Evropa varno z jedrskimi odpadki
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju 23. junija glasoval o poročilu o direktivi o ravnanju z izrabljenim jedrskim gorivom in radioaktivnimi odpadki, za katerega je sicer kot poročevalka odgovorna slovenska poslanka dr. Romana Jordan Cizelj. Poročilo je bilo z veliko večino sprejeto.
Nedavna jedrska katastrofa v japonski Fukušimi, sicer posledica uničevalnega potresa, je ne zgolj Japonsko, temveč kar celoten svet opozorila, da je nujno treba urediti varno skladiščenje jedrskih odpadkov, saj bomo tako lahko preprečili podobne dogodke, ki usodno vplivajo na globalno klimo.
V zvezi s tem je Evropski parlament (EP) 23.junija sprejel poročilo, ki kot predlog zakonodajnega dokumenta prvič uvaja evropske standarde za ravnanje z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom. Kot pravi Romana Jordan Cizelj, slovenska poslanka v EP, ki je kot poročevalka v Odboru za industrijo, raziskave in energetiko odgovorna za to tematiko, je bilo v zadnjih dveh letih več pozornosti namenjene varnemu obratovanju jedrskih elektrarn ter ravnanju z radioaktivnimi odpadki. »Dogodki v Fukušimi so pokazali, da smo imeli prav, kajti tudi izrabljeno jedrsko gorivo v začasnem bazenu lahko predstavlja tveganje, ki pa se mu je možno izogniti z ustreznimi ukrepi.«
Pogajanja pa seveda niso bila preprosta. Poslanci so podprli dopolnjene zahteve glede finančnih virov, ki morajo biti ne samo zadostni in razpoložljivi, ampak tudi transparentni ter nadzorovani. Prav tako mora biti denar porabljen namensko. Podprli so tudi izvajanje načela onesnaževalec plača. Poslanci so zavzeli stališče, da mora biti izrabljeno jedrsko gorivo nadzorovano, v primeru novih tehnoloških rešitev pa ga je možno reciklirati. Jasno je bila izražena tudi zahteva po hitri in transparentni obveščenosti javnosti, posebno pozornost pa so namenili tudi zaščiti delavcev, ki ravnajo z odpadki, skrbi za njihovo izobraževanje, trening, pa tudi za razvoj znanstvenih in tehnoloških spretnosti. Najbolj pereča tema med poslanci je bil predlog Komisije, da se v direktivi prepove izvoz radioaktivnih odpadkov v države zunaj EU. Tako bo odslej dopuščen le izvoz izrabljenih jedrskih goriv, a zgolj pod pogojem, da bo to gorivo po recikliranju vrnjeno nazaj v EU.
Na koncu so poslanci dopustili tudi možnost za novo pravno podlago pri sprejemanju prihodnje zakonodaje na tem področju. Trenutno ima EP namreč pri temah, povezanih z jedrsko energijo, le posvetovalno vlogo. Poslanka Jordan Cizeljeva upa, »da bosta Komisija in Svet upoštevala stališče Parlamenta in s tem potrdila dobro sodelovanje pri oblikovanju zakonodaje na področju ravnanja z izrabljenim jedrskim gorivom in radioaktivnimi odpadki«. O končnem predlogu direktive bo torej odločal Svet EU, zdi pa se, da je potrditev nujna, če ne želimo poslabšati že tako načetih in občutljivih klimatskih razmer na našem planetu.