strokovnih argumentov, da bi bilo to dodeljeno komu drugemu. "Strokovne argumente je napisalo MKGP, ki je to razdelilo." Kljub vsemu pa je ustanovitelj ZZRS Vlada Republike Slovenije ...
"Trenutno lahko čakamo, da bo prišla kakšna kredibilna vlada, ki bo prisluhnila lokalnemu prebivalstvu, ker delo RD Bohinj je strokovno," še pove župan, ki je tudi pojasnil, da je bil primoran stopiti v kompromis glede meje, sicer ne bi ne bi dobili niti tega, kar imajo zdaj.