Inšpekcija začenja z rušenjem
Lastniki nasprotujejo rušenju nelegalno zgrajenih počitniških objektov v TNP, občina meni, da bi moralo ministrstvo odločati o vsakem primeru posebej.
Bohinjska Bistrica - Kakih šestdeset ljudi, večinoma lastnikov počitniških objektov v bohinjskem delu Triglavskega narodnega parka, se je v petek zvečer zbralo na srečanju z županom Francem Kramarjem, glavno republiško okoljsko inšpektorico Aleksandro Velkavrh in predstavnico TNP Teo Lukan Klavžer. Vzrok za srečanje je bilo dejstvo, da je triindvajset lastnikov objektov pred kratkim dobilo dopis, da so njihovi objekti popolnoma nelegalni in jih bodo porušili, 21 pa obvestilo, da morajo objekte, ker so bili nekoč kmetijski, vzpostaviti v prejšnje stanje, to je v hleve in staje.
Odločno ukrepanje je posledica sanacijskih prostorsko-ureditvenih pogojev, ki jih je v procesu poskusa legalizacije črnih gradenj v TNP sprejela vlada in ki so ena od podlag za v zadnjem obdobju zelo intenzivno delo okoljske inšpekcije. Ta bo, kot je na srečanju zatrdila glavna okoljska inšpektorica Aleksandra Velkavrh, letos porušila tri nelegalno zgrajene objekte in s takim tempom nadaljevala tudi v prihodnjih letih.
»Zavedam se, v kakšni stiski ste,« je zbrane lastnike nagovorila glavna inšpektorica, ki je vsakemu udeležencu posebej potrpežljivo pojasnjevala razloge za izdajo odločbe in pravne možnosti, ki jih pred rušitvijo še vedno imajo. »Kot gradbena inšpektorica vem, kaj pomeni podirati objekte, a inšpektorat je tu zato, da skrbi za izvajanje zakonodaje. Ko sem pred dvema letoma začela z delom na položaju republiške inšpektorice, sem od občine Bohinj prejela dopis, v katerem pravite, da so prav zaradi neučinkovite inšpekcije v Bohinju vikendi rasli kot gobe po dežju, zato je bilo urejanje te problematike moja prva naloga.«
Kot je pojasnila Velkovrhova, je jeseni samo za območje TNP začel delovati poseben inšpektor, ki je ob prihodu prevzel 140 spisov in do sedaj izdal nekaj deset odločb o rušitvi. »Ne gre samo za tiste, ki ste pred več kot dvema desetletjema vložili zahtevo po legalizaciji in ste zato obravnavani v sanacijskem dokumentu. Inšpektor ima navodilo, da obravnava tudi vse druge, da se celo najprej loti črnih gradenj, ki so nastale na novo, in veseli me, da se učinek njegovega dela že pozna.«
Župan Kramar je sicer z delom inšpekcije zadovoljen, a meni, da način, na katerega se je urejanja problematike lotilo ministrstvo za okolje in prostor, ni pravi. »Ministru Žarniču sem predlagal, da vlada sprejme sanacijski akt, ki je osnova za izdajanje inšpekcijskih odločb, razveljavi in ustanovi strokovno skupino, ki bo upoštevala tudi mnenje lastnikov in občine, a žal minister predlogu ni bil naklonjen.«