Za petino več zaposlitev kot lani
Brezposelnost na Gorenjskem v zadnjih mesecih upada, hkrati pa se je v prvih sedmih mesecih tega leta zaposlilo za petino več brezposelnih kot v enakem obdobju lani.
Kranj – Tako v Sloveniji kot na Gorenjskem brezposelnost v zadnjega pol leta upada. Konec julija je bilo na Gorenjskem po podatkih Zavoda za zaposlovanje, Območne službe Kranj, registriranih 7521 brezposelnih oseb, zadnji znani podatek iz maja letos pa kaže na 8,6-odstotno stopnjo brezposelnosti. »Brezposelnost se tako kot v Sloveniji zmanjšuje tudi na Gorenjskem, julija je bilo za 8,7 odstotka manj brezposelnih kot decembra lani (v Sloveniji za 2,2 odstotka manj),« pojasnjuje Magda Plementaš Lombar, namestnica direktorice kranjske službe, in dodaja, da se ob postopnem zmanjševanju brezposelnosti povečuje tudi zaposlovanje brezposelnih: »V prvih sedmih mesecih leta se je zaposlilo 3131 oseb ali za 21,1 odstotka več kot v enakem obdobju lani.«
Trenutno je na Gorenjskem aktualnih 220 prostih delovnih mest, med njimi s področja strojništva, kovinarstva, gradbeništva, elektrotehnike, gostinstva in turizma, prometa, zdravstva in kot vsako leto pred začetkom novega šolskega leta tudi v vzgoji in izobraževanju. Z verjetnim propadom logističnega podjetja Viator & Vektor bo na zavodu tudi veliko voznikov. Letos so gorenjski delodajalci prijavili 146 prostih mest za zaposlitev voznika, v Sloveniji kar 1847, največ za voznike v mednarodnem transportu. »O konkretnih možnostih delavcev tega podjetja ne moremo soditi, dokler ne bodo dejansko vstopili na trg dela. Zaposljivost posameznika je odvisna od mnogih, tako objektivnih kot subjektivnih dejavnikov,« pojasnjuje namestnica direktorice.
Gorenjski delodajalci so sicer v preteklih mesecih najbolj iskali mizarje, ključavničarje, oblikovalce kovin, strugarje, strojne mehanike, slikopleskarje, tesarje, zidarje, voznike, kuharje in natakarje na četrti stopnji izobrazbe ter strojne tehnike, elektrotehnike, gradbene delovodje, gradbene tehnike, tehnike zdravstvene nege, gostinske tehnike in ekonomske tehnike s peto stopnjo izobrazbe. Na višji in visoki stopnji izobrazbe pa inženirje lesarstva, strojništva, elektrotehnike, računalništva in informatike, gradbeništva, magistre farmacije, zdravnike in diplomirane medicinske sestre, ekonomiste ter delavce v vzgoji in izobraževanju.