Dimnik napoveduje skupno tožbo
V civilni iniciativi Dimnik napovedujejo vložitev skupne tožbe zoper dimnikarska podjetja, ki so lani neupravičeno zaračunavala prevoze.
Kranj - Vseslovenska civilna pobuda Dimnik poziva državljane, da ji pošljejo račune za opravljene dimnikarske storitve za obdobje od decembra 2009 do maja 2010, na katerih je zaračunan tudi prevoz. Zoper dimnikarska podjetja, ki so neupravičeno zaračunavala prevoze, in zoper ministrstvo za okolje in prostor (MOP) kot nadzorno institucijo namreč nameravajo vložiti skupno tožbo.
Predsednik Dimnika Tone Kristan je razložil, da se za razveljavitev sedanje zakonodaje zavzemajo že sedem let, pri njihovih prizadevanjih pa ji podpira tudi večina državljanov. »Vemo, da so to dimnikarsko zakonodajo pripravili (ne dimnikarji) dimnikarski menedžerji, ki so jo dali (z navodili) birokratom ministrstva za okolje in prostor v izvedbo, ki je sledila sprejemu na vladi (kamor jo je posredoval minister Podobnik, ki ni vedel, kaj dela – danes mu je žal). Za nesposobne birokrate MOP-a niso važni vsi državljani, ki protestirajo proti zakonodaji in izvajanju le-te ter zahtevajo razveljavitev. Raje vidijo, da ti monopolisti pošiljajo, preko njihovih nedelujočih inšpekcij, poštene državljane v zapor. Znano je, da nas podpira ves narod in imamo pisno podporo naši akciji približno 400 tisoč državljanov,« je Kristan napisal v pismo, ki ga je konec junija poslal predsedniku vlade, protikorupcijski komisiji in računskemu sodišču.
Po Kristanovem mnenju hočejo »dimnikarski tajkuni bogateti brez dela, ne dovolijo birokratom MOP-a razveljaviti te zakonodaje, kar pomeni, da jih zaradi nečesa držijo v šahu«. »To se lepo vidi pri ceniku, kjer je bilo nekaj časa (približno pred enim letom) prepovedano zaračunavanje prevozov, a so to vseeno počeli (brez kazni?). Ker si MOP-ovi birokrati niso upali izvajati sankcij zoper kršitelje, so raje to določilo črtali. To jasno kaže, kdo koga nadzira in komandira,« piše Kristan. Ob tem dodaja, da se pritožbe državljanov, ki naj bi jih bilo nekaj deset tisoč, če ne romajo v koš, na ministrstvu obravnavajo nestrokovno in površno. »Resna opozorila na kršitev zakonodaje je posredovala tudi tržna inšpekcija, ki je predlagala razveljavitev koncesijskih pogodb – pa zopet nič,« opozarjajo v Dimniku.