Iz Bohinjskega jezera izkopali več kot sto bomb
Iz mulja na dnu Bohinjskega jezera so včeraj preventivno izkopali okoli 140 ročnih bomb in pnevmatskih min, ki izvirajo iz prve svetovne vojne. Jezero je povsem varno za kopalce, mirijo strokovnjaki za neeksplodirana ubojna sredstva.
Ribčev Laz – Potem ko so prejšnji teden na obrežju Bohinjskega jezera našli neeksplodirani ročni bombi oz. tromblona iz prve svetovne vojne, je včeraj osem pripadnikov državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) preventivno pregledalo nekaj sto metrov obalnega pasu Bohinjskega jezera v bližini počitniškega doma ministrstva za notranje zadeve. Pri tem so v jezerskem dnu našli okoli 140 neeksplodiranih ostankov prve svetovne vojne – večinoma avstro-ogrskih tromblonov in pnevmatskih min. Izkopali so jih iz mulja in odpeljali na varno.
»Upam, da bomo s tem uspeli pomiriti turiste in druge obiskovalce Bohinja, ki so bili po medijski objavi najdbe ročnih bomb iz prejšnjega tedna kar nekoliko v dvomih, ali je Bohinjsko jezero sploh varno za kopanje. Odgovor je jasen, jezero je bilo za kopalce varno prej in bo še naprej,« je ob tem dejal bohinjski župan Franc Kramar, ki ga negativna publiciteta sredi poletne sezone seveda ni pustila ravnodušnega.
Znano je, da je mimo Bohinjskega jezera nekdaj potekala železniška proga. Med prvo svetovno vojno, ko je Bohinj predstavljal zaledje soške fronte, so tudi po tej progi oskrbovali vojsko na bojišču. Proti koncu vojne je v bližini sedanjega počitniškega doma MNZ nesrečno iztiril transportni vlak in v jezeru je tedaj ostal tudi voz, poln granat in minometnih min. »Ta vlak je še vedno v jezeru. Ko so konec 90. let razmišljali, kaj z njim narediti, so ugotovili, da se nahaja v zelo veliki globini in je pokrit z debelo plastjo mulja. Nazadnje so se odločili, da ga je najbolj smiselno pustiti pri miru,« pojasnjuje župan.
Sto let staro orožje, ki ga globoko v sebi skriva Bohinjsko jezero, ne predstavlja nevarnosti za kopalce, dokler ga nekdo ne poskuša izkopati iz jezerskega dna, je pojasnil tudi poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič. Tromblona, ki so ju prejšnji teden našli samo nekaj metrov od obrežja Bohinjskega jezera, je zato po njegovem mnenju nekdo privlekel iz globine. »Da se to ne bi več ponavljalo, smo vizualno in s pomočjo detektorjev kovine natančno pregledali nekaj sto metrov obale in jezersko dno do globine šestih metrov. Vse, kar smo našli v mulju, smo izkopali, sedaj bomo neeksplodirane bombe varno uskladiščili do strokovnega uničenja,« je razložil. Kot je še pojasnil Zonjič, so to območje nazadnje natančno preiskali in očistili že leta 2003, tako da bomb na površju že dolgo ni bilo več.
V zadnjih štirinajstih dneh so sicer na Gorenjskem poleg bomb v Bohinjskem jezeru našli še tri neeksplodirana ubojna sredstva. »V Podljubelju smo našli topovski granati iz druge svetovne vojne, na Zelenici pa minometno mino, ki je po vsej verjetnosti ostala od proženja zemeljskih plazov,« je razložil Robert Skrinjar, vodja ekipe za NUS Gorenjska.