Špela Kokelj (Foto: Tina Dokl)

Najboljša maturantka najraje nakupuje

Špela Kokelj iz Lesc sodi v skupino šestnajstih slovenskih maturantov, ki so na zrelostnem izpitu dosegli največji možen uspeh - štiriintrideset točk.

»Lahko bi se opisala kot perfekcionistka. Ko se podam v neko stvar, ne bom odnehala, dokler ta stvar ni dokončana. Nikoli nisem zadovoljna samo s povprečnostjo. Verjetno je tudi uspeh na maturi posledica tega.«

Špela se je rodila 31. julija 1992 na Jesenicah. Po končani osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce se je vpisala na Gimnazijo Kranj, kjer je bila vsa štiri leta odlična. Nekaj časa je bila odločena, da bo študirala fiziko, saj jo zelo zanima astronomija, vendar se je potem raje odločila za medicino. Skoraj ves prosti čas preživi s prijatelji. Med letom predvsem petkove in sobotne večere, poleti pa skoraj vsak dan, skupaj tudi veliko potujejo.

Kaj vam osebno pomeni ta izjemen dosežek na maturi in to, da ste najboljši med najboljšimi?

»Ta dosežek na maturi mi je omogočil, da bom lahko študirala nekaj, kar me veseli. Je pa seveda izjemno dober občutek, ko si med najboljšimi šestnajstimi v Sloveniji.«

Koliko odrekanja je bilo potrebnega za tak rezultat? Kdo vas je najbolj spodbujal k učenju?

»Odrekanja ni bilo zelo veliko, mogoče le tista dva tedna pred začetkom mature in nato med maturo, ko se je bilo potrebno odreči zabavi, malo zapostaviti prijatelje in se bolj posvetiti učenju. K učenju so me najbolj spodbujali prijatelji. Ves čas smo se tolažili s tem, da moramo samo še malo potrpeti in da bo kmalu vsega konec, nato pa nas čakajo trije meseci počitnic.«

Ste pričakovali tolikšen uspeh? Je bil – če se lahko tako izrazim – načrtovan?

»Ta uspeh ni bil pričakovan. Skrbelo me je celo, ali bom imela dovolj točk za vpis na fakulteto, saj sem imela po pisnih testih precej slab občutek. Nikakor pa uspeh ni bil načrtovan. Želela sem si, da bi bila zlata maturantka, vendar pa na 34 točk nisem nikoli niti pomislila.«

Kako ste praznovali odličen rezultat?

»Uspeh smo proslavili s prijatelji v petek zvečer ob koktajlih, prinesli so mi celo torto s svečkami.«

Kako ste se pripravljali na maturo?

»Z učenjem in pripravami na izpite sem začela približno dva tedna pred začetkom pisnega dela mature. Naredila sem izpiske iz snovi za posamezne predmete, nato pa sem samo še reševala stare mature, ki so dostopne na internetu.«

Katere izbirne predmete ste izbrali?

»Izbrala sem si fiziko in kemijo. Ta dva predmeta me najbolj zanimata in mi bosta tudi najbolj koristila pri nadaljnjem študiju.«

Ste bili morda pri katerem predmetu v dvomih, da morda pa le ne bo vseh točk? Kateri izpit vas je najbolj “skrbel”?

»Prepričana sem bila, da bom slabo pisala angleščino in fiziko, saj se mi je zdelo, da mi ni šlo najbolje pri pisnih izpitih. Najbolj me je skrbela angleščina, saj število točk pri angleščini pri vpisu na medicinsko fakulteto predstavlja petnajst odstotkov skupnega seštevka točk.«

Kako bi sami ocenili zahtevnost mature?

»Matura se mi ni zdela preveč zahtevna, vsaj določeni predmeti, kot so na primer kemija, matematika in slovenščina, ne.«

Ste tudi sicer odličnjakinja?

»Odlična sem bila vseh osem let osnovne šole in tudi vsa štiri leta na gimnaziji, kjer sem dvakrat imela na koncu leta tudi povprečje ocen 5,0.«

Koliko časa ste v gimnaziji namenjali šoli, nalogam in učenju?

»Učila sem se predvsem sproti, za ustno spraševanje, kar mi ni vzelo veliko časa, včasih samo tiste pol ure zjutraj med vožnjo z avtobusom v Kranj. Naloge sem delala redno, vsaj pri predmetih, kot sta matematika in fizika, kar mi je tudi zelo olajšalo učenje za teste.«

Kateri predmeti so vam v času šolanja najbolj ustrezali oziroma kateri so vas še posebej zanimali?

»Ker sem bolj naravoslovec, so me vedno bolj zanimali naravoslovni predmeti, predvsem fizika, kemija in biologija.«

Za katere predmete pa ste najbolj talentirani?

»Najbrž za fiziko in kemijo, kjer nikoli nisem imela težav z razumevanjem in pretiranim učenjem.«

Kako sošolci in prijatelji gledajo na vas po tem uspehu? Ste morda komu prav pomagali pri pripravah na maturo ali pa že v času rednega šolanja?

»Vsi so navdušeni in pravijo, da so tak rezultat pričakovali. Večkrat sem pomagala sošolcem pri matematiki in fiziki v času rednega šolanja, pri pripravah na maturo pa samo nekaterim s svojimi zapiski.«

Kaj pa starši? So vaš uspeh pričakovali? Zagotovo so se ga izjemno razveselili …

»Vseh točk na maturi niso pričakovali, so pa pričakovali, da bom zlata maturantka. Uspeha so se izjemno razveselili, najprej sploh niso verjeli, da je to res, zato so me po podelitvi spričeval še enkrat poklicali, da so se prepričali.«

So vam starši kdaj v letih šolanja pomagali pri učenju? Kje so vam največkrat priskočili na pomoč?

