Videz vara, ali pa tudi ne

Test: Chevrolet Orlando 1.8 LTZ

Chevroletov prvenec v razredu kompaktnih enoprostorskih avtomobilov se podaja v množico agresivnih tekmecev, ki ne tekmujejo samo z videzom in prostornostjo, ampak tudi z zanimivimi sedežnimi rešitvami in drobnimi pozornostmi. In ker Chevrolet doslej v tem razredu že dolgo časa ni imel nič novega, je zanimivo, na kakšen način so se ga lotili.

Orlando, ki je luč avtomobilskega sveta ugledal konec lanskega leta, se skuša med ustaljene tekmece vriniti predvsem s prepoznavno zunanjostjo. Oblikovalcem je uspelo ukrojiti privlačno karoserijo, ki ob prvem pogledu spodbudi razmišljanja, ali ne gre morda za križanca med enoprostorcem in športnim terencem, pogled na zadek pa namiguje, da je Orlando morda zgolj povišan družinski kombi. A ker tudi pri Chevroletu ne zanikajo, da je to avtomobil, ki ima vse enoprostorske atribute, je jasno, kam spada in čemu je namenjen.

Zanimivo je, da je Orlando lahko vedno le v izvedbi s sedmimi sedeži, kar pomeni, da sta potnika, ki jima namenijo sedenje v tretji vrsti, s prostorom precej na tesnem. Trem v sredini se sicer godi nekoliko bolje, a ker tudi prtljažnik ni izjemen, se postavlja vprašanje, zakaj so pri Chevroletu v ta avtomobil na vsak način hoteli stlačiti sedmerico, še posebej zato, ker je sredinski sedež bolj zasilen kot pa dovolj prostoren za odraslega potnika. Voznik in sopotnik na desnem sedežu prostorskih zadreg ne čutita.

Armaturna plošča je oblikovana v Chevroletovem vse bolj prepoznavnem slogu, urejenost je na pričakovani ravni, nekateri deli plastike pa so videti precej ceneno. Tega ne bi mogli trditi za obloge notranjosti, sploh pa ne za radijski sprejemnik z inovativno skritim predalom pod gumbi za upravljanje. Tudi klimatizacija je povsem solidna, pohvale pa gredo še številnim odlagalnim prostorom.

Orlando z 1,8-litrskim bencinskim motorjem je avtomobil za nezahtevne voznike. Motor se pri nižjih vrtljajih izkaže s tihim in kultiviranim delovanjem, a kaj, ko mu začne hitro pojemati sapa in zahteva več priganjanja, kot se še spodobi. To seveda povzroča nepotreben trušč v potniški kabini in povišano bencinsko žejo. Menjalnik je zgolj petstopenjski in predvsem pri relacijskih vožnjah bi bila dobrodošla dodatna prestava, tudi malce več natančnosti ne bi škodilo. Je pa ta enoprostorski avtomobil sorazmerno udoben, vsaj dokler je pod njegovimi kolesi gladka asfaltna podlaga, medtem ko ga neravnine rahlo zmedejo. Tudi v ovinkih je nagibanja karoserije nekaj več kot pri večini tekmecev.

Orlando je torej prvi resen Chevroletov poskus vrivanja med evropske tekmece med srednje velikimi enoprostorci. Avtomobil ima obetaven videz in solidno ceno, torej dobro osnovo in še nekoliko nedodelano nadgradnjo.

Osnovni tehnični podatki

Mere: d. 4,652, š. 1,836, v. 1,633 m, medosje 2,760 m

Prostornina prtljažnika: 89/454/852 l

Teža (prazno v./ dovoljena): 1528/- kg

Vrsta motorja: štirivaljni, bencinski

Gibna prostornina: 1796 ccm

Največja moč pri v/min: 104 kW/141 KM pri 6200

Največji navor pri v/min: 176 Nm pri 3800

Najvišja hitrost: 185 km/h

Pospešek 0-100 km/h: 11,6 s

Poraba goriva po EU norm.: 11,6/ 9,7/ 7,3 l/100 km

Emisija CO2: 172 g/km

Maloprodajna cena: 19.149 EUR

Uvoznik/zastopnik: Chevrolet Slovenija, Ljubljana

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 15. julij 2018 / 15:51

Trije »ljubiči«, nakar še Paasilinna

Poletje prinaša tudi poletno branje.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 8. avgust 2007 / 07:00

Bela plesna energija

V petek je na Bledu lilo kot iz škafa, zato je delček "zabave v belem" odpadel. Vendar glede na to, da je bilo prvič, lahko vseeno rečemo, da je dogodek uspel.

Šport / sreda, 8. avgust 2007 / 07:00

Ko se proga postavi pokonci, se kar zasmejem

Simon Alič je pretekli teden na Grintovcu ubranil naslov državnega prvaka v gorskem teku navkreber.

Šport / sreda, 8. avgust 2007 / 07:00

Med dirko v Franciji ne mislim spati

Medvoščan Marko Kopač bo eden izmed sedmih Slovencev, ki bodo nastopili na kolesarskem ultramaratonu za rekreativce Paris-Brest-Paris.

Radovljica / sreda, 8. avgust 2007 / 07:00

Javni vodovod tudi v Slatni

V radovljiški občini so zgradili 2,5 kilometra vodovoda od Begunj do Slatne, v prihodnjih letih pa ga bodo speljali še do Srednje in Zadnje vasi ter Mlake.

Zanimivosti / sreda, 8. avgust 2007 / 07:00

Novi zvonovi v Čirčah

Slovesno jih je blagoslovil in z udarcem kladiva poslal v zvonik ljubljanski nadškof Alojz Uran.