![](/images/20110825/308259987-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Razvijajmo in uveljavljajmo tehnično kulturo
Zveza za tehnično kulturo Slovenije je v sklopu projekta Mladini prijazna znanost tudi letos pripravila mladinske raziskovalne tabore in ustvarjalne poletne šole, ki potekajo že od leta 1967.
Ustvarjalni tabori, ki potekajo večinoma v času šolskih počitnic, pokrivajo predvsem področje tehnike in naravoslovja in so namenjeni srednješolcem ter osnovnošolcem nekje od desetega leta starosti naprej. Prejšnji teden je eden izmed teh potekal tudi na Gorenjskem. V Kranju so se mladi v okviru Poletne šole kreativnih multimedijev, ki poteka že peto leto, seznanjali z opremo za snemanje in pripravo videa, spoznavali postopke video produkcije ter izdelali končni izdelek. V tednu dni so v prostorih Openlaba v Kranju pripravili scenarij, posneli prizore, ter na koncu še zmontirali in izdelali lastni video. Cilj te poletne šole, ki je potekala v sodelovanju z Laboratorijem za telekomunikacije Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, je bil predvsem prenos znanja s področja multimedijev – video produkcije, na mlade, ki bodo to znanje lahko uporabili v nadaljnjem življenju. »Na taborih si prizadevamo mlade čim bolj navdušiti za to področje ter jih dolgoročno usmeriti v tehnična področja,« je povedala Tjaša Toni, vodja projekta Mladini prijazna znanost. V sklopu multimedijskega tabora pa so mladi tehniki obiskali tudi RTV Slovenija. Na televiziji so spoznali, kako lahko pridobljeno znanje uporabljajo v praksi ter kakšne so možnosti za nadaljnjo življenjsko pot v tehnični smeri. Klemen Mramor je bil nad poletno šolo kreativnih multimedijev navdušen in trdno prepričan, da se prihodnje leto zopet vrne. »Tabora sem se letos udeležil prvič in sem zelo zadovoljen z njim. Izvedel in naučil sem se veliko novega, delali smo z najboljšimi kamerami, računalniki, posprodukcijo. Prišel sem predvsem zaradi lastnega veselja, prav gotovo pa se ga bom udeležil tudi prihodnje leto«.
Kljub vedno večjemu zanimanju in udeležbi v zadnjih treh letih pa je letos opaziti padec udeležbe na taborih. »Letošnji obisk je zares nekoliko manjši, saj opažamo, da starši svoje otroke pogosto raje pošljejo na športni ali jezikovni tabor, tehnično in naravoslovno znanje pa je potisnjeno v kot, saj je večina mnenja, da morajo otroci poleti počivati, ne pa se še dodatno učiti,« je pojasnila Tonijeva, ki pravi, da mladim lahko na zabaven in njim zanimiv način približamo določeno temo in tako spoznavanje novih stvari naredimo zabavno in obenem poučno, kar pa je tudi vodilo njihovih programov.