Še tri nova branja
Nove bralne poti pri založbi Mladinska knjiga nas vodijo v Pridnestrje na pot iz Afganistana v Italijo in v delavnico nagačevalca živali.
Roman Sibirska vzgoja, avtorski prvenec Nikolaja Lilina, je avtobiografska zgodba. Lilin se je namreč rodil v današnji Moldaviji, v Pridnestrski republiki, ki je leta 1990 razglasila neodvisnost, a država nikoli ni bila priznana in je še danes v sklopu Moldavije, kjer tiste redke tuje turiste, ki gredo mimo, vselej posvarijo, naj se ognejo tega nevarnega dela države in ga obidejo po južni ali severni strani. V ta del države so se v času Stalinovih čistk in množičnih deportacij v tridesetih letih prejšnjega stoletja priseljevali iz Sibirije. Njihovi potomci v Pridnestrju živijo po svojih pradavnih pravilih in v eni takih neobičajnih skupnosti »poštenih tatov« se je rodil tudi Lilin. Tudi njega so vzgajali v tem slogu: starejši kriminalci namreč prenašajo svoje znanje in vrednote na mladi rod. Ropajo se samo bogati in država, zato so ti kriminalci pošteni in pravični. Vsak otrok se mora dokazati skozi nasilje in v opisovanju svoje lastne »vzgoje« je avtor še posebej nazoren. Njegova »sibirska vzgoja« je bila težka in strašna, a hkrati tudi lepa in topla, kot lahko beremo v romanu, zgodbi o neki izgubljeni mladosti, polni nasilja, agresije, zaporov in poboljševalnic. Lilin je bil poslan na čečensko bojišče, kasneje je živel na Irskem, zdaj pa se v Torinu preživlja kot izdelovalec tetovaž. Sibirsko vzgojo je napisal v italijanščini. Knjiga je v Italiji velika uspešnica, napisana je preprosto in jasno.
Nov roman je izdal kanadski pisatelj Yann Martel, avtor romana Pijevo življenje, za katerega je prejel ugledno Bookerjevo nagrado. Glavno vlogo v romanu Beatrice in Vergil imajo živali. Uspešni pisatelj Henry napiše nov roman, a ga založniki zavrnejo. Z ženo se preseli v neznano mesto v Evropi, kamor nekega dne po pošti prejme fotokopijo Flaubertove zgodbe o krutem pobijalcu živali Julijanu, zraven pa skrivnosten in nedokončan, poetično napisan dialog med Beatrice in Vergilom. Avtor odlomka je nagačevalec živali, ki Henryja povabi v svojo bizarno prodajalno, kjer naj bi skupaj dokončala dramo o oslici Beatrice in opičjaku Vergilu … Henry se še ne zaveda, kaj se bo zgodilo.
Roman V morju so krokodili italijanskega avtorja Fabia Gede je resnična zgodba mladeniča iz Afganistana, od koder ga mama zaradi nevarnih vojnih razmer odpelje v Pakistan in ga tam pusti z osnovnimi napotki za pošteno življenje. Mladenič Enajatolah se prek Irana, Turčije in Grčije po nevarnih ilegalnih poteh prebije v Italijo. Pot traja pet let, a se konča srečno. Za mnoge ne.