Prvim borcem v spomin
Slovesnost ob dnevu spomina na prve žrtve okupatorja pod Storžičem. Osrednji govornik je bil Marjan Šturm: "Moj oče je bil kmet, katolik. Vse upanje, ki ga je imel, je bilo uperjeno v to, da bodo partizani zmagali. Ob nedeljah smo molili za partizane."
Tržič – Z recitacijo Storžiškim žrtvam v izvedbi Marine Urbanc so se v nedeljo številni poklonili osmim partizanom in partizankam, ki so 5. avgusta 1941 izgubili življenje. Na pogorišču Verbičeve koče so jim postavili Šorlijev spomenik, ob katerem je vsako leto spominska slovesnost. »Časa, o katerem govorimo, nisem doživel, imam pa odnos do tega časa. Moj oče je bil kmet, katolik. Vse upanje, ki ga je imel, je bilo uperjeno v to, da bodo partizani zmagali. Ob nedeljah smo molili za partizane,« je dodal osebno noto osrednji govornik na nedeljski slovesnosti Marjan Šturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij na avstrijskem Koroškem in nadaljeval: »Prihajam iz države, ki je imela velike težave z obdelavo svoje polpretekle zgodovine in šele v zadnjih dvajsetih letih se je to radikalno spremenilo. Danes imamo članice Evropske unije nalogo, da uskladimo evropsko spominsko politiko … Če danes govorimo o polpretekli zgodovini, so vsi tisti, ki so bili partizani, videli veliko svobodo. Brez tega odpora danes ne bi živeli v svobodi, ta je za nas temelj, osnova. Seveda pa si ne zatiskajmo oči tudi pred stvarmi, ki niso bile tako lepe, kar pa ne razvrednoti odpora. Tudi s tem se je treba soočiti, da se napake ne bodo več ponovile.«
Marjan Šturm je opozoril, da so za koroškimi Slovenci dolga leta pritiska asimilacije, da so z dvojezičnimi napisi zdaj dosegli kompromis, in dodal: »Slovenstvo v najširšem pomenu besede še ni imelo toliko možnosti kot danes. Ljudje so začeli iskati svoje korenine. Če bomo odprti, če bomo imeli dobre ideje, bomo lahko še marsikaj naredili. Spomin na polpretekle čase je pomemben, da vemo, od kod prihajamo in da kakšne napake ne ponovimo. Zame je NOB jasen kompas: od kod smo in kam gremo.« Župan občine Tržič in poslanec Borut Sajovic je poudaril: »Če se takrat ne bi uprli, Slovenije kot države danes ne bi bilo. Slovenke in Slovence je spomin na drugo svetovno vojno ločeval in nas marsikdaj še ločuje. Danes moramo prižigati sveče, polagati vence vsem žrtvam.« Kot je še dejal Sajovic, osredotočen na prihodnost, je usoda naroda odvisna od vseh nas, na kakšen način se vsak dan lotevamo izzivov.
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije je ob tej priložnosti podelila zlato plaketo Jožu Černigoju, srebrno pa Karlu Ahačiču. ZB za vrednote NOB Tržič je podelila zlato plaketo Antonu Stritihu, srebrno pa Antonu Pušavcu. V programu so nastopili Pihalni orkester Tržič in moški kvintet KUD Lom. Predsednik Krajevne skupnosti Lom pod Storžičem Matej Slapar se je domačinom zahvalil za pomoč pri pripravi prireditve. Slovesnosti so se udeležili predstavniki združenj borcev NOB, častnikov, veteranov, planincev, občine in tudi častna straža Slovenske vojske.