Ramazan med jeseniškimi muslimani
V nedeljo po sončnem zahodu se je za muslimane začel ramazan, mesec posta. Od zore do mraka se postijo muslimani po vsem svetu, tudi številni na Jesenicah.
Jesenice – »V času posta se muslimani od zore do sončnega zahoda odrekamo hrani, pijači, kajenju, vsem strastem, grdim besedam, grdim mislim … Post je predpisan v Koranu, a je individualna odločitev, pomeni zasebno bogoslužje, ta mesec posvetimo Bogu,« je v torek, drugi dan ramazana, pripovedoval jeseniški imam Munzir Čelenka, v prostorih jeseniške islamske skupnosti na Kejžarjevi na Jesenicah. Muslimani po vsem svetu so v ponedeljek začeli post, ki bo trajal 29 dni, med njim pa od zjutraj, od okrog 3.30, pa do zvečer, do okrog 20.37, vztrajajo brez hrane in pijače, cigaret, spolnih odnosov in nasploh vseh telesnih užitkov. Postijo se tudi muslimani na Jesenicah, je povedal imam Čelenka. »Na Jesenicah živi okrog pet tisoč muslimanov, kar je okrog 18 odstotkov vseh prebivalcev. Od tega je kakšnih sedemsto družin članic islamske skupnosti, kar pomeni, da plačujejo članarino. Skupnost namreč živi od prostovoljnih prispevkov vernikov, z njimi pokrijemo stroške vzdrževanja prostorov in plače imama,« je povedal imam. Koliko med njimi se jih v mesecu ramazanu posveti postu, imam ne ve, gre za individualno odločitev, vsekakor pa naj bi vsak musliman izpolnil to svojo dolžnost, tretjo v nizu islamskih dolžnosti. Poleg nje so še izgovarjanje sehadeta (besed, da je en Bog in da je Mohamed njegov poslanec), opravljanje petih dnevnih molitev, dajanje zekata oziroma miloščine ter vsaj enkrat v življenju romanje v Meko (jeseniški imam Čelenka je tudi to, romanje v Meko in Kabo, izpolnil, in sicer lani, po njegovih besedah pa je bilo to nekaj najlepšega v njegovem življenju …). Kot je povedal imam Čelenka, naj bi v času ramazana dneve posvetili ne le postu, temveč tudi molitvi in Bogu. Tako se dan začne z jutranjo molitvijo takoj po zori, sledi dopoldanska molitev, popoldanska molitev, prva večerna molitev in nato še zadnja večerna molitev. Na Jesenicah v času ramazana tudi glasno berejo Koran v arabščini. »Vsak dan preberemo dvajset strani in v 29 dneh ramazana bomo prebrali ves Koran,« je povedal imam.
Vsak večer po sončnem zahodu, ko se post konča, pa je čas za iftar, to je večerjo po postu, ki je po imamovih besedah nekaj posebnega. Takrat iz kuhinj zadiši po tradicionalnih jedeh, kot je bamija, burek, čevapi … »Večerjo pripravijo ženske, matere, sestre, z neko posebno ljubeznijo in skrbjo. Najlepši je iftar v krogu družine, prijateljev, poln je nasmehov, lepih besed, šal, pogovorov. Pogosto povabijo tudi mene kot imama, da skupaj iftarimo, na koncu zmolimo in potem skupaj pridemo v našo džamijo na večerno molitev,« je dejal imam. Čisto posebno veselje in radost pa čakata muslimane ob koncu posta, letos bo to 30. avgusta, ko sledi ramazanski bajram, ki bo trajal tri dni. Bajram je na eni strani radosten trenutek, hkrati pa pomeni obžalovanje, da je posta konec, zato nam je Bog na ta način poklonil radost bajrama, da se poveselimo in družimo, je še povedal imam.