Vodni detektivi
Že pred leti so učenci OŠ Bistrica Tržič prejeli nagrado na natečaju Vodni detektivi, letos pa so spet dokazali, da jim ozaveščenost ter racionalno ravnanje s pitno vodo nista tuja. Prejeli so več nagrad, prva nagrada pa je šla v roke Jerneji Košir.
Na osnovni šoli Bistrica Tržič so vodni detektivi zelo uspešni. Projekt, ki so se ga udeležili tudi letos, je potekal pod naslovom Kako varujemo pitno vodo. Sedem drugošolcev se je lotilo raziskovalne naloge, pri kateri so med drugimi spoznali, koliko pitne vode porabimo, od kod prihaja, dedke in babice so povprašali, kako so se v preteklosti oskrbovali s pitno vodo ter s čebulnimi testi opazovali rast korenin. Najmlajši detektivi so zasedli odlično drugo mesto v kategoriji prve triade in pokazali, da jim ni vseeno za naše okolje. In kaj so učenci spoznali med projektom? »Otroci pri porabi pitne vode postajajo vedno bolj skrbni, ozaveščeni in opozarjajo tudi svoje starše na racionalno porabo vode. Hkrati se seznanjajo z varovanjem voda. Rezultati takšnih akcij se bodo izkazali v prihodnosti za zelo pomembne, saj se kažejo težave z viri pitne vode. Mogoče v svetu še bolj kot pri nas,« je povedala njihova mentorica Irena Japelj.
Uspešni pa so bili tudi petošolci. Učenci 5. b razreda so sodelovali na državnem natečaju z raziskovalno nalogo Vodna zajetja v občini Tržič. Iza Potočnik in Lucija Marija Novak sta raziskovali pomen potoka Lešanščice nekoč in danes ter prispevali nazorno slikovno gradivo. Jerneja Potočnik pa je v podrobni raziskovalni nalogi opisala izgradnjo in vzdrževanje domačega zasebnega zajetja in prejela prvo nagrado za raziskovalni projekt na natečaju Vodni detektivi 2011. Zmagovalka je raziskavi dodala tudi spoznanja o razvoju vodnih zajetij in vodovodnih sistemov v upravljanju Komunalnega podjetja Tržič, predstavila intervju o uporabi vode v preteklosti, vse skupaj pa je povezala s primernimi fotografijami. Vodna zajetja je vrisala v karto občine Tržič ter nazorno predstavila delovanje zasebnega rezervoarja. »Prav vsi učenci pa so s svojimi raziskovalnimi nalogami prispevali k ozaveščanju o pomenu in uporabi pitne vode,« je dodala mentorica tržiških petošolcev Marjeta Vester.
Uspešni pa sta bili tudi Maša Štucin in Elizabeta Mokorel, ki sta v okviru natečaja prejeli tudi posebno pohvalo za kreativnost. »Učenki sta zdelali skulpturo iz naravnih materialov, ki smo jih nabrali v gozdu na naravoslovnem dnevu,« je dodala njuna mentorica in vodja podružnične šole Irma Lipovec.