Tri leta za jeseniška roparja
Kranjsko sodišče je na triletni zaporni kazni obsodilo Boštjana Razingarja in Amira Bešića, ker sta ob izteku leta 2008 na Jesenicah oropala poštarja. Na prvem sojenju sta bila Jeseničana zaradi pomanjkanja dokazov oproščena.
Kranj - Boštjan Razingar in Amir Bešić sta v sostorilstvu izvršila kaznivo dejanje ropa, je na ponovljenem sojenju ugotovil veliki sodni senat Okrožnega sodišča v Kranju, ki ga je vodila sodnica Andreja Ravnikar. Zaradi ropa poštarja 30. decembra 2008 zjutraj na Jesenicah je senat v petek Jeseničanoma, starima 34 in 31 let, odmeril minimalni triletni zaporni kazni, čeprav je okrožna državna tožilka Marija Marinka Jeraj za oba predlagala po štiri leta in pol zapora. Sodba ni pravnomočna, obramba je tudi že napovedala pritožbo.
Kot je ob izreku sodbe pojasnila sodnica Ravnikarjeva, je senat z gotovostjo ugotovil, da je obdolženima rop dokazan, čeprav sta si njuna zagovornika Peter Žnidaršič in Milan Krstić ves čas prizadevala za izločitev kronskih dokazov, pridobljenih v hišni preiskavi, izvedeni pri Razingarjevih takoj po ropu. »Ne gre prezreti dejstva, da sta bila oba obdolžena kmalu po ropu v isti hiši, tam so našli tudi denar. Razingar je sicer poskušal sebe izvleči s ponujanjem alibija, ki pa ni bil dovolj trden. Na kasneje zaseženi poštarski torbi sicer niso našli vajinih sledi, a tudi poštarjevih ne,« je razložila Razingarjeva in dodala, da sta imela obdolžena razdeljeni vlogi v tolikšni meri, da drug brez drugega ne bi mogla izpeljati ropa.
Kot je dogodke pred ropom in po njem rekonstruiral sodni senat, sta si Razingar in Bešić noč pred ropom ogledala več poštnih stavb na Gorenjskem. »To je pripeljalo do končne odločitve, da oropata poštarja, ki je tisti dan raznašal pokojnine,« je prepričana sodnica. Pri ogledovanju pošt je Jeseničana skrivaj opazovala policija, ker ju je sumila, da naj bi pred tem izvedla že tri skrbno načrtovane in drzne rope na Gorenjskem, v katerih naj bi si prisvojila okoli 234 tisoč evrov. Proti jutru so kriminalisti opazovanje prekinili. Razingar naj bi okoli 7. ure opravil nakup v eni od jeseniških pekarn, da bi si zagotovil alibi. Okoli 8.30 sta se z avtomobilom pripeljala na cesto Toneta Tomšiča na Jesenicah in počakala na poštarja Gašperja Balantiča. Tam je po ugotovitvah senata Razingar pristopil k pismonoši in s pištolo v roki zahteval, da mu izroči torbo. Razingar naj bi po tem stekel do avtomobila, v katerem ga je čakal Bešič. Odpeljala sta se na Razingarjev dom, kjer sta si razdelila plen – 9581 evrov, kmalu zatem pa je na vrata potrkala policija, ki je ob novici o ropu jeseniškega poštarja takoj pomislila na najbolj verjetna storilca – Razingarja in Bešića.
Na prvem sojenju je kranjsko sodišče julija 2009 Razingarja in Bešića oprostilo krivde zaradi pomanjkanja dokazov. Kot je tedaj pojasnila predsednica sodnega senata Marjeta Dvornik, hišna preiskava na Razingarjevemu domu ni bila opravljena na podlagi zakonite sodne odredbe, zato senat ni smel upoštevati nobenega tedaj pridobljenega dokaza (poštarsko torbo, denar, masko, orožje ...). Zaradi pritožbe tožilstva so primer kasneje pregledali tudi višji sodniki in ugotovili, da je sodnica Dvornikova napačno presodila procesno vrednost hišne preiskave, in zato zahtevali ponovitev sojenja.