»Pomagali so mi predvsem v nižji stopnji osnovne šole, tako kot verjetno vsem. Kasneje pa bolj malo, mogoče samo kdaj pa kdaj pri zgodovini in geografiji, ki nikoli nista bili moji področji.«

Vaš domači kraj so Lesce. Boste med študijem prebivali doma? Če ne – vam bo težko zapustiti domači kraj?

»Ne, oktobra se selim v Ljubljano, kjer bom živela v stanovanju skupaj s sestrično. Najtežje bo zapustiti udobje, ki sem ga vajena doma, kjer vse postori mami. V Ljubljani bom morala za to poskrbeti sama. Drugače pa mi ne bo težko zapustiti domačega kraja in se selitve že zelo veselim.«

Kaj počnete, kadar ne delate za šolo? Imate kakšne hobije ali opravila, ki so vam pri srcu?

»Kadar ne delam za šolo, sem pogosto na kavici s prijatelji. Ob lepem vremenu dneve najraje preživim na Bledu, grem plavat ali kolesarit, najraje pa imam nakupovanje. Zelo rada tudi potujem.«

Ste se kdaj ukvarjali s kakšnim športom ali glasbo?

»Osem let sem trenirala plavanje v Radovljici in nekaj časa imela tudi precej dobre rezultate, predvsem v prsnem slogu, vendar sem po končani osnovni šoli s treniranjem zaključila.«

Koliko časa vam ostane za zabavo? Kako se najraje zabavate?

»Za zabavo mi ostane več kot dovolj časa, najraje pa preživim petkove in sobotne večere v družbi prijateljev v kakšnem lokalu ali pa pri komu doma.«

In ljubezen? Ostane kaj časa tudi za to?

»Za ljubezen se vedno najde čas.« (smeh)

Ste po značaju borka – verjetno je treba veliko truda in vztrajnosti, da človek doseže vse možne točke na maturi?

»Da, najbrž. Lahko bi se opisala tudi kot perfekcionistka, saj ko se podam v neko stvar, ne bom odnehala, dokler ta stvar ni dokončana. Nikoli nisem zadovoljna samo s povprečnostjo. Verjetno je tudi uspeh na maturi posledica tega.«

Odločitev za Gimnazijo Kranj se je izkazala za pravo izbiro. Kako to, da ste se odločili prav za to šolo?

»Odločala sem se med Jesenicami in Kranjem, vendar me je na koncu Gimnazija Kranj prepričala, sploh ne vem zakaj, mogoče že zaradi mesta.«

Kakšni so vaši načrti za prihodnost? Imate morda že začrtano kakšno življenjsko ali karierno pot?

»Glavni cilj za prihodnost je uspešno dokončati medicinsko fakulteto v Ljubljani, nato pa opravljati specializacijo v tujini. Vem, da bo moja kariera povezana z medicino, ne vem pa še, ali bom ravno zdravnica ali pa se bom odločila za kakšno raziskovalno delo, mogoče kaj v povezavi z genetiko. Sem pa trenutno odločena, da ne bom delala v Sloveniji, ampak si bom delo poiskala v tujini.«

Omenili ste mi, da imate zadnje čase precej dela. Opravljate študentsko delo – kakšno?

»Na bencinskem servisu čistim šipe.«

Kako boste preživeli zaslužene počitnice?

»Na počitnice grem s prijateljicami na Ibizo, nato pa še v Madrid in septembra verjetno še za kakšen teden na morje na Hrvaško.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 2. julij 2017 / 08:18

Jantarna pot

Izlet s prijatelji in znanci. Cilj: Jantar – dragulji Baltika v Novem mestu. Jantar je fosilizirana smola zvečine iglavcev, ki so pred milijoni let rasli ob Baltiku. Sijajna razstava o arheološkem...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Živeti z naravo ni le recikliranje

V Kamniški Bistrici so pripravili mednarodno mladinsko izmenjavo s poudarkom na ekološki ozaveščenosti in sožitju z naravo.

Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

V pričakovanju dobre sezone

Turistično društvo Gorje vsako leto obilno vlaga v obnovo in zaščito soteske Vintgar. Če bo sezona dobra, letos do konca oktobra pričakujejo tudi do osemdeset tisoč obiskovalcev.

Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Z žogo tudi poleti

Na nogometnem igrišču v Britofu julija potekajo nogometne počitnice, mlade nogometaše pa pri osvajanju nogometnih veščin ne ustavi niti poletna vročina, zagotavlja trener Robert Marušič.

Šport / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Margeta sodnik v Šanghaju

Kranj - Čeprav slovenske vaterpolske reprezentance ni med šestnajstimi državami, ki sodelujejo na svetovnem prvenstvu na Kitajskem, ki se je za vaterpoliste začelo minuli ponedel...

GG Plus / petek, 22. julij 2011 / 07:00

V steni pete najvišje gore sveta

Osrednjo alpinistično odpravo letošnjega leta pod okriljem Planinske zveze Slovenije je vodil kamniški alpinist Marko Prezelj. Cilj preplezati Makalu v alpskem stilu zaradi slabih vremenskih razmer si...