Jože Zagožen in Janez Janša na zatožni klopi v zvezi z zadevo Patria. Začetek sojenja je preložen na ponedeljek. (Foto: T. K.)

Pahor izpopolnjuje vlado

Teden se je začel (in zelo hitro tudi končal) s sojenjem v zadevi Patria. Premier Pahor pa je včeraj predstavil kandidate za ministre, s katerimi namerava izpopolniti vlado.

Ta teden se je začel z našo najbolj bolečo orožarsko zgodbo, s Patrio. Pred ljubljanskim okrajnim sodiščem se je namreč začelo sojenje peterici obdolžencev, med katerimi sta tudi Janez Janša in Jože Zagožen. Začelo, ne pa tudi nadaljevalo, kajti na sodišče ni prišel Walter Wolf. Sojenje je bilo deležno velikega zanimanja javnosti, v razpravni dvorani je zmanjkalo prostora, ni bilo stola za enega od odvetnikov, poleg tega pa so imeli še težave s prevajanjem. Preložili so ga na prihodnji ponedeljek. Razprava se bo začela, če bo navzočih vseh pet obdolžencev in če bodo tudi sicer izpolnjeni vsi procesni pogoji.

Gibanja ali nove stranke?

Aferi Patria pripisujejo velik vpliv na zadnje parlamentarne volitve. Nove so vse bližje: redne prihodnje leto, če pa vlada premiera Pahorja ne bo dobila zaupnice, pa so lahko že konec tega leta. V strankah se nanje že pripravljajo, udeležbo pa napovedujejo tudi nekateri novi akterji. Iz civilno družbenih vrst je udeležbo napovedala znana medijska osebnost Manca Košir, na srečanju gorenjskih upokojencev smo prejšnji teden slišali, da se na nastop pripravlja tudi upokojenska zveza. Ta teden pa je novo gibanje napovedal Lojze Peterle, ki je sicer član stranke Nova Slovenija (N.Si). Stranka, ki jo vodi Ljudmila Novak, je na zadnjih parlamentarnih volitvah izpadla iz državnega zbora, tudi na lokalnih ni bila prav uspešna, nasprotno pa je na evropskih dobila več kot 16 odstotkov glasov, Peterle pa sedež v evropskem parlamentu. Na čelu stranke mu lani ni uspelo zamenjati Novakove, govorilo se je celo, da ustanavlja novo stranko. Gibanje Fokus 2031 ni stranka in to ne namerava postati, zatrjuje Peterle.

Namesto začasnih trajnejši ministri

Potem ko so iz vlade odšli ministri stranke Zares, ko je ta zapustila koalicijo, in ko je odstopila tudi notranja ministrica Katarina Kresal, je premier Pahor imenoval začasne ministre. Tem pa se izteka rok trajanja, zato premier državnemu zboru predlaga del nove vladne ekipe. Ta teden sta jim zeleno luč prižgali obe (še) koalicijski stranki, včeraj je Pahor kandidate tudi že predstavil: ministrstvo za gospodarstvo bo vodil Tomaž Orešič, visokošolsko ministrstvo Tamara Lah Turnšek, ministrstvo za notranje zadeve Branko Janc, ministrica za javno upravo bo Zdenka Vidovič, minister za kulturo Samo Bevk. Gospodarski in notranji minister sta iz kvote LDS, ostali iz vodilne stranke SD. Najprej je Pahor kulturno ministrstvo ponudil Jožefu Školču (LDS), a ga je ta odklonil zaradi premalo proračunskega denarja. Sama Bevka poznamo kot dolgoletnega poslanca v državnem zboru, doma je iz Idrije, izvoljen pa je na Gorenjskem, kajti Idrija sodi v prvo, gorenjsko volilno enoto. Tako bo Gorenjska spet dobila ministra. Seveda če bo predlagana ministrska ekipa v državnem zboru dobila dovolj glasov. Z njo in tudi z rebalansom letošnjega proračuna pa bo Borut Pahor povezal tudi svojo zaupnico.

Računsko sodišče tudi o predsednikovem kabinetu

Ministrico Kresalovo do prihoda nove ministrske ekipe nadomešča njen strankarski kolega Aleš Zalar, sicer pravosodni minister. Ob to se je obregnil poslanec SDS Branko Grims, ki v poslanskem vprašanju sprašuje, ali je to tudi po evropskih merilih ustrezno z vidika preprečevanja konflikta interesov ter nadzora nad gospodarnostjo upravljanja z javnim premoženjem. Sicer pa je ministrica Kresalova odstopila zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije v zvezi z najemom prostorov za Nacionalni preiskovalni urad. V to se je spustilo tudi računsko sodišče. Slednje pa je nedavno revidiralo tudi poslovanje urada predsednika države Danila Türka. Izreklo je mnenje s pridržkom, ni pa izreklo priporočil ali ukrepov, saj so bile pomanjkljivosti (te so se nanašale zlasti na prvo leto dela) odpravljene že pred revizijo. Predsednikov urad sporoča, da želi poslovati čim bolj gospodarno in pregledno. Tako od leta 2009 na svojih spletnih straneh objavlja natančne informacije o porabi proračunskega denarja.

