Ledena lady
Mrzla gora (2203 m) - Neobvezna točka Slovenske planinske poti, ki se mogočno bohoti nad tremi dolinami: Belsko Kočno, Matkovim kotom in Logarsko dolino. S svojimi divjimi in razdrapanimi stenami že od daleč daje vedeti, da je težko dostopna, osamljena lepotica.
O Mrzli gori je bilo ogromno napisanega po slovenskih gorniških forumih; precej negativnih podatkov o dotrajanosti varoval, kar jih je, o krušljivosti, nevarnosti, težki dostopnosti in slabi markiranosti. Največ negativnih mnenj je bila deležna pot iz Matkovega kota, zato sem se odločila, da se povzpnem na Mrzlo goro iz omenjenega kota in sestopim mimo Okrešlja. Potrebne je bilo nekaj prevozne logistike, da je bila tura resnično lepa.
Do Matkovega kota se zapeljemo preko Jezerskega vrha in Pavličevega sedla. Matkov kot je približno šest kilometrov dolga ledeniška dolina, na koncu katere je mogočna Mrzla gora. Avto parkiramo na manjšem parkirišču, naprej pa cesta ni več vozna. Spodnjih kar nekaj sto metrov hodimo po hudourniški strugi in bodimo pozorni, saj markirana pot kmalu zavije desno, na gozdno stezo, ki počasi, a vztrajno pridobiva na višini. Struga je že globoko pod nami. Vzpenjamo se proti zatrepu doline. Ko je gozda konec, se začnemo strmo vzpenjati po zaprodeni dolini. V zgodnjem poletju je tukaj snežišče. Tik pod previsno steno je naravna znamenitost, Matkov Škaf, ki ga izdolbe voda, ki teče preko previsne stene. Vzpenjamo se po gruščnatem, krušljivem in drobljivem svetu, ki je odlično markiran, saj so markacije obnovljene. Pri Škafu je vpisna knjiga. Do Škafa smo porabili približno uro in pol. Prečimo poličko v desno in že smo pri prvih klinih. Skalno zaporo, ki sledi, premagamo s pomočjo klinov in jeklenice, ki je speljana skozi grapo. Svet je še naprej strm in izpostavljen, pred nami pa velika skalna pregrada. Markacije nas najprej usmerjajo levo. Tukaj je ključno mesto! Z leve nas markacije kmalu usmerijo desno, kjer prečimo plaz in se povzpnemo preko skal. Bodimo pozorni. Če je megla, je to mesto ključna orientacijska zagonetka. Preko skalne pregrade si pomagamo s pomočjo varoval. Pred nami je krnica, Latvica. Presenečeno se zazremo v razkošne travnike, ki so pred nami. Z vrha Hudega praska nas bo morda opazovala čreda gamsov. Markirana pot nadaljuje skozi Latvico, mimo ogromnih balvanov do vzhodnega grebena Mrzle gore. Z leve se nam pridruži pot, ki pripelje skozi Hudi prask, ki je alpinistični vzpon II./I. stopnje. Pred nami je le še uživaško, a previdno poplezavanje po mestoma izpostavljenem grebenu, kjer so varovala skopo odmerjena, markacije pa tudi niso obnovljene, zato previdno in z občutkom. Celoten vzhodni greben Mrzle gore nam ponuja razgled na gore nasproti Logarske doline: Ojstrica, Planjava, Kamniško sedlo, Brana, Turska gora in Rinke. Z vrha Mrzle gore se odpre še druga perspektiva proti Skuti, Grintovcu in Kočni. Odmaknjena, zahtevna lepotica nas je nagradila z nečim najlepšim. Od Škafa do vrha smo potrebovali še dodatne 3 ure.
Sestopili bomo po zahodnem grebenu, kamor nas usmerijo markacije že na samem vrhu, smerokaz pa opozori, da nas čaka zelo zahtevna zavarovana plezalna pot. V zgornjem delu je svet skalnat, trden, skala je kompaktna, varovala v obliki klinov pa skopo (ali pa sploh ne), odmerjena. Samovarovanje ne pride v poštev, ker se nimamo nikamor pripeti. Sestop zahteva vso našo previdnost. Še najbolj neprijeten je spodnji del, ki je krušljiv, varoval pa praktično ni. Pot nas pripelje v Mrzli dol, pod Mrzlim vrhom. Če želimo sestopiti do Jezerskega, se povzpnemo na Savinjsko sedlo, mi pa bomo sestopili do Okrešlja, po markirani poti s Savinjskega sedla, in od tam do slapa Rinke in še nižje do parkirišča, kamor nas mora nekdo priti iskat ali pa če smo se dobro organizirali že zjutraj in v Logarsko dolino pripeljali drugi avto.
Naj na koncu opozorim, da je v zgodnjem poletju na poti lahko kar nekaj snega, če se bomo pa ture lotili v prihajajočem vikendu, pa jo lahko opravimo brez cepina in derez, ker o snegu ni ne duha ne sluha. Obvezna je uporaba čelade, saj je vzpon precej krušljiv. Ja, Mrzla gora ni gora za vsakogar.
Nadmorska višina: 2203 m
Višinska razlika: 1200 m
Trajanje: 8 ur
Zahtevnost: 5 zvezdic