Uradni vzrok nesreče bo odkrila šele podrobna preiskava, neuradno pa naj bi jo povzročil strojevodja potniškega vlaka, ki z železniške postaje odpeljal kljub rdeči luči. (Foto: Matic Zorman)

Najhujša nesreča v tridesetih letih

Petkovo trčenje tovornega in potniškega vlaka na Jesenicah je najhujša železniška nesreča v Sloveniji po 14. juliju 1984, ko je v podobnem trčenju v Divači umrlo 31 ljudi, 34 pa je bilo ranjenih.

Jesenice – »Sedel sem bolj spredaj. V trenutku je zaropotalo. Ko sem prišel k sebi, sem začel miriti druge potnike in pogledal, kaj je poškodovano. Z nekim gospodom sva na silo odprla vrata vagona, tako da so imeli reševalci lažje delo,« je v petek popoldne v čakalnici jeseniške bolnišnice pripovedoval eden od ranjenih potnikov. Nekaj ur prej, okoli 14.30, sta v neposredni bližini jeseniške železniške postaje trčila tovorni vlak, ki je iz ljubljanske smeri prevažal premog v Avstrijo, in potniški vlak s približno petdesetimi potniki, ki je tik pred tem speljal v smeri proti Novi Gorici. Strojevodja potniškega vlaka se je, ko je spoznal, da je trčenje neizogibno, še pravočasno iz lokomotive umaknil v potniški prostor ter potnike opozoril na prihajajočo nesrečo. Po trčenju se je lokomotiva tovornega vlaka iztirila.

Po zadnjih podatkih policije se je v najhujši nesreči na slovenskih tirih po 14. juliju 1984, ko je v trčenju vlakov v Divači umrlo 31 ljudi, 34 pa je bilo ranjenih, ranilo 34 potnikov. Med njimi je bilo devet huje ranjenih, od njih se dva še vedno zdravita v ljubljanskem kliničnem centru, eden pa v jeseniški bolnišnici. Nihče ni v smrtni nevarnosti. Med ranjenimi je bilo 29 slovenskih, dva belgijska in trije nemški državljani, stari od sedem do sedemdeset let, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Po klicu o nesreči, ki so ga prejeli ob 14.40, so v Splošni bolnišnici Jesenice po protokolu o posredovanju ob množičnih nesrečah sklicali več ekip medicinskega osebja, ki so takoj pričele oskrbovati prispele ranjence. Vodja posredovanja Petra Rupar je povedala, da je bila večina pripeljanih potnikov ranjena po glavi, obrazu in vratu. Ena od potnic je kazala znake poškodbe hrbtenice, zato so jo takoj s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center, kamor so kasneje pripeljali še štiri resno ranjene potnike.

Po neuradnih informacijah se je nesreča zgodila, ker naj bi potniški vlak speljal v rdečo luč, a uradni vzrok nesreče še ni znan. Preiskava, v katero so poleg policije vključeni tudi preiskovalci Ministrstva za promet in Slovenskih železnic, lahko traja tudi do šestdeset dni. »Treba je govoriti z vsemi pričami, preveriti vso signalizacijo, komunikacijo med strojevodji in nadzornimi centri, opraviti ogled kraja in pridobiti analize vlakov,« je razložil tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Leon Keder.

Posledice nesreče si je ogledal tudi prometni minister Patrick Vlačič, ki je dejal, da se bodo na podlagi ugotovitev preiskave odločili, ali je treba na železnicah uvesti kakšen dodaten ukrep, ki bo v prihodnje preprečil podobne nesreče. »Še vedno pa velja, da je na železnicah varnost visoka,« je pripomnil minister. V Slovenskih železnicah nesrečo obžalujejo, saj je zanje varnost na prvem mestu.

Železniška proga Jesenice-Ljubljana je bila zaradi nesreče zaprta do petka zvečer, medtem ko so del proge proti Novi Gorici odprli šele v nedeljo ob 17.45, so sporočili s Slovenskih železnic. Do ponovnega odprtja proge so potnike na relacijah ob zaprtem delu prevažali z avtobusi.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / četrtek, 1. julij 2021 / 09:38

Trije občinski nagrajenci

V Kulturnem središču Stare Žiri so minuli četrtek pripravili slavnostno sejo ob prazniku Občine Žiri in podelili letošnja občinska priznanja.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 12. april 2009 / 07:00

Pomoč v hrani za socialno ogrožene

Ljubljana - Evropska komisija je letos za pomoč v hrani najbolj ogroženim ljudem v državah Evropske unije namenila 500 milijonov evrov, od tega je Slovenija dobila nekaj manj kot 2,3 milij...

Gospodarstvo / nedelja, 12. april 2009 / 07:00

Mešetar

Po podatkih tržno informacijskega sistema, ki deluje v okviru agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja, je februarja povprečna odkupna cena za mleko s 3,7 odstotka maščobe in 3,15 odstotka...

Zanimivosti / nedelja, 12. april 2009 / 07:00

Za maturantski ples toliko kot za dopust

Maturantski ples je za družino precejšnja finančna obremenitev, saj v povprečju zanj odštejejo okrog osemsto evrov.

Slovenija / nedelja, 12. april 2009 / 07:00

Na izredni seji o odvetništvu

V sredo je državni zbor na izredni seji znova razpravljal o zakonu o odvetništvu.

Kranj / nedelja, 12. april 2009 / 07:00

Grenko veselje ob novi šoli

Kljub zamudi z gradbenimi deli se v Žabnici veselijo odprtja nove šole, žal pa ob njej (še) ne bo obljubljene telovadnice.