Predsednik, guverner, župan …

Nihče torej ni nedotakljiv. Tudi guverner nacionalne banke Marko Kranjec ne, ki ga sumijo zlorabe uradnega položaja in nevestnega dela v službi, zaradi opustitve dolžnosti skrbnega nadzora nad poslovanjem bank. Šlo naj bi predvsem za banko Hypo.

Da tudi v občinah ni vse čisto, pa dokazuje zgodba, povezana z županom občine Komenda Tomažem Drolcem. Afera se je začela, ko so v televizijski oddaji objavili posnetek pogovora z občinskimi svetniki, na katerem je Drolec dejal, da je moral podkupovati tudi državne uradnike, da bi občina dobila poslovno cono. Kasneje je zanikal podkupovanje državnih uradnikov in dejal, da je 16 tisoč evrov izplačal dedičem iz denacionalizacijskega postopka, da bi pospešil gradnjo trgovine v središču Komende. Dediči sedaj to zanikajo in v zvezi s tem si lahko obetamo nadaljevanko.

Slovenija drsi

Bolj kot vse afere nas lahko skrbi dejstvo, da Slovenija gospodarsko vse bolj nazaduje. Na letošnji lestvici globalne konkurenčnosti je zaostala za dvanajst mest in se med 142 državami znašla na 57. mestu, ugotavlja Svetovni gospodarski forum. In ko smo že pri forumih, danes na Bledu odpira vrata Strateški forum Bled, ki ga organizirata Ministrstvo za zunanje zadeve in Center za evropsko prihodnost. Že šesto srečanje državnikov, politikov, gospodarstvenikov in različnih strokovnjakov, ki se ukvarjajo s strateškimi izzivi prihodnosti, bo govorilo o spreminjanju razmerja moči v mednarodni skupnosti, tako med državami kot v gospodarstvu, s posebnim poudarkom na hitro rastočih gospodarstvih. Strateški forum Bled bo letos prvič tudi zeleni dogodek. Na pobudo Sava Hotelov Bled, ki bodo gostili večino dogodkov, bo ta potekal na okolju prijazen način.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 6. februar 2020 / 16:26

Mamutska skakalnica v Planici

Četrtega februarja 1934 so slovesno odprli in preizkusili novo skakalnico velikanko v Planici, ki so jo imenovali tudi mamutska. Omogočala je skoke do sedemdeset metrov, napovedovali pa so...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / torek, 19. februar 2019 / 23:25

Za predor pogajanja z gradbinci

Dars je ugotovil, da so bile vse ponudbe za gradnjo druge cevi predora Karavanke nedopustne, zato bo zdaj izvajalca iskal v novem postopku, s pogajanji.

Gospodarstvo / torek, 19. februar 2019 / 23:24

Napovedujejo prenovo plačnega sistema

Naklo – V nakelski družbi Merkur trgovina, ki ima v Sloveniji 1500 zaposlenih, napovedujejo prenovo plačnega sistema. Prvi krog pogovorov z reprezentativnim sindikatom bo stekel že ta teden. »Že pe...

Kronika / torek, 19. februar 2019 / 23:23

Pomivalni stroj na gorenjski avtocesti

Naklo – Gorenjski policisti imajo zares pestro delo. Zadnje dni so na primer iskali lastnika pomivalnega stroja, ki so ga v četrtek zvečer našli na avtocesti blizu Naklega. Lastnika pomivalnega str...

Kronika / torek, 19. februar 2019 / 23:20

Na Krvavcu umrl deskar

Krvavec – Na Krvavcu se je v nedeljo popoldan izven urejenega smučišča smrtno ponesrečil deskar iz Hrvaške. Okoli 13.30 mu je na Zvohu proti dolini Kokre čez prepadno steno zdrsnila snežna deska. K...

Nasveti / torek, 19. februar 2019 / 23:19

Drugačni piškoti

Lešnikovi piškoti s kavo in belo čokolado ter ajdovi linški piškoti so dvoje vrste piškotov, ki vsebujejo drugačno kombinacijo sestavin. Nikomur, ki jih poskusi, ne uspe navesti pravilne kombinacij...