Čebelnjak za čebele, a tudi za turiste in šolarje
Blaž Ambrožič s Sela pri Bledu je postavil čebelnjak, v katerem je tudi prostor, odkoder turisti in šolarji lahko opazujejo dogajanje v panjih in delo čebelarja. To je prvi tovrstni čebelnjak na Gorenjskem.
Selo – Blaž izhaja s kmetije, na kateri je glavna dejavnost prireja mleka. Kot gozdar je zaposlen v blejski območni enoti zavoda za gozdove, pred šestimi leti se je začel ukvarjati s čebelarstvom.
Čebelarstvo torej v družini nima tradicije …
»Tradicija je bila, a je bila prekinjena, jaz sem jo spet oživil. Za čebelarstvo me je navdušil moj mentor, čebelar Miha Rozman s Češnjice.«
Za čebelarja ste še dokaj mladi. Večina je vendarle starejših …
»Z mojimi leti, star sem dvaintrideset let, znižujem povprečno starost članstva v čebelarskem društvu Bled – Gorje, kjer sem res med najmlajšimi.«
Kakšen je bil čebelarski začetek?
»Začel sem z eno družino oz. z rojem, ki je priletel v panj. Ker nisem vedel, kaj naj z njim počnem, sem za pomoč prosil Miha Rozmana, ki mi je potlej podaril še dva. To je bil začetek. Za čebelarjenje sem uporabil stari čebelnjak, ki mi ga je zapustil stric. Nekaj časa je bil prazen, zdaj imam od petdeset do šestdeset družin.«
Ob starem čebelnjaku ste postavili novega. Zakaj?
»Ko sem v čebelarski opremi delal v čebelnjaku in v njegovi okolici, se je marsikateri turist ustavil, me opazoval in spraševal, kaj počnem. Tudi po pogovoru s Francem Šivicem iz Čebelarske zveze Slovenije sem ugotovil, da pri nas obstaja zanimanje za čebelarski turizem, vendar ni čebelnjaka, ki bi bil posebej prirejen za obiskovalce. To me je spodbudilo k postavitvi čebelnjaka, ki ima poseben prostor, odkoder dvajset do trideset obiskovalcev lahko skozi stekleno steno opazuje dogajanje v panjih in so hkrati varni pred čebeljimi piki. V tem prostoru je tudi manjša trgovina s ponudbo medu, propolisa, cvetnega prahu, medu z dodatki …«
Kdo naj bi bili predvsem gostje v vašem čebelnjaku?
»Računam predvsem na blejske turiste pa tudi na šolske skupine. Navezal sem že stike z blejskim zavodom za turizem, osnovnimi šolami, vrtci, čebelarskim muzejem v Radovljici … V četrtek so si čebelnjak ogledali blejski hotelirji in drugi turistični delavci.«
Kakšna je bila lani čebelarska letina?
»Letina medu je bila zelo v redu, tudi letos kar dobro kaže. Največ je gozdnega medu s poudarkom na smreki in lipi. Paše je v bližini, na pobočju Jelovice, dovolj, lani sem čebele prvič peljal tudi na pašo k mentorju na Češnjico pri Podnartu.«
Se kaj bojite pomorov čebel?
»Doslej jih ni bilo in upam, da bo tako tudi vnaprej. V bližini je nekaj koruze, vendar se mi zdi, da je država zdaj že razčistila, kakšno seme lahko sadijo kmetje.«
Med lahko prodate?
»Do lani, ko sem imel malo manj čebel kot zdaj, sem vsega prodal do septembra in sem bil čez zimo že brez. Veliko imam stalnih strank, nekaj ga prodam tudi turistom.«
Ali jih prehranske afere kaj begajo?
»Vsi, ki smo vključeni v sistem Slovenski med, imamo dodatne kontrole, ki kupcu zagotavljajo kakovosten med, pakiran v poseben, ličen kozarec. Zaradi tega je tudi cena malo višja.«