V Tuhinjski dolini je pred nekaj desetletji stalo veliko oglarskih kop, s postavitvijo ene v bližini Term Snovik pa so domačini vsaj za nekaj dni to dejavnost oživili.

Prižgali so tuhinjsko ogenco

V Tuhinjski dolini so pripravili že šeste etnološke dneve, ki so bili letos posvečeni gozdarjenju nekoč in danes. Glavna zanimivost je bila oglarska kopa, ki jo je že v četrtek prižgal župan Marjan Šarec.

Snovik – Člani etnološke sekcije Turističnega društva Tuhinjska dolina, ki jo od letos naprej vodi Srečko Urankar, so ta konec tedna že šestič zapored pripravili večdnevno etnološko prireditev, na kateri je sodelovalo več kot dvesto domačinov. Letošnjo temo so posvetili mednarodnemu letu gozdov.

Vrhunec dogajanja je potekal v nedeljo, ko so organizatorji ob Termah Snovik prikazali označevanje dreves za posek, samo sečnjo, podiranje dreves, klestenje, ročni in motorni razrez, cepljenje klafter, izdelavo skodel ter razstavo raznovrstnega orodja, a pestro dogajanje se je začelo že v četrtek, ko so ob bližnjem gozdu postavili oglarsko kopo ali ogenco, kot so temu rekli včasih, ki je gorela šest dni.

»Kopo nas je pet ljudi postavljalo več dni. Sestavili smo jo iz desetih kubičnih metrov bukovega lesa, iz tega pa naj bi dobili pet ton oglja. Vse je seveda odvisno od tega, kako dobro se bo oglje v ogenci kuhalo, zato je postavitev kope zelo pomembna. Začnemo z večjimi poleni, nato dodamo manjše, vse skupaj pa tesno založimo še z debelo plastjo sena, smrečja in zemlje, da je vse nepredušno zaprto. Les namreč ne sme zgoreti, zato moramo na kopo paziti noč in dan. Če se pojavi moder ogenj, je les zagorel in z ogljem ne bo nič, ko pa se pokadi siv dim, to pomeni, da je oglje kuhano,« je povedal Franc Trebušak s Trojan, ki je nadzoroval postavitev tuhinjske kope.

Prireditve so se udeležili tudi člani Kluba oglarjev Slovenije. »Slovenci smo še nekaj let po drugi svetovni vojni v tujino izvozili nekaj sto vagonov oglja, danes pa to nekdaj zelo razvito dejavnost večinoma oživljamo s takšnimi prireditvami, kot je ta v Snoviku. Danes pri nas oglari le še kakšnih sto oglarjev, ki letno skuhajo okoli 400 ton oglja, še približno 600 ton pa ga moramo uvoziti,« je nekaj zanimivosti o oglarjenju danes predstavil predsednik Kluba oglarjev Slovenije Jože Prah in dodal, da bomo Slovenci še letos dobili tudi prvo oglarsko društvo – ustanovili ga bodo oglarji iz Gozd Martuljka.

Odgovorna naloga prižgati tuhinjsko ogenco je doletela kamniškega župana Marjana Šarca, zbrani obiskovalci pa so si na prireditvenem prostoru lahko ogledali še zbirko oglarskega orodja in različne vrste oglja.

           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Nas globalizacija le ogroža ali tudi bogati?

Aprila je izšla nova in kapitalna knjiga sociologa in gorenjskega rojaka Zdravka Mlinarja s pomenljivim naslovom: Globalizacija bogati in/ali ogroža? O njej so slovenski družboslovci razpravljali že n...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:46

Glasba za družino Khisl

Zasedba Ansambel viol da gamba musica cubicularis bo izvajala glasbo, ki so jo na prehodu iz 16. v 17. stoletje skladatelji pisali za družino Khisl.

Kamnik / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:44

Ob reki zdaj bolj varni

V Šmarci so v sredo tudi uradno svojemu namenu predali protipoplavne ukrepe v reki Kamniška Bistrica, v katere je država namenila več kot milijon evrov, in del rekreacijske poti ob njej.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:43

Osmi Festival čokolade

Konec tedna se v Radovljici začenja osmi Festival čokolade. V treh dneh se bodo na prizoriščih od Vurnikovega trga do trga pred cerkvijo predstavili številni, predvsem butični ponudniki čokolade in čo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:41

Jubilejna razstava ročnih del

Članice sekcije za ročna dela iz Rateč so nedavno pripravile že trideseto razstavo svojih izdelkov. Na ogled so bili tudi prti iz tradicionalnega rateškega platna, na katere so spretne roke domačink i...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:39

Zbirajo predmete z Everesta

Mojstrana – Štirideseto obletnico vzpona prvih Slovencev na vrh Mount Everesta bodo v Slovenskem planinskem muzeju obeležili z evidentiranjem in zbiranjem predmetov, fotografij in drugih spominov,...