Komentar: Cepivo za dvomljivce
Ko sem pred tednom dni delala anketo med naključnimi sogovorniki na ulici, so večinoma povedali, da se ne bodo cepili proti novi gripi, da se še za običajno sezonsko gripo ne cepijo in da smo za preplah veliko krivi mediji. V ponedeljek je bil prvi dan cepljenja in v čakalnicah cepilnih centrov je bilo resnično bolj malo ljudi. A ko je v torek za posledicami nove gripe v ljubljanski Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja umrla kronična bolnica, stara od petdeset do šestdeset let, je završalo. Že naslednji dan je bila samo ena telefonska linija za naročanje na cepljenje na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj premalo. Naenkrat bi se kar vsi cepili.
Smrt je bila šele tista, ki je predramila in prestrašila ljudi. Ko sta se pred približno tednom dni pred televizijskimi kamerami cepila predstojnik ljubljanske Klinike za infekcijska in vročinska stanja prof. dr. Franc Strle in minister za zdravje Borut Miklavčič, sta pokazala, da cepivu zaupata. Njunemu zgledu pa zdravniki, medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje niso množično sledili, kar je zbegalo državljane. Če se v velikem številu ne cepi zdravstveno osebje kot najvišja avtoriteta na področju zdravja, kako naj potemtakem cepivu zaupamo navadni ljudje?
Potem se je pojavila še Švica, zdravstveno in tudi sicer urejena država. Tamkajšnje zdravstvene službe so sporočile, da so za nosečnice, otroke in osebe, starejše od šestdeset let, omejile cepljenje proti novi gripi s cepivom Pandremix proizvajalca GlaxoSmithKline; prav takšno cepivo je tudi v Sloveniji. Omejili so ga zato, ker na omenjenih skupinah ljudi ni opravljenih ustreznih raziskav o stranskih učinkih cepiva. Vendar pa druge evropske države niso sledile zgledu Švice. Evropska agencija za zdravila meni, da razmerje med koristmi in tveganji za nosečnice in otroke pri pandemskih cepivih, za katera je Evropska komisija izdala dovoljenje za promet, ostaja pozitivno, zato ne spreminja sprejetih priporočil glede cepljenja omenjenih skupin. Enako stališče je v svojem najnovejšem poročilu zavzela tudi skupina strokovnjakov za cepljenje pri Svetovni zdravstveni organizaciji.
Če povem po pravici, še danes nisem povsem prepričana, ali se bom cepila. Doslej se nisem cepila niti proti običajni sezonski gripi, pa mi je oni dan rekel neki zdravnik, da bi se morala, ker je smrtnost pri obeh enaka oziroma da je sezonska gripa lahko še hujša. Sem torej na tehtnici, tako kot še kdo, v katero smer bo šel jeziček, pa je odvisno tudi od tega, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh in ali se bo zdravstveno osebje vendarle cepilo v večjem številu. Če me seveda nova gripa ne bo prej položila v posteljo in če bo še v pravem času res dovolj cepiva za vse, kot obljubljajo …