V nos jim gre prenizek dimnik
Močnejši junijski izpusti iz dimnika Energetike Preddvor so pri bližnjih sosedih spet obnovili več kot desetletje stare zamere občini, ker ne poskrbi za višji dimnik.
Preddvor - Dimnik kotlarne v podjetju Energetika, ki ogreva naselje z lesno biomaso, je visok dvajset metrov. Po mnenju dveh družin iz naselja Francarija, ki so iz njega deležni največjih pošiljk dima, prahu in smradu, je prenizek, prav tako po mnenju strokovnjakov z Agencije za okolje RS, ki so že leta 2005 opravili meritve in v poročilu ugotovili, da bi ga morali povišati za 10 do 12 metrov. »Roža vetrov«, ki kaže gibanje vetrov v različnih urah dneva, namreč kaže, da se z vetrom prineseni dim iz dimnika največkrat »zaleti« prav v dve hiši na Francariji. »Občina bi na osnovi tega poročila lahko že kaj ukrenila, vendar v vseh letih ni, zato smo vložili tožbo, v kateri jasno zahtevamo povišanje dimnika,« je povedala Anica Krišelj, katere hiša je najbolj na udaru. Pokaže nam obsežno dokumentacijo dosedanjih upravnih sporov z občino, v katerih so bili vselej poraženi. Nasprotniki namreč z meritvami dokazujejo, da so izpusti iz dimnika v mejah dopustnega, čemur pa Krišljeva ne more verjeti. Ko si je namreč ogledovala rezultate meritev, je ugotovila, da so narejene za kratek čas, poleg tega pa pri razlagi vedno vzamejo najnižje vrednosti. A njeni argumenti doslej sodišč niso prepričali, češ da so laična. »Tožimo, ker ne vidimo drugega izhoda. Tistim, ki nam (prikrito) očitajo, da tožimo le zaradi znižane vrednosti zemljišča, naj povem, da to ni najpomembnejši vzrok. Radi bi le dosegli, da bi dimnik, za katerega tudi stroka ugotavlja, da je prenizek, končno povišali.« Že v prejšnjem mandatu je bilo tudi ugotovljeno, da je treba vgraditi kondenzator, kar bi izboljšalo stanje izpustov. Tudi tega še ni.
Dimnik bi moral biti, glede na ugotovitve stroke, visok najmanj 29 metrov, Krišljeva pa meni, da glede na višino terena in povprečno višino stavb na Francariji, kjer je vplivno območje, celo od 31 do 32 metrov. Da je dimnik prenizek in da to skušajo rešiti od leta 2006, pritrjuje tudi preddvorski župan Miran Zadnikar. »Čeprav izvajamo redne meritve dimnih plinov, ki so v mejah dovoljenega, ugotavljamo, da je zaradi prenizkega dimnika občasno zelo moteče za sosede,« pravi župan. »Pri Elektro inštitutu Milana Vidmarja iz Ljubljane sem naročil študijo, kjer so izračunali ustreznejšo višino dimnika, in sicer naj bi ta meril 29 metrov. To sem sporočil tudi sosedom, a do danes ni bilo odgovora oziroma so nam odgovorili, da je ponujena višina še vedno prenizka.« Občina je sicer edina lastnica podjetja Energetika, a sama za sanacijo dimnika nima denarja. Doslej so bili neuspešni vsi poskusi, da bi podjetje prodali in bi novi lastnik prevzel tudi investicijske obveznosti. Sedaj poskušajo z najemom kotlovske opreme za proizvodnjo energije za določeno dobo (15 ali 20 let), najemniki pa bi morali v določenem roku vložiti denar v opremo in sanirati dimnik. Za najem se po županovih besedah zanimajo trije resni ponudniki, v kratkem jih bodo pozvali k pogovorom. »Pričakujemo, da bi bila najemna razmerja čim prej urejena in bi imeli lahko do začetka nove kurilne sezone že novega najemnika. Novi dimnik pa je potem stvar pogajanj, lahko bi ga imeli v dveh letih. «