Dejavni tudi v jeseni življenja
Pri Ljudski univerzi Kranj so v sredo odprli vrata Univerzi za tretje življenjsko obdobje s številnimi programi.
Kranj – Pomembnega dogodka za kranjsko občino in okolico se je udeležila tudi dr. Ana Krajnc, ki je s sodelavci ljubljanske univerze razvila model slovenske Univerze za tretje življenjsko obdobje. Takole je Krajnčeva zbrane nagovorila v Kranju: »V Sloveniji je 45 univerz za tretje življenjsko obdobje v 43 krajih. Zelo nas veseli, da se je ta praznina zapolnila v Kranju, saj so se vaši radovedni upokojenci doslej vozili v Ljubljano, kar vsaj pozimi ni lahko. Predvidevam, da se bo usul plaz vseh, ki so čakali na to priložnost v domačem mestu. Tako bi lahko naenkrat vzklilo več krožkov, dvanajst do petnajst študirajočih v posamezni skupini z mentorjem. V tretjem življenjskem obdobju imamo pravico, možnost in svobodo, da prisluhnemo samim sebi, da delamo tisto, kar nas zanima, da se učimo tisto, kar nas je zanimalo že vsa leta, pa se nismo mogli nikoli temu posvetiti. To je velik privilegij, da si sam pri sebi končno na vrsti. To je obdobje duhovnih vrednot, prijateljstva, kvalitetnih odnosov. Študijski krožek je primarna skupnost, mala socialna skupina, ki dobi naravo družine. Iz študijskih krožkov kot nekakšnega satovja nastane univerza za tretje življenjsko obdobje.«
»Na seminarjih nas učijo, kako pomembno je, da možgani delajo celo življenje. Da starejši z dnem upokojitve ne ostanejo doma in ne rečejo, kako fino je, ko jim ni treba nič delati. Zdaj, ko imamo tudi toliko mladih upokojencev, sem nekako čutila dolžnost, da v Kranju vendarle s tem začnemo, in mislim, da bomo prav kmalu lahko ustanovili tudi društvo,« je povedala direktorica Ljudske univerze Kranj Darja Kovačič. Sredinega dogodka se je udeležila tudi kranjska podžupanja Nada Mihajlovič. »Vseživljenjsko učenje je potreba in način življenja in upam si trditi, da je to še posebno pomembno v tretjem življenjskem obdobju; da do novega znanja, skupnih interesov in ciljev pridemo na prijazen način. Najpomembnejše v tem obdobju pa je to, da ostanemo psiho-fizično aktivni, da se družimo, da ne zapademo v osamo,« je povedala Mihajlovičeva in potrdila, da je v razvojni strategiji MO Kranj zapisan tudi projekt univerze za tretje življenjsko obdobje in da so ga iz črk na papirju spravili v življenje pri Ljudski univerzi Kranj.
Študijski krožki delujejo odprto, pri Ljudski univerzi Kranj so aktualni jezikovni tečaji, računalništvo, ustvarjalnice (likovni krožek, aranžmaji iz naravnih materialov, izdelava rož iz papirja), telesna dejavnost (po metodi Feldenkrais, nordijska hoja …), samozdravljenje in samopomoč ter osebna rast (debatni krožek, reševanje konfliktov, meditacija, joga smeha) in tudi umetnostna zgodovina, umetnost oblačenja, glasbena umetnost. Kot je še poudarila Darja Kovačič, so odprti tudi za nove ideje in pobude.