Akademski kipar Boris Sajovic med izdelavo kopije kipa Velesovske Marije (Foto: Drago Holynski)

Zgodbe muzejskih predmetov: Velesovska Marija

V odmaknjeni dolini na robu Kranjskega polja in ob vznožju Štefanje gore so na začetku 13. stoletja na pobudo andeških ministerialov iz Kamnika (potomcev družine Gerlocha Velesovskega) in gornjegrajskega opata ustanovili samostan dominikank. Samostana se je po največji vasi v bližini oprijelo ime velesovski samostan. Za uradno letnico njegove ustanovitve velja leto 1238. Tedaj je oglejski patriarh Bertold Andeški z obiskom in uradno listino potrdil ustanovitev samostana ženske veje dominikanskega reda. V velesovski samostan so povabili redovnice iz Zigelhofna na Dunaju.

Samostan in Marijino cerkev so zgradili na mestu starejše Marijine kapele, po kateri se je dolina imenovala Marijina dolina. Izvor imena Adergas si razlagamo iz nemškega »an der Gras« (na Trati). O nastanku kapele in božje poti v Velesovem pripoveduje legenda: duhovnik iz Trate je hodil molit brevir v samotno dolino, ki jo je preraščal gozd, spremljal ga je pes, ki ga je nekoč odvlekel k hrastu, na katerem je bila Marijina podoba. Duhovnik je sliko odnesel domov, vendar drugo jutro Marijine podobe ni bilo več tam, našel jo je na hrastu in jo spet odnesel domov, Marijina podoba pa je znova pobegnila v gozd – duhovnik je spoznal, da želi prebivati na hrastu, ki si ga je sama izbrala. Gozd so posekali in postavili kapelo z Marijino podobo, ob kateri so se začeli zbirati romarji. Sledila je večja cerkev, ki je postala znamenita božja pot.

Velesovska Madona (lesen kip Marije z Jezuščkom v naročju) v niši sredi glavnega oltarja je edini ostanek prvotne romarske cerkve. Kip iz poznega 12. stoletja je najstarejši ohranjen Marijin kip v Sloveniji. Najbrž ga je samostanu poklonil oglejski patriarh Bertold Andeški. Romanski kip Velesovske Marije je od začetka veljal za čudodelnega. Od konca 14. stoletja ga oblačijo v dragocene božjepotne preobleke liturgičnih barv.

V Gorenjskem muzeju hranimo kopijo Velesovske Madone, ki jo je leta 1983 izdelal restavrator, akademski kipar Boris Sajovic. Gre za odlitek v naravni velikosti, ki ga je Boris Sajovic skrbno poslikal in pozlatil, tako da ga na prvi pogled ni mogoče ločiti od originala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:36

Izsiljevalci hoteli denar

Kranjski policisti poizvedujejo za predrzneži, ki so izsiljevali mlade.

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Sezona na Starem vrhu bo

Na Starem vrhu se bo še smučalo, čeprav dokončnega dogovora (vsaj v četrtek) še ni bilo. Pavel Logar: "Prišli smo skupaj, deblokirali so nam račun, imamo elektriko, začenjamo priprave na novo sezono."

Kranj / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Zapadlo do dvajset centimetrov snega

Kranj – V petek popoldne so Slovenije zajele snežne padavine. Sneg je pobelili celo Obalo, največ – okoli pol metra – pa ga je zapadlo na Kočevskem. Na Gorenjskem je po...

Kronika / sobota, 8. december 2012 / 07:00

V Bohinju okoli petdeset protestnikov

Protest v Bohinjski Bistrici so organizatorji prijavili, na shodu, ki se ga je udeležilo okoli 50 Bohinjcev, pa so prebrali tudi svoje zahteve.

Splošno / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Janševa druga republika

Slovenija je v politični krizi, na kar kažejo tudi spontani protesti v več slovenskih mestih. Predsednik vlade Janez Janša predlaga drugo republiko, spremembo političnega sistema za izboljšanje razmer...

Prosti čas / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Miklavž je prinesel ...

Kot uvod v veseli december so v Športni dvorani v Komendi pripravili tradicionalno, že deseto narodnozabavno prireditev Gašperjev Miklavž. Beja Prohart iz Medvod se je vrnila domov, ženske so izbrale...