Vino in oljčno olje
Pelješac je polotok na vzhodni obali Jadranskega morja. Ima prijetno podnebje in tudi geografske ter etnografske značilnosti dalmatinskih otokov. Njegovi prebivalci se ukvarjajo z vinogradništvom, ribištvom, pridelujejo oljčno olje, gojijo školjke. Njihova kulinarika zadovolji še tako zahtevnega turista.
Obiranje mandarin v dolini Neretve (2)
Ker smo potovali z dvema avtobusoma, smo si eni ogledali Stonske soline, drugi pa so pokušali oljčno olje in vino.
Na polotoku Pelješac sonce, morje in kamen ustvarjajo idealne pogoje tudi za sicer avtohtono dalmatinsko sorto plavac mali. V Ponikvah domuje družina Marlais, katere korenine segajo v Francijo. Vinska klet Marlais in lahko bi rekli podeželski turizem družine Franković sta praktično soseda. Pri prvih smo degustirali vino, pri drugih pa oljčno olje, pokušali njihove domače proizvode, med njimi tudi pršut, sir in vino.
Olje proizvajajo na tradicionalni način, v oljarni, ki datira v leto 1878. Hrvaška televizija je ob stoletnici oljarne o družini in njihovi proizvodnji olja posnela tudi film z naslovom Mati oljka (Majka maslina).
Sprejel nas je glava družine Antun Franković. Razložil nam je veliko o preteklosti, kako so včasih oljke obirale le ženske, povedal zgodbo oljarne pa starega kamnitega mlina za mletje oljk častitljive starosti, ki ga je pred mnogimi leti gnal osel … Kako je z vsem začel njegov ded pa kako je potem on prevzel posel, kako ga predaja naprej v družini – ima štiri sinove in hčer in že osem vnukov. Precej natančno in živo nam je predstavil tudi proizvodnjo oljčnega olja. Danes ekstra deviško oljčno olje družine Franković poznajo tudi zunaj hrvaških meja.
Mlad pelješki vinar Ante Marlais pa je že sedma generacija vinarjev. Pove, da je bil tudi pobudnik ideje, da vino začnejo stekleničiti. V prijetnem prostoru, namenjenem degustacijam, smo najprej poskusili belo vino dišpet, potem rose Rapsodija, ki jo delajo iz plavca malog, ter za konec še suho rdeče vino sorte plavac mali. Ponosni so tudi na vrhunsko suho rdeče vino Škrapa, o katerem – pa tudi o drugih vinih in sortah, grozdju in samem okolju ter uspevanju trte – nam je precej razložila Antejeva soproga Marjana. Tudi njegova starša sta še aktivno vpletena dogajanje, oče Miho še v vinogradništvo, glede na pogovor pa bi lahko rekli, da je tudi – in predvsem – strasten ribič.
(Nadaljevanje prihodnjič)