Blejski kmet razmišlja o tožbi
Direktorica kranjskega zavoda za zdravstveno varstvo Irena Grmek Košnik je po mnenju blejskega kmeta Jožeta Muleja z javnim obvestilom o okuženem mleku v mlekomatih povzročila nepotrebno paniko pri potrošnikih.
Selo – »Danes je moj delavnik sledeč: ob devetih k odvetniku, da bova vložila odškodninsko tožbo proti Ireni Grmek Košnik z Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj (ZZV) zaradi povzročitve poslovne škode, izgube dobrega imena ... Po nasvetu odvetnika bom mogoče vložil tudi kazensko ovadbo proti Grmek Košnikovi zaradi povzročanja panike med potrošniki,« je v ponedeljek napovedal kmet Jože Mulej s Sela pri Bledu. Dva od treh mlekomatov, v katerih so pred dnevi v mleku odkrili prisotnost bakterije Coxielle Burnetii, zaradi česar je ZZV Kranj prejšnji teden izdal obvestilo, da je treba mleko prekuhati, sta namreč njegova. »Kmetiji Mulej zaradi omenjenega obvestila zagotovo nastaja velika gospodarska škoda. Edini pristojen za obveščanje javnosti je veterinarska uprava, ki pa je ocenila, da to ni potrebno. Direktorica ZZV Kranj bi lahko vsaj javno razložila, da so v vsakem mleku prisotne tudi bakterije, ki zdravju niso škodljive,« je kasneje povedal njegov odvetnik Mitja Sever in razložil, da se za tožbo zaenkrat niso odločili, bodo pa se nanjo vseeno pripravili. Direktorico ZZV Kranj bodo najprej pozvali, naj javno pojasni, zakaj je ravnala, kot je.
»Z našim mlekom ni popolnoma nič narobe. Zdravju nevarnih bakterij, kot so salmonela, E.coli in listerija, v njem niso našli nikoli,« pojasnjuje prizadeti kmet in dodaja, da bi Veterinarska uprava RS (VURS), ki je pristojna za nadzor nad surovim mlekom, zagotovo prepovedala prodajo mleka in obvestila javnost, če bi bilo z njihovim mlekom kaj narobe. »Z udarnim sporočilom, da je mleko okuženo, je javnost obvestila Grmek Košnikova, verjetno zaradi zbujanja pozornosti,« je prepričan Mulej. Ob tem se sklicuje na pojasnilo VURS-a, da se tveganje, ki nastane z odkritjem Coxielle burnetii v surovem mleku, lahko obvladuje že s tem, da je na mlekomatu jasno navedeno, da je potrebno mleko prekuhavati. Direktorica urada za notranji uradni nadzor Andreja Bizjak je Mulejevim tudi pojasnila, da VURS ni odredil prepovedi dajanja mleka na trg, niti ni zahteval splošnega obveščanja potrošnikov.
Kot še navaja Mulej, je njihovo mleko redno kontrolirano, tudi po sistemu HACCP, vseh osem testov v zadnjih dveh letih pa je pokazalo, da je mleko neoporečno, razen pri zadnjem testiranju so ugotovili prisotnost Coxielle burnetii. »Vsi člani naše družine stojimo za kakovostjo našega mleka in ga še naprej uživamo svežega, surovega, tako kot smo to vedno delali,« zagotavlja Mulej.
»Po prejetem obvestilu VURS-a smo strokovno ukrepali, ker moramo skrbeti za zdravje prebivalcev, smo jih le obvestili, da je treba zaradi prisotnosti bakterije Coxielle burnetii surovo mleko iz mlekomatov prekuhati, pri tem pa nismo razkrili, za katere mlekomate oziroma kmetije gre,« je obtožbe Mulejevih zavrnila Irena Grmek Košnik, direktorica ZZV Kranj.