Splezali na štiri še neosvojene vrhove
Člani alpinistične odprave Kitajska 2011, ki jo je vodil Kamničan Aleš Holc, so se v petek po dobrem mesecu dni vrnili domov. Opravili so kar osem prvenstvenih smeri na štiri še neosvojene vrhove.
Kamnik – Šestintridesetletni kamniški alpinist Aleš Holc se je na odpravo v alpinistično precej neobdelano področje Xuelian v provinci Xinjiang na SZ Kitajske sprva nameraval odpraviti s skupino še šestih kamniških alpinistov, a se je odprava, ki jo je podprla tudi Planinska zveza Slovenije, v letu dni priprav skrčila na le tri člane – Holcu, ki prihaja iz AO Kamnik, sta se pridružila še 35-letni Peter Juvan in 23-letni Igor Kremser (oba Akademski alpinistični odsek).
Trojica je bila v kitajskem gorovju s kopico vrhov, ki sploh še nimajo imen, zelo uspešna, svoje dosežke pa so predstavili takoj po prihodu domov. »Pogorje Xuelian Feng ponuja ogromno še nepreplezanih sten in neosvojenih vrhov ter možnosti za alpsko plezanje. Kljub velikim težavam z opremo, ki je precej zamujala, s sporazumevanjem z domačini, kar smo reševali kar z rokami, in z neskončno in podkupljivo kitajsko birokracijo, ki nam je vzela veliko energije, časa in denarja, smo bili vseskozi usmerjeni k našim ciljem. Imeli smo tudi nestanovitno vreme in veliko snega. A kljub težavam smo dokazali, da se z optimizmom, močno željo in voljo skupaj da uresničiti cilje,« je bil ob prihodu domov zadovoljen vodja odprave Aleš Holc. Prvi do sedaj sploh so splezali na 6249 metrov visoki Xuelian NorthEast, opravili so tudi prvo prečenje gore ter splezali prvenstveno smer po severozahodnem razu. 2400 metrov visoko in štiri kilometre dolgo kombinirano smer na Xuelian NorthEast so poimenovali Raz zaupanja in jo posvetili prijatelju, alpinistu Andreju Magajnetu, ki se je smrtno ponesrečil marca letos. Prav tako je bila prvenstvena njihova smer sestopa z Xuelian NorthEast prek jugovzhodne stene. Skupno so opravili osem prvenstvenih smeri in osvojili tri štiritisočake in enega šesttisočaka. »Kitajska birokracija zaračuna deset tisoč juanov vsem, ki želijo osvojiti kakšen vrh, za tem pa se z alpinisti ne ubadajo več,« so izkušnjo s kitajskimi oblastmi, ki komajda vodijo evidenco o osvojenih vrhovih in tujih odpravah, povedali alpinisti.
Alpinistom je priznanje izrekel tudi načelnik Komisije za odprave v tuja gorstva PZS Tone Škarja, ki je o uspehu odprave povedal: »Uspeh odprave ocenjujem za dober, saj gre za dosti neodkrito območje. Člani odprave so se namreč lotili neznanega terena, kar daje odpravi in vzponom svojo težo. Veliko pove tudi dejstvo, da niso ponavljali uspehov drugih oz. niso ponavljali vzponov in smeri, o katerih lahko vse preberemo in so podrobnosti pa tudi težave znane. Fantje so dobro preštudirali pristope in vzpone.«