Za Borisom Strelom ostala dragocena dediščina
Ločani se s ponosom spominjajo smučarskega junaka Borisa Strela, domači SK Alpetour in SZS pa sta v petek pripravila žalno sejo, še v soboto pa se bo moč v dvorani na Podnu vpisati v žalno knjigo.
Škofja Loka - Potem ko so na žalni seji v domači Škofji Loki v petek najprej z minuto molka počastili spomin na Borisa Strela, so se člani domačega smučarskega kluba Alpetour, Smučarske zveze Slovenije, številni Ločani na čelu z županom Mihom Ješetom ter sorodniki poklonili spominu legendarnega smučarskega šampiona, ki je umrl v četrtek na svojem domu v Crngrobu.
»Borisa se spominjam kot razigranega otroka, bil je izjemen talent. Vedno je bil borben, šport mu je pomenil vse. Veliko bi lahko povedal, kako je začel pohod na vrh. Spomnim se, da je bila zanj največja kazen, kadar zaradi slabših ocen za nekaj dni ni smel na trening. Nato je znova prišel in treniral še bolj zagnano kot prej. Tako je že kot mladinec mešal štrene najboljšim, bil je državni prvak, se prebil v državno reprezentanco ter nato nadaljeval bleščečo kariero,« je povedal njegov nekdanji trener in član SK Alpetour Jaro Kalan ter spomnil na velike uspehe, ki so se za Borisa začeli z naslovom evropskega mladinskega prvaka ter dosegli vrhunec s prvo in do danes edino slovensko veleslalomsko zmago na tekmi svetovnega pokala ter bronasto veleslalomsko medaljo na svetovnem prvenstvu v Schladmingu.
»Žal sem bil tudi na prizorišču, kjer se je eno leto pred olimpijskimi igrami hudo poškodoval na treningu smuka. Bil je neustrašen, vendar je prav zaradi poškodbe svojo športno pot prezgodaj končal. Tudi potem sva bila prijatelja. Boris je bil vedno poln idej, dostikrat pa tudi kritičen. Zato težko sprejmem, da Borisa ni več, vendar je življenje včasih tudi kruto,« je še povedal Jaro Kalan, direktorica Smučarske zveze Slovenije Barbara Kürner Čad pa je dodala, da je bil kot član strokovnega sveta zelo dragocen, saj je bil s svojimi bogatimi izkušnjami vedno pripravljen sodelovati in tudi zato ga bodo pri SZS še kako pogrešali.
»Boris je bil tisti, ki je, skupaj z Jožetom Kuraltom, zaoral evropsko smučino za Ločane in za Slovence. Prva kolajna v Schladmingu je povzročila nepopisno veselje v Škofji Loki in tudi Sloveniji. Njegova energija in zagnanost sta ponesla tudi številne druge Ločane, ki so dosegali nove uspehe. Boris bo v analih Škofje Loke dobil svojo mesto tudi v nastajajočem muzeju športa na loškem gradu in tako bo za vedno ostal med nami, našimi zanamci in številnimi, ki prihajajo na obiske našega muzeja,« je povedal župan Miha Ješe.
»Borisa bomo pogrešali, pomembno pa je, da bo ostal v našem spominu in da bomo nadaljevali njegovo dediščino tudi v prihodnosti,« je poudaril predsednik SK Alpetour Janez Dekleva, Borisa Strela pa se je na žalni seji spomnil tudi njegov sin Tomaž Burian Strel in povedal, da mu je hudo, saj je istočasno izgubil tako očeta kot prijatelja.
Po žalni seji so se v preddverju dvorane Poden številni že podpisali v žalno knjigo, podpisati pa se bo moč še v soboto med 9. in 20. uro. Na sedežu Smučarske zveze Slovenije so v petek izobesili slovensko zastavo na pol droga.
Borisa Strela bodo pokopali v sredo, 3. aprila, ob 16. uri na loškem mestnem pokopališču.