Mladi so spoznali svoje sosede
"Staro mestno jedro Kranja je čudovito in zelo lepo ohranjeno, vse je originalno," je bila navdušena Hermine Ulbing, učiteljica iz Beljaka.
V okviru projekta Sosed/Nachbar, v katerem sodeluje Gorenjski glas, smo v sredo v Kranju gostili skupino osemnajstih učenk in učencev ter dveh učiteljic iz Mittelschule iz Beljaka. Ogledali so si znamenite kranjske rove, staro mestno jedro Kranja in prostore Osnovne šole (OŠ) Orehek, kjer so imeli kosilo in skupno uro nemškega jezika s slovenskimi sovrstniki, ki imajo za izbirni predmet nemščino. V popoldanskem času jim je učiteljica nemškega jezika na OŠ Orehek Ingrid Ajdovec pripravila razne športne igre. Helena Kalan, ki je v projektu Sosed/Nachbar vodja izmenjave med šolami, je mladim iz Beljaka po ogledu Kranja pripravila kviz o tem, kaj novega so izvedeli. »Prav vsi so pravilno odgovorili na vprašanji, kdo je avtor slovenske himne in kateri reki tečeta skozi Kranj,« je povedala Helena Kalan. Avstrijski otroci, stari trinajst ali štirinajst let, so se naučili nekaj slovenskih besed, kot so: »Dober dan. Hvala. Prosim. Ti si mi všeč.« Med znamenitostmi Kranja, ki so si jih zapomnili, pa so bili kranjski rovi, Prešernovo gledališče, mestni vodnjak in Vodovodni stolp. In sladoled, ki povezuje, ne glede na to, kateri jezik kdo govori.
»Zelo lepo je pri vas,« je povedal učenec Leon Höffernig. »Malo se pogovarjamo po nemško, malo po angleško,« je dejal učenec Matevž Miljavec. »Po pravici povem, da sem Slovenijo do zdaj poznala samo z avtoceste in po vaši narodno-zabavni glasbi. Moram pa povedati, da je staro mestno jedro Kranja čudovito in zelo lepo ohranjeno, vse je originalno. Vodič po kranjskih rovih nam je veliko zanimivega povedal tudi o zgodovini. V OŠ Orehek je zelo prijetno, domače vzdušje,« je povedala učiteljica Hermine Ulbing in dodala, da je izlet presegel vsa pričakovanja in da so se mladi veliko naučili o Sloveniji.