Po poteh kranjskih odpadkov
V Kranjski hiši je na ogled fotografska razstava Klemena Korenjaka, ki je ujel nekatere trenutke iz življenja stranskih produktov našega modernega načina bivanja.
Kranj – V galeriji Kranjske hiše so prejšnjo sredo odprli fotografsko razstavo Po poteh kranjskih odpadkov avtorja Klemena Korenjaka. Fotografije so strnjeni prikaz napora različnih služb (Komunale Kranj, Surovine …), ki se trudijo odpadke ustrezno zbrati, predelati in pripraviti za nadaljnjo uporabo. »Najprej sem predvidel črno-belo reportažno fotografijo, ko pa sem videl vse te različne in intenzivne barve odpadkov, sem se odločil drugače. Očitno je tudi v smeteh umetnost,« je dejal Klemen Korenjak, član Triglavskega stega. Razstava je plod sodelovanja Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov Kranja (lokalno Triglavski steg) ter Zavoda za turizem Kranj. »Lani smo obdelali težave na področju prometa, zbrali smo kup koles, jih popravili in jih oddali na Tednu mladih. Letos smo se odločili izpostaviti pravilno ločevanje odpadkov, razstava je del tega projekta, ki se bo ravno tako nadaljeval maja na Tednu mladih,« je povedal Jane Ciperle, stegovodja Triglavskega stega.
Fotografije so podprte s podatki, tako med drugim izvemo, da v Evropi najmanj nastalih komunalnih odpadkov na deponije odložijo Nemci (en odstotek), največ Ciprčani (98 odstotkov), Slovenci se s 75 odstotki uvrščamo med manj ozaveščene. V letu 2008 je Komunala Kranj na deponijo odložila 76,5 odstotka nastalih komunalnih odpadkov. »Zavezanost za ohranjanje čistega okolja je ena najbolj aktualnih tem, razstavo pa smo postavili v primernem času, saj smo jo odprli le nekaj dni pred tradicionalno čistilno akcijo. Na ogled bo do 5. aprila,« je povedala Natalija Polenec, direktorica Zavoda za turizem Kranj.