Nezadovoljni skakalci so povzdignili glas
Razmere, v katerih so prisiljeni delati in trenirati, predvsem pa neizpolnjene obljube iz pogodb s krovno organizacijo so prisilili naše najboljše smučarje skakalce, da povzdignejo glas in številnim navijačem povedo, s čim vse so nezadovoljni in kaj jim onemogoča priprave, ki jih zahteva vrhunski šport.
Kranj – »Današnjo tiskovno konferenco smo sklicali zato, ker obupujemo nad našim vodstvom na Smučarski zvezi Slovenije in ne vidimo več druge poti. Razmere za treninge namreč niso primerne za doseganje vrhunskih rezultatov, kar pa vsi od nas pričakujejo. Kljub vsemu se trudimo in pridno treniramo naprej, ker pa ne vidimo več poti, kako opozoriti na naše nezadovoljstvo, smo se odločili, da se od danes naprej v javnosti in medijih ne pojavljamo več v sponzorskih oblačilih,« je vzrok za to, da so opozorili nase in na razmere, v katerih delajo na torkovi tiskovni konferenci izpostavil Jernej Damjan, o tem kaj vse jih moti, pa je najprej spregovoril Robert Kranjec.
»Zelo smo nezadovoljni z oblačili in opremo, ki jo nujno potrebujemo v svojem športu. Smučarski skoki so v zadnjih letih postali visokotehnološki šport, v katerem o zmagi odločajo malenkosti. Te niso povezane le s fizično in psihično pripravo skakalca, ampak vedno bolj tudi z opremo. S to, ki jo omogoča SZS, nikakor nismo zadovoljni, saj jo je, poleg slabe kvalitete, tudi količinsko premalo,« je povedal Robert Kranjec in dodal, da skakalce moti tudi dejstvo, da se predsednik Tomaž Lovše večina posveča alpskim smučarjem, njih pa je pozimi na kriznem sestanku vprašal, zakaj ne trenirajo v Planici. Ko so mu zaprepadeni nad vprašanjem razložili, kakšne razmere so tam, je obljubil, da se bo zavzel za projekt Planica, prav tako pa tudi za razvoj kombinezonov. »Kot kaže, se bodo za Planico izgubila evropska sredstva, o razvoju kombinezonov pa je celotna ekipa zelo skeptična. Do danes se ni spremenilo še čisto nič,« je tudi povedal Kranjec in pojasnil tudi zaplet glede izpolnjevanja obveznosti iz lani podpisanih pogodb s SZS. »Kot vsa leta smo se skakalci tudi v pretekli sezoni držali vseh obveznosti v pogodbi, kar pa ne morem reči za nasprotno stran. Zadnji denar smo dobili lani decembra, še sedaj nismo dobili zasluženih premij, od katerih nam želijo odvzeti 4,4 odstotka,« je tudi povedal Robert Kranjec, s katerim sta z Jernejem Damjanom v nekoliko boljšem položaju, saj sta kot vrhunska športnika zaposlena na Ministrstvu za notranje zadeve in dobivata plačo od šeststo do sedemsto evrov mesečno.
Bolj obupana nad razmerami sta bila mlajša reprezentanta Mitja Mežnar in Jurij Tepeš, ki sta ostala brez štipendije Olimpijskega komiteja Slovenije, pri vodstvu Smučarske zveze pa nista dobila ne zasluženih premij ne drugačne podpore. »Vse to so pozna tudi na skakalnici, tega pa si nikakor ne želim,« je povedal Jurij Tepeš. »Na Smučarski zvezi imamo zaposlena dva menedžerja. Njuna naloga je, da nam zagotavljata sredstva za nemoteno treniranje in tekmovanja. Saj nas včasih vprašajo, kaj potrebujemo, ko pa povemo želje, ostane le pri obljubah,« pravi Peter Prevc in dodaja, da si skakalci želijo, da se tudi denar pravično porazdeli, glede na rezultate, ne pa da so v posameznih panogah znotraj SZS medalje vredne bistveno več kot v drugih.
Podobno je nad odnosom SZS razočaran Primož Pikl, pa tudi mladi reprezentant Rok Zima. »Moja celoletna pogodba je 2500 evrov bruto, pa še tega nisem dobil. K sreči mi pomagajo starši, ki nam plačujejo prevoze, športno prehrano, oblačila, celo kakšen skakalni dres …,« pravi Rok Zima, podobno pa tudi Dejan Judež, ki si kot novinec v A-reprezentanci želi, da se mu ne bi bilo treba ubadati s takšnimi problemi in da bi vsi skupaj lahko v miru trenirali in tekmovali.