Za rojstni dan dobrodelka
Chiharu za abrahama ni želela posebnega praznovanja. Razmišljala je o dobrodelnem dogodku in njen soprog Cveto je želji prisluhnil.
Cveto Podlogar izhaja iz Gorij pri Bledu, živi pa na Japonskem že od leta 1988, kjer je v enem smučarskih resortov spoznal tudi svojo ženo Chiharu. Je gorski vodnik in smučarski inštruktor, ki je svoj hobi spremenil v službo. Tako s soprogo sedaj že osemnajst let živita na Japonskem, kjer imata majhno turistično agencijo in organizirata tudi izlete za japonske turiste v Slovenijo, predvsem v hribe.
S soprogo sta bila priča letošnji katastrofi na Japonskem, v poletnih mesecih pa sta se za kakšen mesec, dva vrnila Slovenijo. V tem času je njegova soproga Nakashima Chiharu dopolnila petdeset let. Sam je sicer pred tremi leti praznoval podobno obletnico na Japonskem, ona pa je izrazila željo, da bi namesto praznovanja organizirala dobrodelno akcijo za pomoč preživelim po nedavni katastrofi na Japonskem. S pomočjo Triglavskega narodnega parka in Turizma Bled so zadevo v prostorih TNP-ja na Bledu tudi izpeljali.
Tako je vsak povabljeni na - lahko bi rekli dobrodelni rojstnodnevni zabavi, namesto darila slavljenki podaril petnajst evrov in prejel tudi majico Japan Tsunami Relief. In kdo bi si mislil: majic je skoraj zmanjkalo, tako da je organizatorjem na pomoč priskočilo žirovniško podjetje, ki je brezplačno natisnilo še dodatnih trideset majic. Ideja o samih majicah pa je zamisel nekega Američana, s katerim se je Chiharu povezala prek spletnega Twitterja.
Chiharu je ob potresu kot prostovoljka delovala na težje dostopnih predelih, na prizadetem območju v vasi Minami Sanriku Chou – kot so zapisali na straneh Triglavskega narodnega parka, ko so napovedovali dobrodelno prireditev; od začetka z mednarodnimi zdravniškimi ekipami, v zadnjem času pa kot vmesni člen med slovenskim veleposlaništvom v Tokiu in veleposlanico RS na Japonskem Heleno Drnovšek Zorko, in sicer ob projektu postavitve zasilnih bivališč ter morebitnim pobratenjem s katerim od slovenskih mest. V osnovi pa je šlo za oskrbovanje preživelih z najnujnejšim. Dobrodelna akcija z majicami še vedno poteka.