Dan za sejemske nakupe
"Tržičani so spet začeli živeti s šuštarskim praznikom" je bila z odzivom na 44. Šuštarsko nedeljo zadovoljna Marjana Zupan, predsednica Turističnega društva Tržič.
Tržič – »Kupili smo čevlje po ugodni ceni, miselno igro in klobase,« so povedali člani družine Langus, doma iz Bistrice pri Tržiču, po sprehodu med številnimi stojnicami na 44. Šuštarski nedelji v Tržiču. V mestu je bila že dopoldne množica ljudi, ki so si lahko ogledali tudi številne spremljajoče dogodke. Ansambel Svetlin je vabil na ples v škornjih, vodnik Andrej Ješe in njegov osemletni labradorec Var iz Kinološkega društva Storžič sta prikazala vajo reševanja na višini. Dišalo je po tržiških bržolah, kulinarični specialiteti po štiri evre na porcijo. Peko je razglasil najstarejši čevelj: 35 parov so prejeli, najstarejši in zelo ohranjen je bil ženski par z letnico 1956, ki ga je prinesla Barbara Gartner iz Železnikov. Na glavni oder so poklicali najboljše ustvarjalce 5. likovnega natečaja Ustvari svoj lastni par, ker, kot je poudaril predsednik uprave Peka Janez Sajovic, »gradimo na mladih«; najbolje se je s skejterkami iz usnja in lepenke odrezal desetletni Sandi Bogojevič.
Pekov otroški polškorenj je bil naprodaj že za sedem evrov in pol. Cene copat iz ovčjega krzna so bile štirinajst evrov, usnjen moški čevelj za hladnejše dni, narejen v Sloveniji, je stal petindvajset evrov. Uroš Zaplotnik iz Križev, ki se ukvarja z usnjeno galanterijo, je prodajal usnjene pasove po šest in po dvanajst evrov, povedal je: »Na Šuštarski nedelji sem drugič, veliko je zanimanja za ugodno ceno in kvaliteten izdelek.« Z lastnimi izdelki se je predstavil tudi Zavod za varstvo in rehabilitacijo po poškodbi glave Korak iz Kranja. Povedali so, da je predstavitev na takšnem dogodku dobra zaradi večje prepoznavnosti.
»Današnji dan je zame nekaj posebnega, saj že dolgo nisem bila na Šuštarski nedelji. Očarana sem tudi nad Tržičem, ki postaja res lepo mesto,« je povedala Marija Ahačič Pollak, ki je glas o rodnem Tržiču in Sloveniji ponesla v Kanado. »Gre za prijeten dogodek s tradicijo, na katerem sem bil že večkrat,« je povedal župan občine Borovlje Ingo Appe. »Dodana vrednost rekordno obiskanemu tridnevnemu dogodku je Tržič - muzej na prostem. Nekaj sto domačinov je v teh dneh dobilo dodatno delo in možnost za zaslužek,« pa je dejal tržiški župan Borut Sajovic.
Organizatorji dogodka so bili TD Tržič, občina Tržič in Peko. »Pohvalila bi domačine, saj so nekateri spet začeli živeti s šuštarskim praznikom in ga začeli doživljati kot priložnost. Odziv usnjarsko predelovalne industrije je vsako leto boljši. Nekaj je očitkov, kaj dela kramarija med izdelki domače in umetnostne obrti, ampak sejem brez kramarije ne bi bil sejem,« je povedala predsednica TD Tržič Marjana Zupan. Priznanja za najlepše stojnice so prejeli Kmetija Pustotnik s ponudbo sirov, Vučko s ponudbo copat in Firena z izdelki za nego usnja. »Tukaj sva prvič, je zanimivo, le ponudbe čevljev bi bilo lahko še več,« sta povedala Marjeta in Vinko Peklaj iz Polhovega Gradca. In sejem ne bi bil sejem, če ne bi domov odnesli tudi »povštrov« in metel.